زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ کریسمس

تاریخ کریسمس

جشن کریسمس برای مسیحیان مانند جشن نوروز برای ایرانیان است. مسیحیان روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) را با عنوان کریسمس جشن می گیرند.

جشن ماهی است و چه رسم و رسوماتی دارد. با ما همراه باشید.

از اواخر آبان مردم شروع می کنند به پرسیدن درباره اینکه کریسمس چه روزی است؟ کریسمس کی هست؟ کریسمس چندم دی است؟ همه به دنبال تاریخ دقیق کریسمس می گردند. در ادامه دقیقاً قید کردیم که کریسمس 2025 (یعنی کریسمس 1403) چه روزی است:

تاریخ کریسمس 2025 چهارشنبه 5 دی 1403 شمسی

مصادف با 25 دسامبر 2024 میلادی

و برابر با 23 جمادی الثانی 1446 قمری می‌باشد.

اصطلاحات کریسمس

کریسمس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز 25 دسامبر جشن گرفته و بسیاری آنرا در شامگاه 24 دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند.

  • دوره کریسمس: زمانی است که با تولد مسیح آغاز می شود.
  • کیک کریسمس: کیک میوه ای که مرسوم است در کریسمس در بریتانیا می خورند.
  • جوراب کریسمس: جوراب بلندی است که کودکان شب کریسمس به رخت خواب می برند آن را در اتاق می گذارند تاباهدیه پر کنند.
  • درخت کریسمس: یک درخت طبیعی یا مصنوعی است که با روبان ها و چراغهای رنگی تزئین می شود.
  • نوئل: اصطلاحی برای کریسمس است که به ویژه در سرودها و کارت ها مورد استفاده قرارمی گیرد.
  • بابانوئل: محافظ شاد و شوخ بچه ها است.
  • کارت کریسمس: برای تبریک عید ارسال میشود.

کریسمس در ایران

اگر آدم کنجکاوی باشید، می دانید که کریسمس ارامنه کمی دیرتر از هم کیشان خارجی شان است؛ حدودا ده روز. یعنی در حالی که اکثر مسیحی های دنیا (از کاتولیک ها و پروتستان ها گرفته تا گروه عمده ای از ارتدوکس ها) 25 دسامبر را روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) می دانند، پیروان کلیسای مستقل ارامنه 6 ژانویه را کریسمس می گیرند.

بازار کریسمس برای بسیاری از شهروندان غیرمسیحی ایرانی هم جالب است. مسیحیان ایران به دو شاخه ارامنه و آشوری تقسیم می‌شوند. مسیحیان ارمنی میلاد مسیح را ششم ژانویه جشن می‌گیرند. تزئین درخت کاخ با گلوله‌های رنگی و درخشان بخشی از رسم و رسوم کریسمس است. پیروان عیسی مسیح سالروز تولد او را با خواندن دعا و مراسم نیایش در کلیسا جشن می‌گیرند. بسیاری از مردم جهان عید میلاد مسیح را زمانی برای بخشایش و آشتی می‌دانند.

تصاویر کریسمس

کریسمس
کریسمس 
کریسمس
عید کریسمس 
کریسمس
کریسمس 
جشن کریسمس
جشن کریسمس 
کریسمس در ایران
کریسمس در ایران
کریسمس در ایران
کریسمس در ایران
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «تاریخ کریسمس» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.