زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا اجنه از غذای ما می خورند؟ + عوامل فقر و ثروت

آیا اجنه از غذای ما می خورند؟ + عوامل فقر و ثروت

این مطلب صحیح است که نباید استخوان را به شکل کامل پاک کنیم، چون اجنه از آن استفاده می کنند (و ظاهرا استفاده آن...

این مطلب صحیح است که نباید استخوان را به شکل کامل پاک کنیم، چون اجنه از آن استفاده می کنند (و ظاهرا استفاده آن ها به شکل بو کردن است)

علی بن اسباط گوید: که ابو حمزه طعامی تهیّه کرد و ما را که جماعتی بودیم دعوت کرد، هنگام خوردن غذا ابو حمزه شخصی را دید که استخوانی را بکلّی پاک نمود، او را آواز داد که این کار را نکن زیرا از علی بن الحسین علیهما السّلام شنیدم که می‏فرمود: استخوان را از هر چه با او است برهنه نسازید زیرا جنّ را در آن سهم است و اگر چنین کنید چیزی را از خانه می‏رباید که برای شما بهتر از اینکه به استخوان است.

از امام ششم علیه السّلام پرسیدم کسی با استخوان یا پشکل یا چوب استنجاء کند، فرمود: استخوان و سرگین خوراک پریانند که با رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله قرار داد کردند، و با هیچ کدام شایسته نیست.

البته دقت کنید که این مطلب منافاتی با احکام دینی درباره ترک اسراف ندارد. و مقداری که بهتر است باقی گذاشته شود، آن است که در اصل انسان ها به آن رغبتی ندارند. و منظور ترک کردن گوشت بر روی استخوان نیست.

آیا ثوابی دارد که بر آن (استخوان) چیزی گذارند؟

و اظهر اینست که جن همان بو کشند زیرا چیزی در آن نماند که بخورند مگر آنکه خوراکی جز آدمی داشته باشند.
و درباره باقی گذاشتن ته مانده ای از غذا، ظاهرا مصداق اسراف است و جایز نیست. و نه تنها باقی گذاشتن غذا سبب ثروت نمی شود، بلکه تمیز کردن ظرف غذا، موجب افزایش روزی شمرده شده است. چون در روایتی، خوردن ته غذا، یکی از عوامل ثروت معرفی شده است که با نقل این روایت، عوامل ثروت و فقر را نیز بیان می کنیم:

- عوامل فقر :

امام علی علیه السّلام فرمود:

پرده‏ های عنکبوت را از خانه پاک کنید که موجب فقر می ‏گردد، بول در حمام فقر می ‏آورد، خوردن در حال جنابت موجب فقر می ‏شود و نیز چیزهائی که موجب فقر می ‏گردد عبارتند از:

شانه کردن سر در حال قیام

گذاشتن کثافت در خانه

سوگند به دروغ

زنا

حرص زیاد

خوابیدن بین نماز مغرب و عشاء

خوابیدن قبل از طلوع‏ آفتاب

اعتیاد به دروغ

شنیدن موسیقی

رد سائل در شب

نداشتن عقل معیشت

قطع صله رحم

- عوامل ثروت :

پس از این فرمود:

شما را خبر دهم از آنچه رزق را زیاد می ‏کند، گفتند بفرمائید،

فرمود: جمع کردن بین دو نماز، تعقیب نماز صبح، صله رحم، پاک کردن منزل از کثافات، مواساة با مؤمن، صبح دنبال زندگی رفتن، استغفار، گفتار حق، اجابت مؤذن و سخن نگفتن در بیت الخلاء.

حریص نبودن، شکر منعم، دوری کردن از سوگند حرام، شستن دست قبل از خوردن غذا، خوردن غذائی که از سفره می‏ ریزد، و هر کس هر روز سی بار سبحان اللَّه بگوید خداوند هفتاد نوع بلا را از او دور میگرداند، که آسانترین آنها فقر می‏ باشد.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آیا اجنه از غذای ما می خورند؟ + عوامل فقر و ثروت» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.