زمان مطالعه: 3 دقیقه
از ورزش کردن در هوای سرد نهراسید

از ورزش کردن در هوای سرد نهراسید

با توجه به سرد شدن هوا و نزدیک شدن به فصل زمستان ورزش کردن در سرما ،موضوعي است كه براي بسیاری از ورزشکاران...

Exercise
Exercise

با توجه به سرد شدن هوا و نزدیک شدن به فصل زمستان ورزش کردن در سرما ،موضوعی است که برای بسیاری از ورزشکاران مهم بوده و دانستن نکات میوه و آجیل که می تواند انرژی موردنیاز بدن را به شکل بهتری تامین نماید.

همچنین از آنجاییکه یکی از راه های افزایش تولید گرما ، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی است. تغذیه کافی علاوه بر تولید گرما به وسیله حرکات سیستم گوارشی، انرژی لازم برای فعالیت های گرم کننده را در اختیار فرد قرار می دهد بنابراین در ورزش هایی که در سرما انجام می شود به خصوص در ورزش های طولانی مدت، تغذیه منظم در فواصل ورزش بسیار مهم خواهد بود. فعالیت عضلانی به وسیله لرز یا فعالیت ورزشی باعث گرم شدن بدن می شود. تغذیه مناسب و آمادگی جسمانی در اینجا نقش مهمی به عهده دارند.

توصیه های مهم هنگام ورزش کردن در هوای سرد

1- کرم ضد آفتاب را در هوای سرد فراموش نکنید.
2- آب بدن را تأمین کنید.
حتی اگر تشنه نیستید، قبل، حین و بعد از ورزش در هوای سرد مایعات بنوشید.مسیر باد را در نظر بگیرید.
 
3- به مسیر باد نیز توجه کنید.
 اگر می توانید حداقل  برای نصف مدت زمان تمرین خود، پشت به مسیر باد تمرین کنید.

4- امکانات ورزشی تان را نسبت به هوا بررسی کنید
نسبت به ورزش و دمای هوا تعدیل های مورد نیاز را در لباس و وسایل ورزشی انجام دهید. به طور مثال، دوندگان نسبت به افرادی که پیاده روی می کنند لباس کمتری نیاز دارند و دوچرخه سواران باید از تایرهای مخصوص هوای سرد که آج برجسته دارند یا حتی از تایر های میخ دار مخصوص یخ استفاده کنند.مراقب سرمازدگی باشید

5- از یخ زدگی و کاهش دمای بدن جلوگیری کنید.  
علامات اولیه سرمازدگی شامل بی حسی یا داشتن حس سوزنی شدن است. اگر بی حسی ادامه یافت حتماً اقدامات اولیه را انجام بدید. علائم کاهش دمای بدن شامل خستگی، عدم هماهنگی، با لکنت زبان حرف زدن و لرزش شدید است. اگر به سرمازدگی و کاهش دمای بدن مشکوک شدید، فوراً به اورژانش مراجعه کنید.

6- لباس های خیس را استفاده نکنید.
لباس های خیس و عرق زده را خیلی سریع از بدن بیرون آورید تا باعث سرما و یا کاهش دمای بدن نشوند.

7- وضعیت هوا را بررسی کنید
به شرایط آب و هوایی توجه کنید. اگر هوای خیلی سرد است، ورزش در فضای بیرون می تواند خطرناک باشد. اگر هوا سرد و بارانی است گرم نگه داشتن بدن خیلی سخت خواهد بود.

خط قرمز ورزش در هوای سرد برای مبتلایان به آسم


افراد مبتلا به آسم در فصل سرما باید در زمینه ورزش کردن در محیط های باز و سرد دقت بیشتری کنند. زیرا همان گونه که گفته شد در هوای سرد به دلیل کاهش جریان خون، اکسیژن در دسترس اندام ها کاهش می یابد و در افراد مریض می تواند به ایجاد حملات آسم منجر گردد.
لذا افراد  آسمی در این زمینه باید مورد مراقبت قرار بگیرند و حتما با پزشک معالجشان در این زمینه صحبت شود و دستورالعمل لازم هم به ورزشکار و هم به مربی ورزش داده شود. علاوه بر آسم ،  بیماری هایی همانند گردش خون ضعیف، مشکلات قلبی و غیره می توانند به علت ورزش در سرما بدتر شوند. اگر مشکوک به هر کدام از این موارد هستید بهتر است قبل از ورزش در هوای سرد با پزشک مشورت کنید.
 
نکات مهم پس از انجام ورزش در سرما  


 فرض  کنیم تمام موارد بالا مورد توجه قرار گرفت، اما نکته مهم تری هم باقی می ماند و آن این است که پس از اتمام فعالیت ورزشی، به دلیل عرق کردن و وجود هوای سرد، ورزشکاران  بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار می گیرد و باید سریعا به یک مکان گرم تر هدایت شود تا به راحتی بتواند لباس های خود را عوض کند و در اینجا توصیه می شود که بعد از ورزش نه تنها تا یک ربع پوشش خود را کم نکنند، بلکه به جای گرمی  مانند کلاس بروند تا به دمای میانگین هوا برسند.

با رعایت نکات ایمنی مذکور و همچنین ملاحظاتی همچون گرم کردن بدن قبل از ورزش در هوای سرد، این فرصت لذت بخش و تجربیه شیرین را از خود و خانواده خود دریغ نکنید و با رفتن به فضاهای باز در زمستان و ورزش کردن قدرت و استقامت بدنی خود را افزایش دهید.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «از ورزش کردن در هوای سرد نهراسید» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.