زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایران

معرفی صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایران

معرفی صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایران صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایران...

معرفی صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایران
معرفی صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایرانمعرفی صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایران

صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایران است. صندوق اعتباری هنر مانند دیگر سازمان های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه صندوق اعتباری هنر شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف صندوق اعتباری هنر می باشد. اگر می خواهید در مورد صندوق اعتباری هنر بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی صندوق اعتباری هنر و تاریخچه صندوق اعتباری هنر و آدرس سایت صندوق اعتباری هنر می پردازیم.

صندوق اعتباری هنر سازمانی غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال 1383 با نام صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران آغاز به کار کرد. این صندوق در حال حاضر (1397) با بیش از 56 هزار عضو و 33 نمایندگی مستقر در استان‌های سراسر کشور در حال خدمات رسانی به جامعه بزرگ فرهنگ، هنر و رسانه کشور است.

تاریخچه صندوق اعتباری هنر

در پاسخ به نیاز امنیت شغلی و عدم برخورداری از مزایای یک فرد شاغل بخش عظیمی از فعالان فرهنگی و هنری کشور صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان با هدف حمایت مستمر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی بنا به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان فعالیت احمد مسجد جامعی و بر اساس تکلیف برنامه سوم توسعه در جهت سیاست انتقال بخشی از تصدی‌های دولت به بخش خصوصی، مطرح و با تصویب آن توسط هیات وزیران در مورخ 1382/05/12 رسماً تشکیل شد. بعد از گذشت بیش از یک دهه از فعالیت این صندوق و نیاز به بازنگری در اساسنامه و آیین‌نامه آن در راستای خدمات رسانی هرچه بیشتر به خانواده بزرگ فرهنگ، هنر و رسانه کشور، به استناد مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/03/05 این صندوق با نام جدید “صندوق اعتباری هنر” به فعالیت خود ادامه داد.

وظایف و اهداف صندوق اعتباری هنر

مطابق آنچه که در شرح وظایف و اهداف صندوق اعتباری هنر آمده است برخی از موارد حمایتی این صندوق عبارت است از:  • اعطاء تسهیلات اعتباری و وام بانکی جهت خلق آثار فرهنگی، هنری، سینمایی و مطبوعاتی
  • مشارکت در تولید آثار فرهنگی هنری، سینمایی و مطبوعاتی
  • تلاش برای اعطای وام و تسهیلات اعتباری به اعضای توسط نهادهای مالی برای ایجاد و رونق اشتغال درزمینه فرهنگی و هنری،
  • سیستم‌های حمایتی مانند بیمه تأمین اجتماعی و تکمیلی درمانی،
  • حمایت‌های معیشتی مانند پرداخت مستمری، برای از کار افتادگی و سالمندان و اعطای وام‌های ضروری و کمک‌های بلاعوض

ارکان سازمان صندوق اعتباری هنر

صندوق اعتباری هنر دارای سیستم هیئت امنایی می‌باشد که هیئت امنا اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل را انتخاب می‌کند. این سازمان دارای ارکان زیر است:

1. هیأت موسس

2. هیأت امناء

3. هیأت مدیره

4. مدیرعامل

5. بازرس

حمایت های صندوق اعتباری هنر

صندوق اعتباری هنر تلاش نموده است با اجرایی کردن خدمات بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، طرح تکریم، طرح کمک مستمری و ارائه تسهیلات مالی به رفع دغدغه‌های اهالی فرهنگ و هنر کمک نماید.

حمایت های توسعه ای صندوق اعتباری هنر  • اعطاء تسهیلات اعتباری و وام بانکی جهت خلق آثار فرهنگی، هنری، سینمایی و مطبوعاتی
  • مشارکت در تولید آثار فرهنگی هنری، سینمایی و مطبوعاتی با آنها
  • کمک به اعضا برای دریافت وام و تسهیلات اعتباری به منظور ایجاد اشتغال و توسعه و اشاعه فرهنگ و رونق کسب و کار در زمینه فرهنگی و هنری ضمن دارا بودن توجیه اقتصادی کسب و کار
  • مشارکت در تولید آثار فرهنگی و هنری، سینمایی و مطبوعاتی ثبت شده به منظور حمایت از پدیدآورندگان آن‌ها ضمن در نظر گرفتن بعد اقتصادی

حمایت های بیمه ای صندوق اعتباری هنر

بیمه تامین اجتماعی صندوق اعتباری هنر

یکی از خدمات مهم حمایتی صندوق اعتباری هنر امور مربوط به بیمه تأمین اجتماعی است. طبق توافق به عمل آمده میان سازمان تأمین‌اجتماعی و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران واجد شرایط پس از عضویت در صندوق و معرفی از سوی معاونت‌های تخصصی مربوطه یا ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با معرفی ‌نامه"صندوق اعتباری هنر" بیمه تأمین‌اجتماعی می‌شوند. اعضای صندوق می‌توانند ضمن برخورداری از حمایت‌های مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، شامل فوت و بازنشستگی، از کمک ویژه وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی معادل 10درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه خود برخوردار شوند.

بیمه تکمیلی درمان و عمر صندوق اعتباری هنر

فراهم سازی سلامت جامعه فرهنگی و هنری کشور و تأمین آرامش ایشان بهنگام بروز بیماری‌ها موضوعی است که صندوق اعتباری هنر آن را بر خود فرض دانسته و با ایجاد پوشش‌های درمانی تکمیلی برای اعضاء در سراسر کشور امید آن را دارد که بتواند، برای رفع نگرانی‌های جدی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران کشور، امکان خوبی برای تأمین بخش مهمی از هزینه‌های مازاد بر تعرفه‌های بیمه تأمین اجتماعی بیمه شدگان و افراد تحت تکفل ایشان ارائه دهد. بدین منظور صندوق از سال 88 اقدام به تحت پوشش قرار دادن بیمه درمان تکمیلی اعضای خود نموده است. هدف از این اقدام خدمات دهی پزشکی و تأمین درصد بالایی از هزینه‌های درمانی اعضاء صندوق، به ویژه حمایت از عمل‌های جراحی و تأمین هزینه‌های بیمارستانی ایشان است. اعضا با پرداخت کمتر از نیمی از حق بیمه، مشمول بهره مندی از خدمات بیمه تکمیلی درمان می‌شوند و مابقی هزینه بر عهده صندوق اعتباری هنر خواهد بود.

طرح تکریم صندوق اعتباری هنر

طرح تکریم به هنرمندان، نویسندگان و شاعران پیشکسوت و فرهیختگان صاحب سبکی که بیش از 35 سال سابقه آفرینش کار هنری و با بیش از 60 سال سن موفق به دریافت نشان درجه 1 هنری و صاحب سبک شناخته شده اند، تعلق می‌گیرد.

کمک مستمری صندوق اعتباری هنر

تمامی هنرمندانی که بنا بر دلایلی از قبیل کهولت سن، عائله مندی، بیماری و از کارافتادگی قادر به تأمین حداقل معاش زندگی خویش نبوده و از محل دیگری همچون صندوق‌های بازنشستگی دولتی یا موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی(کمیته امداد، بهزیستی و ...) مستمری دریافت نکنند پس از احراز صلاحیت و با تأئید دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان کشور، مشمول دریافت کمک مستمری می‌شوند.

سفرهای حمایتی صندوق اعتباری هنر

بدنبال اهداف و سیاست‌های صندوق اعتباری هنر مبنی بر تمرکززدایی جغرافیایی، شناسایی هنرمندان گمنام و کم برخوردار و یکسان سازی بهره مندی فعالان فرهنگی و هنری از خدمات صندوق اعتباری هنر، سفرهای حمایتی مدیران صندوق اعتباری هنر از سال 96 آغاز و با جدیت در سال 97 ادامه دارد. بر این اساس بیش از 70 هزار کیلومتر در سفر به 11 استان، 70 شهرستان و چندین نقاط روستایی با هدف بهره مندی عادلانه اعضا در سراسر کشور از خدمات صندوق تاکنون پیموده شده‌است.

سایت صندوق اعتباری هنر

www.honarcredit.ir

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی صندوق اعتباری هنر یکی از سازمان های دولتی ایران» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.