زمان مطالعه: 2 دقیقه
جشن گاوگیل

جشن گاوگیل

مملکت ایران در این روز از ترکستان جدا شده و گاوهایی که ترکستانیان از ایرانیان به یغما برده بودند، پس گرفته‌شد.

در پایان روز پانزدهم دی ماه، یعنی روز دی بمهر یا دیگان سوم- شب هنگام، جشنی در ایران کهن روزگار برپا و برگزار می شد موسوم به گاوگیل، که به اشکال گوناگون چون: گاگیل، گاوگمل،کاکیل،کاکثل، ودرامزینان در کتابهای پیشین ثبت شده است. سبب برگزاری این جشن را گفت اند این است که مملکت ایران در این روز از ترکستان جدا شده وگاوهایی را که ترکستانیان از ایرانیان به یغما برده بودند پسگرته شد. علت دیگر آن که چون ضحاک  بر ایران تسلط یافت، گاوهای اثفیان  پدر  فریدون  را به یغما برد. اما در چنین روز وهنگامی که فریدون بر ضحاک پیروز شد وآن گاوها را به جای خود باز گردانید، وچون اثفیان مردی بخشنده ومردم دوست بود وبا به دست آوردن گله هایشان به مردم نعمت فراوان بخشید ، مردم آن هنگام را هر ساله جشن گرفتند.

در این روز بود که فریدون را از شیر گرفتند و او سوار بر گاوی شد. باید توجه داشت ، آنچه از حوادث را که ابوریحان به این روز یا شب نسبت میدهد و حاصل شنیده های وی از زبان مردم است پیوند و ربطی دارد به موقعیت بروج در آسمان و شکل قرار گرفتن آنها که از رویشان تفأل و تطیر میکردند و سعد و نحس ایام آتی و بخت را معلوم می نمودند. ابوریحان بیرونی خود در پایان گفتارش به صحت چنین اندیشه ها و اعتقاداتی با نقل قول هایی اشاره کرده است.

در شب این روز، یعنی شب شانزدهم آبان، رآن ودند که گاوی از نور که شاخ هایش از طلا وسم هایش از نقره است و چرخ قمر را میشکند، برای ساعتی در آسمان آشکار شده و سپس پنهان می گردد. هر که را در ساعت ظهور چشم بر آن افتد هر دعایی که داشته باشد اجابت خواهد گشت. هم این گاو نورانی که بر بلندای کوه ها آشکار می شود، هر گاه دوبار بانگ نماید نشان آن است که سالی محشون از نعمت و برکت در پیش است و اگر یک بار بانگ زند، نشان خشک سالی و تنگی روزی و معاش می شود.

این روز را نیک میدانند که با شیر تازه گاو کا بگشایند و بر آن بودند که بامدادان پگاه، پیش از آنکه زبان به سخن بگشایند نیک است یکبه بخورند و ترنجی را ببویند که از آن پس سالی در فراخی معیشت خواهند گذراند. ابوریحان از ناقلی به نام بابلی نقل کرده و آورده که این روز نزد ایرانیان بد شگون و نامبارک است و شن مردم جادوکار و دیو صفت می باشد، چون در چنین روزی بیور اسب بر جمشید دست یافت و جم کشته شد و شریران بر مردم دست یافتند و به شادی و سرور پرداختند.

هم از نال فوق الذکر یاد شده که در زمان مشید، وی کاکیلی را به ورت انسان دیدکه با چهره ای بس زیبا بر گاوی سپید در حالی که دسته ای سوسن به دست داشت و می بویید سوار بود. گاو از هفت نوع گوهر ترکیب شده بود: زر، سیم، مس، قلع، آهن و سرب. هر کس را که میدید به نام میخواند و از حالاتش آگاهی می داد و نور خود را میان مردمان پخش می نمود. جم ویرا نامید و گفت تو کیستی؟ آن سوار گفت: من بخت هستم. جم پرسید از این رفت و آمد و گفت گو چه مقصودی داری؟ گفت: خت و اقبال میان مردم تقسیم میکنم. جم پرسید که در چه هنگامی بخت و مبارکی در میان مردم بیشتر باشد؟ گفت: هنگامی که برج ور میان آسمان باشد و چون این گفت در میان آسمان پنهان شد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «جشن گاوگیل» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره جشن گاوگیل فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.