زمان مطالعه: 2 دقیقه
عید فطر کیه

عید فطر کیه

عید فطر روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است.

عید فطر 1401

تاریخ عید فطر ۱۴۰۳

تاریخ عید سعید فطر 1403
تاریخ دقیق عید فطر 1403 چیست؟ عید سعید فطر 1403 در ایران روز چهارشنبه 22 فروردین است.
عید فطر 1403 چند شنبه است؟ روز چهارشنبه 22 فروردین 1403
عید فطر 1403 در تقویم میلادی چه روزی است؟ عید فطر 1403 مصادف است با 10 آوریل 2024
عید فطر1403 در تقویم قمری چه روزی است؟ عید فطر 1403 مصادف است با 1 شوال 1445
تعطیلات عید فطر 1403 چه روزهایی است؟ روزهای چهارشنبه و پنج شنبه 22 و 23 فروردین 1403

 

در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است. در این روز، روزه حرام است و نماز عید برگزار می‌ شود. پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است. از سال 1390 (دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد) با تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان ایران، عید فطر دو روز (روز عید و فردایش) تعطیل است.

تعیین روز عید فطر

از آن‌ جایی که شرط اعلام ماه شوال با رویت هلال ماه به وقوع می‌پیوندد. همواره در کشورهای مسلمان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور، رویت هلال ماه اول ماه شوال و روز عید فطر متغیر است به صورتی که ممکن است به طور مثال در عربستان سعودی روز پنجشنبه عید فطر اعلام شود اما در ایران جمعه روز عید فطر اعلام شود. گفتنی است در ایران به طور عمده تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع (مقام معظم رهبری، سید علی خامنه‌ای) است و پیروی از آن طبق نظر بعضی مراجع تقلید و علمای شیعه، بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند لازم است.  

اعمال روز عید فطر

روز عید سعید فطر هم مانند سایر اعیاد در اسلام، آداب و اعمال مخصوص خود را دارد. این عید یکی از بزرگ ترین و مهم ترین عیدها در دین اسلام محسوب می شود؛ به همین منظور اعمال این عید بزرگ را برای شما عزیزان در بخش زیر گردآوری کرده ایم:

اعمال عید فطر

رسم و رسوم مسلمانان در روز عید فطر

در متون اسلامی، توصیه شده است که مسلمانان در روز عید فطر و عید قربان، حمام و غسل کنند. غسل عید، از سنت‌های مسلمانان در روز عید است و در آن فرقی بین مردان، زنان و کودکان نیست. برخلاف غسل جمعه، غسل عید می‌تواند قبل از اذان صبح انجام گیرد. علاوه بر غسل، عطر زدن و مسواک کردن نیز از سنت‌های روز عید فطر است. از سنت‌های مسلمانان در روز عید فطر، تکبیر است. تکبیر در روز عید فطر، برگرفته از آیه‌ای از قرآن است و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه، در خانه‌ها و کوچه و بازار خوانده می‌شود. در این بخش شما می توانید آداب و رسوم مسلمانان را در سرتاسر ایران و کشورهای مختلف جهان مطالعه نمائید:

رسم و رسوم مسلمانان در عید فطر

نماز عید فطر

نماز عید نمازی است که مسلمانان در دو روز عید فطر و عید قربان می‌خوانند. این نماز در سال اول هجرت واجب شد و مسلمانان در زمان حضرت محمد، به جماعت در این نماز شرکت می‌کردند. این نماز پس از رحلت پیامبر اسلام، برای مسلمانان سنت موکده دانسته می‌شود. خطبه پس از نماز عید و شنیدن آن سنت است. در بخش زیر به آموزش نماز عید فطر و همچنین قنوت عید سعید فطر پرداخته ایم:

آموزش نماز عید فطر

عکس تبریک عید فطر

عکس تبریک عید فطر
عکس تبریک عید فطر
عکس تبریک عید فطر
عید فطر مبارک
عید فطر مبارک باد
عید فطر مبارک باد
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «عید فطر کیه» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
  • سیاوش قهرمانفر
نمایش نظرات بیشتر

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.