زمان مطالعه: 2 دقیقه
ضوابط تولید و نشر دیجیتال

ضوابط تولید و نشر دیجیتال

نشر الکترونیک یا نشر دیجیتال به نشر دیجیتال ایبوک، نشریه دیجیتال و توسعه کتابخانه‌های دیجیتال و...

نشر الکترونیک یا نشر دیجیتال به نشر دیجیتال ایبوک، نشریه دیجیتال و توسعه کتابخانه‌های دیجیتال و کاتالوگ‌ها گفته می‌شود. آسمونی در این بخش در مورد ضوابط تولید و نشر دیجیتال بیشتر صحبت می کند.

ضوابط تولید و نشر دیجیتال
ضوابط تولید و نشر دیجیتالضوابط تولید و نشر دیجیتال

در این نوع نشر نویسنده می‌تواند ناشر هم باشد. از قالبهای بسیار معمول این نوع نشر فایلهای محتوایی PDF (پی‌دی‌اف) هستند. عملیات ویکی‌ها نوعی نشر الکترونیک هستند. نشر الکترونیک نسبت به نشر سنتی دارای مزایا و معایبی است.

فرایند تولید و نشر دیجیتال

فرایند نشر الکترونیک از فرایند نشر سنتی پیروی می‌کند، اما از دو جهت با نشر سنتی تفاوت دارد: برای چاپ محصول نهایی از چاپ افست استفاده نمی‌کند، نیازی به توزیع فیزیکی محصول نیست. از آنجایی که محصول، الکترونیکی است می‌توان آن را در اینترنت و از طریق کتابفروشی‌های الکترونیک توزیع کرد. مشتری می‌تواند کتاب را در یک وبگاه در تبلت خود بخواند یا در یک فایل پی‌دی‌اف در رایانه خود بخواند. گاهی اوقات ممکن است خواننده با چاپگر کتاب را چاپ کند یا از طریق چاپ بنابر تقاضا اقدام به چاپ کند.

مزایا و معایب تولید و نشر دیجیتال

مزایای تولید و نشر دیجیتال

- هزینه انتشار پایین

- زمان کم برای تکثیر اثر

- سرعت انتشار و توزیع بالا

- امکان دریافت سریع نقدها و بازخورد

- امکان دسترسی از نقاط دور

- امکانپذیری پیشبینی و گنجاندن ابزارهای کاوش سریع در اثر

- امکان طبقه‌بندی براساس نظر خواننده

معایب تولید و نشر دیجیتال

- سهولت کپی برداری غیرمجاز و عدم رعایت قانون کپی رایت (حفظ حقوق مادی و معنوی صاحب اثر)

- عدم دسترسی عموم به ابزارهای واسطه (همانند رایانه)

- عدم اطلاعات کافی کلیه مخاطبان از روش استفاده از نشریات الکترونیکی

digital-publishing
digital-publishing

مثال‌ها در مورد تولید و نشر دیجیتال

نسخه‌های الکترونیک رسانه‌های سنتی تولید و نشر دیجیتال: • سی‌دی-رام
 • کتاب الکترونیک
 • مجله الکترونیک
 • نشریه الکترونیکی
 • روزنامه آنلاین
 • پی‌دی‌اف

رسانه‌های جدید تولید و نشر دیجیتال: • وبلاگ
 • نرم‌افزارهای مشارکت‌گرا
 • برنامه نشر دیجیتال (Digital publication app)
 • اشتراک پرونده
 • اپ موبایل
 • پادکست
 • نشر ارتقا یافته (Enhanced publication)

انواع مجوز تولید و نشر دیجیتال برای آثار دیجیتال مبتنی بر حامل

1- پروانه انتشار:  در صورتی که شما قصد ارائه محصولات رسانه‌ای به صورت لوح فشرده و یا نرم‌افزار تلفن همراه را داشته باشید می‌بایست توسط مرکز توسعه رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد مورد تایید قرار گیرد. در این خصوص پس از بررسی‌های محتوایی پروانه انتشار به نام ناشر صادر می‌گردد و این مجوز بابت تایید محتوای اثر مربوطه خواهد بود.

2- مجوز تکثیر:  در صورتی که بخواهید اثر مربوطه در بازار جهت فروش به‌صورت لوح فشرده عرضه گردد می‌بایست نخست مجوز تکثیر دریافت گردد. روال درخواست مجوز تکثیر بر روی پانل سرآمد مشابه روال مربوط به ثبت نرم‌افزار و درخواست پروانه انتشار است.

3- هولوگرام:  آثاری که پروانه انتشار و مجوز تکثیر دریافت کرده‌اند می‌بایست هولوگرام را بر روی محصول خود الصاق نمایند. بر روی هر هولوگرام یک عدد منحصربفرد درج شده که خریدار محصولات شما با وارد کردن آن در سامانه مربوطه دارا بودن مجوز محصول را کنترل می‌نماید. روال اخذ هولوگرام بدین صورت است که می‌بایست پس از دریافت مجوز تکثیر تعداد هولوگرام درخواستی خود را برای هر اثر به ناشر اعلام نمایید.

4- گواهی ثبت:  برای محصولاتی که دارای خلاقیت و یا ایده خاصی می‌باشند و مالک به دنبال ثبت مالکیت‌های مادی و معنوی است، گواهی ثبت صادر می‌شود که همانند فرآیند گواهی ثبت مالکیت معنوی اختراعات و اکتشافات می‌باشد. . روال درخواست

مجوز تکثیر بر روی پانل سرآمد مشابه روال مربوط به ثبت نرم‌افزار و درخواست پروانه انتشار است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «ضوابط تولید و نشر دیجیتال» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.