زمان مطالعه: 2 دقیقه
معرفی دشتستان، شهرستان استان بوشهر

معرفی دشتستان، شهرستان استان بوشهر

شهرستان دشتستان یکی از شهرستانهای استان بوشهر و مرکز آن شهر برازجان است. جمعیت و وسعت طبق سرشماری سال 1390...
Dashtestan County(1)
Dashtestan County(1)

شهرستان دشتستان یکی از شهرستانهای استان بوشهر و مرکز آن شهر برازجان است.

جمعیت و وسعت

طبق سرشماری سال 1390 جمعیت شهرستان دشتستان 229،897 نفر می باشد که در سال 1385 دارای 226،905 نفر بوده است. وسعت آن 371٫6 کیلومتر مربع است.

زبان و گویش

مردم دشتستان به زبان فارسی ،فارسی جنوبی و به گویش دشتستانی با لهجه محلی، تکلم می نمایند که بعلت همجواری سرزمینی با مردم لرزبان با گویش لری قرابت دارد و دربردارنده بعضی واژه‌های لری است، گویش دشتستانی با گویش‌های مشابه دشتی و تنگسیری در استان بوشهر و گویش مردم فارس، خوزستان، کرمان، خراسان و .... همسانی دارد.

موقعیت

شهرستان دشتستان در شرق استان بوشهر از جنوب به شهرستان دشتی، از مغرب به شهرستان بوشهر و تنگستان از شمال غرب به شهرستان گناوه و از مشرق و شمال شرق به استان فارس منتهی می‌شود.

خرما مهم‌ترین محصول کشاورزی این منطقه بوده و نقش مهمی در اقتصاد این شهرستان و استان و کشور دارد.

Dashtestan County(3)
Dashtestan County(3)

تاریخچه

شهرستان دشتستان از قدیمی‌ترین شهرستان‌های ایران می‌باشد. دشتستان از قدیمی‌ترین مناطق ایران است که جغرافی دانان از آن به نام دستقان یاد کرده‌اند و آن را جز نواحی گرمسیرات فارس ذکر کرده‌اند. اصطخری آنرا از نواحی اردشیر خوره که یکی از کوره‌های پنجگانه فارس قدیم بوده محسوب داشته‌است.

مولف فارسنامه ناصری دشتستان بزرگ را به چهارده ناحیه تقسیم کرده و از آنها اینگونه یاد می‌کند: «انگالی - برازجان - اهرم - بوشهر - تنگستان - حیات داوود - خورموج - دالکی - رودحله - زنگنه - زیرراه - شبانکاره - گناوه - مضافات بوشهر.»

بناهای تاریخی شهرستان دشتستان

از آثار تاریخی شهرستان دشتستان می‌توان به کاخ زمستانی کورش در شهر برازجان - شهر تاریخی توز یا توج - تل مر - تل خندق در دشت دهرود سفلی در بخش ارم - گور دختر (آرامگاه دختر کورش) - کوشک اردشیر ساسانی معروف به اردشیر بابکان در روستای پشت پر ( بز پر ) واقع در بخش تنگ ارم - بنای موسوم به زندان سلیمان واقع در روستای پشت پر در بخش تنک ارم - آتشکده (در نزدیکی تل خندق) - کاروانسرای مشیرالملک (در شهر برازجان) و ... که تمامی این آثار در دشتستان و اطراف برازجان قرار دارند اشاره کرد.

Dashtestan County
Dashtestan County

آبشار فاریاب پشتکوه

آبشار فاریاب پشتکوه در روستای فاریاب در شهرستان دشتستان در استان بوشهر ایران.

این آبشار از به هم پیوستن آب چشمه‌های منطقه فاریاب دشتستان، رود فاریاب و آبشار زیبای آن تشکیل می‌شود. با توجه به دمای بالای استان و کم آبی در این منطقه، آبشار فاریاب و چشمه سارهای اطراف آن بسیار مهم تلقی می‌شوند. مهمترین چشمه این منطقه چشمه تنگ فاریاب است که اهالی روستای فاریاب برای آبیاری باغ‌های خود از آن استفاده می‌کنند.

تقسیمات کشوری

این شهرستان از 6 بخش و 12 دهستان، همراه با 8 شهر و 192 روستا تشکیل شده‌است.

تغییرات تقسیمات کشوری

بر اساس مصوبه دولت 18 مرداد ماه 1388، دهستان دشتی اسماعیل‌خانی به مرکزیت روستای دشتی اسماعیل خانی از توابع استان بوشهر از ترکیب روستاها، مزارع و مکانهای بصری، چم تنگ، تأسیسات گاز، بنارسلیمانی، بنه محمدعبداله خمیسی، پمپاژ چم تنگ ـ مکابری ـ قلعه سوخته ـ کره بند ـ زردکی سفلی ـ احشام شمالی احشام شیخی ـ هفت جوش ـ سه کنار ـ دره دون در تابعیت بخش شبانکاره شهرستان دشتستان ایجاد و تأسیس می‌شود. بر این اساس، بخش آبپخش به مرکزیت شهر آبپخش مشتمل بر دهستانهای درواهی و دشتی اسماعیل‌خانی در تابعیت شهرستان دشتستان ایجاد و تأسیس می‌شود.

Dashtestan County(2)
Dashtestan County(2)
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «معرفی دشتستان، شهرستان استان بوشهر» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.