زمان مطالعه: 6 دقیقه
روستای چرگر

روستای چرگر

 روستای چرگر یکی از قدیمی ترین روستاهای استان زنجان می باشد. در زمان ایلخانیان چرگر مرکز مهم حکومتی بوده‌ است.

 روستای چرگر یکی از قدیمی ترین روستاهای استان زنجان می باشد. این روستا دارای 264 خانوار و 848 نفر یکی از روستاهای مهاجرپذیر می باشد و مردم این روستا به کرج و تهران زندگی می کنند، که تعداد مقدم ها در این شهرها بیش از هزار خانواده می باشد. در ادامه مطلب آسمونی درباره جزئیات بیشتری از این روستای تاریخی می خوانیم.

چرگر مرکز حکومتی مهم در زمان ایلخانان

رشیدالدین فضل‌الله همدانی، رجل سیاسی، تاریخ‌نگار و پزشک ایرانی آخر سدهٔ هفتم خورشیدی بود که کتاب جامع التواریخ را به دستور غازان خان به رشته تحریر درآورد و در دوران وزارت خود بناهای فراوانی همچون ربع رشیدی ساخت.

موریس روزامبی، تاریخ‌نگار، او را برجسته‌ترین چهرهٔ ایران در دورهٔ مغولان برمی‌شمارد.

پس از درگذشت سلطان محمد خدابنده اولجایتو (717 ه‍.ق /696 ه‍.خ)، ابوسعید بهادرخان به پادشاهی رسید. در زمان ابوسعید اختلاف میان دو وزیر او یعنی خواجه رشیدالدین و خواجه علیشاه گیلانی شدت گرفت و این امر باعث اختلال در امور کشور شد.

عده‌ای که از این وضعیت به ستوه آمده بودند ابتدا به نزد خواجه رشیدالدین رفتند و از خواستند که با ترتیب دادن توطئه‌ای کار وزیر دیگر را بسازند، ولی خواجه رشیدالدین این خواسته را نپذیرفت. سپس آنان پیش خواجه علیشاه رفتند و همین خواسته را مطرح کردند و با موافقت او در نهایت خواجه رشیدالدین در سال 717 ه‍.ق /696 ه‍.خ از وزارت عزل شد و از سلطانیه به تبریز رفت و انزوا را اختیار کرد. اما پس از چندی امیرچوپان (امیرالامرای لشکر مغول) او را به خدمت دعوت کرد.

اما دشمنان همچنان به تحریکات خود ادامه دادند و بالاخره در حدود 28 دی 696 خ. /ذی‌القعده 717 قمری خواجه رشیدالدین و پسر شانزده ساله‌اش (که شربت‌دار اولجایتو بود) را به تهمت مسموم کردن سلطان محمد خدابنده اولجایتو درچرگر به قتل رساندند. نسب یهودی او در دادگاه وی بارها مورد اشاره قرار گرفت. سر او توسط مردم تا چند روز در شهر حمل می‌شد و مردم می‌گفتند: «این سر یهودی ای است که از نام خدا سوء استفاده کرد. خدا او را لعنت کند.». وی در زمان مرگ 71 سال داشت و پس از مرگ او، به رسم زمان مغول بستگان وی هم مقتول و غارت شدند و بنای ربع رشیدی مورد غارت و تاراج قرارگرفت. یک قرن بعد میران‌شاه -پسر تیمور- در حالت دیوانگی دستور داد که استخوان‌های خواجه رشیدالدین را از قبرش درآورند و در گورستان یهودیان به خاک بسپارند.

موقعیت روستای چرگر

موقعیت روستای چرگر روی نقشه
موقعیت روستای چرگر روی نقشه

طبق نقشه روستای چرگر، از سمت تهران به زنجان، سی و پنج  کیلومتر بعد از شهرستان ابهر و پنجاه و پنج کیلومتر مانده به شهر زنجان، در هشت کیلومتری سمت شمالی جاده ترانزیت و شش کیلومتری سمت شمالی اتوبان قزوین به زنجان واقع شده است. از تقاطع جاده ترانزیت به سمت شمال، جاده آسفالته چرگر که دو طرف آن را باغات زرین دشت و شرکت ها و کارخانجات صنعتی و دامداری ها و مرغداری های صنعتی احاطه کرده است، به طول هشت کیلومتر که طی می نماییم به دهکده تاریخی، گردشگری و خوش آب و هوای چرگر می رسیم . البته در دو کیلومتری این جاده، اتوبان قزوین – زنجان به موازات جاده ترانزیت قرار دارد.

مکان های دیدنی چرگر

روستای چرگر زنجان
روستای چرگر زنجان

ابتدای دهکده امام زاده ای در سمت شرق جاده به چشم می خورد. بعد از امام زاده دو راهی سد چرگر قرار دارد. سد چرگر که در دهه 1370 احداث شده است محل تفریح و تفرجگاه منطقه گشته است. در سمت شمالی دهکده قله سربه فلک کشیده کوه سندان به چشم می خورد کوه سندان یکی از دو قله مرتفع استان زنجان می باشد . همه ساله کوهنوردان زیادی از هیئت کوهنوردی زنجان و شهرستان های استان زنجان جهت کوهنوردی به این قله صعود می نمایند این دهکده در سمت شمال راه ابریشم و در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز بنا شده است. وجود سه روستای باستانی تخریب شده در قرن های دور به نام های زرین گل و قاشقچی و سر دهه در اطراف این دهکده موجب شده است تا از نظر وسعت زمین های حاصلخیز جزء بزرگترین روستاهای استان محسوب گردد.

ده ها هزار هکتار زمین زراعی و ده ها هزار هکتار مراتع سر سبز اطراف این دهکده زیبا را فرا گرفته است .هزاران هکتار زمین زیر کشت مکانیزه در منطقه زرین دشت این دهکده به چشم می خورد. کوه ها و دامنه های سرسبز آن دارای متنوع ترین و بیشترین نوع گونه گیاهی، به خصوص گیاهان دارویی می باشد. مزرعه بسیار زیبای زرین گل در سمت شرق و مزارع قاشقچی و سردهه در سمت غرب و زرین دشت در سمت جنوب این دهکده قرار دارند. زرین گل این روستای عصر آهن که قرن ها پیش به علل نامعلوم تخریب شده است و امروزه باغات و چشمه های زیبای آن دل هر بیننده ای را فریب می دهد. به لحاظ موقعیت جغرافیایی بهترین آب و هوا را داراست.

 • مراکز تفریحی

 1. قله سر به فلک کشیده سندان
 2. سد زیبای چرگر
 3. دربند قاشقچی
 4. دربند سردهه
 5. دربند چرگر
 6. دربند چشمه علی
 7. دربند سندان
 8. فضای فوق زیبای زرین گل
 • مراکز فرهنگی مذهبی

 1. مسجد جامع چرگر
 2. مسجد مرکز چرگر
 3. مسجد حضرت ابوالفضل علیه السلام حصار کرج
 4. مسجد حضرت امام حسن عسگری علیه السلام شهر قدس
 5. حسینیه و مسجد چرگری ها در تهران
 6. تکیه معظم تعزیه خوانی واقع در چرگر

از 10 سال پیش طی جلساتی که در مرکز تشکیل شد مقرر گردید از مقدم های مقیم در شهرهای بزرگ کسانی که توانائی ساخت ویلا و منزل مسکونی در این روستا را دارند زحمت بکشند و ساختمانی در این روستا تاسیس نمایند و این روستا را به یک روستای بزرگ و توسعه یافته تبدیل نمایند.

هدف از این طرح این بود که اولاً سرمایه های شهرهای اصلی به این روستا انتقال یابد، دوماً بازنشسته های مقیم شهرها مهاجرت معکوس نموده و به روستای زادگاه خودشان برگردند، سوماً بافت فرسوده روستا عوض شده و ساختمان های فاقد استحکام تخریب و فرهنگ نوسازی به جریان بیافتد.

با ساخت و ساز اشتغال نیز در این روستا ایجاد می شود . به ازای هر ساختمان میانگین 20 میلیون تومان سرمایه از شهر به روستا سرازیر می شود.

مشاهیر چرگر

 1. استاد کربلایی قدرت اله مقدم ( در نقش امام حسین علیه السلام ) با 45 سال فعالیت
 2. استاد حاج ذبیح اله مقدم میرشکاری ( در نقش مخالف تخت نشین و سلطان قیس )
 3. استاد حاج محرم مقدم ( مداح ونقش های موافق مختلف )
 4. استاد اکبر مقدم ( مداح و شاعر اهل بیت علیهم السلام )
 5. استاد حاج کاظم مقدم ( در نقش حر ابن زیاد ریاحی و سایر نقش های موافق )
 6. جناب آقای رضا مقدم ( در نقش مخالف )
 7. جناب برادران علی , حمزه و امیر مقدم ( هر سه در نقش مخالف )
 8. جناب آقای افشار مقدم ( مداح و در نقش امام حسین علیه السلام )
 9. جناب آقای یاور مقدم ( در نقش مخالف )
 10. جناب آقای اصغر مقدم ( کارگردان تعزیه خوانی )
 11. جناب برادران حسن و عباس مقدم ( در نقش های موافق )
 12. جناب حاج قدرت مقدم ( در نقش موافق )
 13. و سایر عزیزان

تعزیه روستای چرگر

تعزیه در روستای چرگر
تعزیه در روستای چرگر

در این روستا، مانند سایر روستای تاریخی ایران، مراسم عزاداری به گونه خاص خود برگزار می شود. تعزیه خوانی یکی از مهم ترین آداب و مراسمات این روستا محسوب می شود و همه مردم برای دیدن آن شرکت می کنند.

ازجمله عوامل همیشگی مراسم تعزیه خوانی می توان به افراد زیر اشاره کرد:

نام نام خانوادگی نقش تعزیه ای
مرحوم آقا سید ابوطالب حسینی در نقش امام علیه السلام
مرحوم  استاد آقا میر عماد حسینی در نقش مخالف و تخت نشین
مرحوم استاد حاج رحمت الله مقدم در نقش حضرت عباس علیه السلام
مرحوم قربانعلی مقدم در نقش مخالف
مرحوم غلامعلی مقدم در نقش مخالف
مرحوم نصرت خان مقدم  میرشکاری در نقش حر ابن زیاد ریاحی علیه السلام

 

شعری زیبا در وصف روستای چرگر

خوشا چرگر خوشا آب و هوایش
خداوندا نگهدار از بلایش
به بالا کوه سندان چون نگهبان
نظارت می کند هر لحظه هایش
به پایین دشت حاصلخیز و سر سبز
زمین و باغ های پر بهایش
به مشرق می دمد خورشید گلها
که زرین گل بود نقش و نمایش
به مغرب سد پر آب قاشقچی
صفای مردمان با صفایش
بهاران تا رسد بر تن نماید
به کوه و دشت سبزینه قبایش
تو گویی قطعه ای از باغ جنت
به چرگر خالقش کرده عطایش
بخندد در چمن گل های زیبا
ز اشک چشمه های بی ریایش
به داروخانه باز طبیعی
گیاهان لبالب از دوایش
به فصل گل به دامان طبیعت
ببین گردشگران با وفایش
به مردان غیور آن ببالم
بنازم بر زنان با حیایش
وطن چون مادری بر ما عزیز است
هزاران جان و دل باشد فدایش
من این شعری که گفتم قطره ای هست
ز اقیانوس لطف و مهر هایش
ز تهران قطعه شعری از مقدم
کنم تقدیم اکنون از برایش

- شعر از: آقای قربانعلی مقدم

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «روستای چرگر» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
نمایش نظرات بیشتر

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.