زمان مطالعه: 4 دقیقه
علت پایین بودن mch در آزمایش خون چیست؟

علت پایین بودن mch در آزمایش خون چیست؟

معنی MCH در آزمایش خون اشاره به "میانگین هموگلوبین سلول قرمز" دارد.

معنی MCH در آزمایش خون اشاره به "میانگین هموگلوبین سلول قرمز" دارد. این پارامتر نشان ‌دهنده مقدار میانگین هموگلوبین موجود در هر سلول قرمز خون است که وظیفه  انتقال اکسیژن را برعهده دارد. در واقع، آزمایش MCH میزان هموگلوبین را در یک واحد سلول قرمز اندازه‌گیری می‌کند.

اگر سطح MCH در آزمایش خون پایین باشد، این به معنای کاهش میانگین هموگلوبین در سلول‌ های قرمز است. این ممکن است نشان ‌دهنده اختلال در انتقال اکسیژن باشد و در نتیجه، اکسیژن‌ رسانی به بافت‌ها به نحو احسن انجام نشود.

در آزمایش خونMCH  نشانه چیست؟

در چکاپ کامل یا CBC که یکی از آزمایشات خون متداول محسوب می‌شود، فاکتور MCH به مقدار متوسط هموگلوبین در خون یک فرد اشاره دارد. هموگلوبین، پروتئین حمل ‌کننده اکسیژن در سلول ‌های قرمز خون است و میانگین مقدار آن در هر سلول قرمز را ارزیابی می ‌کند. این آزمایش می ‌تواند نشان ‌دهنده مشکلاتی مانند کمبود آهن، فولات و ویتامین B باشد.

افزایش یا کاهش مقدار MCH ممکن است نشانگر بیماری‌ های کمبود خونی یا تالاسمی باشد. علاوه بر این، اختلالات در سطح MCH ممکن است نشان دهنده مشکلات کلیوی، تیروئیدی یا فقر آهن باشد.

اگر مشکل در سطح MCH شناسایی نشود، بیماری ‌های جدی‌ تری ممکن است بروز پیدا کند. از این رو، انجام چکاپ کامل خون با تمامی فاکتورهای مهم آزمایش خون، می ‌تواند وضعیت سلامت شما را جامع ‌تر ارزیابی کند.

آزمایش MCH چه شرایطی دارد؟

برای انجام آزمایش MCH، معمولاً توصیه می‌شود که از حداقل ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید. این آزمایش به تحلیل مقدار میانگین هموگلوبین در هر سلول قرمز خون می ‌پردازد و نیاز به نمونه خون دارد.

این نکته هم حائز اهمیت است که اگر بیماری زمینه ای دارید یا داروی های مخنلفی را مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است مصرف برخی داروها سبب تغییر نتایج آزمایش شود و دکتر مجبور شود مصرف دارو ها را کم یا حتی قطع کند.

نحوه خواندن آزمایش MCH چگونه است؟

میزان طبیعی MCH در آزمایش خون بین ۲۷.۵ تا ۳۳.۲ پیکوگرم است. اگر مقدار MCH کمتر از ۲۷.۵ یا بیشتر از ۳۳.۲ باشد، این نشانگر از وضعیت نامناسب هموگلوبین خون خبر می‌دهد.

در این حالت، ممکن است هموگلوبین خون کاهش یا افزایش یابد. بهتر است نتیجه آزمایش را پیش پزشک متخصص ببرید تا آن ها را بررسی کند و اگر مشکلی هم وجود داشت بتواند با انواع دارو ها به بهبود و درمان آن کمک کند.

اگر MCH در آزمایش خون پایین باشد نشان دهنده چیست؟

کاهش سطح MCH در آزمایش خون ممکن است به نشانگر مشکلات مختلف در سلامت اشاره کند. این امکانات شامل:

1.کمبود آهن و کم ‌خونی:

کاهش میانگین هموگلوبین در خون (MCH) نشانگر مشکلات تولید هموگلوبین به دلیل کمبود آهن است. افراد با این مشکل ممکن است از کم‌ خونی و کمبود آهن رنج ببرند که می ‌تواند از عوامل مختلفی مانند ضربه، جراحی یا نقص در جذب آهن ایجاد شود.

  1. تالاسمی:

افراد مبتلا به بیماری ژنتیکی تالاسمی ممکن است دچار کاهش تولید هموگلوبین و کمبود گلبول قرمز در خون شوند. این موضوع نیز می‌ تواند منجر به کاهش سطح MCH شود.

3.خون ‌ریزی و کاهش جذب آهن:

وجود خون ‌ریزی مانند زخم‌ ها یا مشکلات گوارشی می‌ تواند باعث کاهش سطح MCH شود. همچنین، مشکلات در جذب آهن از مواد غذایی نیز ممکن است چنین اثری را داشته باشد.

در هر صورت، تحلیل نتایج آزمایش MCH توسط پزشک ضروری است تا علت دقیق کاهش آن مشخص شود و برنامه درمانی مناسبی را تنظیم کند.

کاهش سطح MCH  در خون چه نشانه هایی دارد؟

اگر سطح MCH در خون کاهش یابد، علائم زیر ممکن است تجربه شود:

رنگ ‌پریدگی پوست:

   افراد ممکن است تغییر رنگ پوست به سمت زردی یا کم‌رنگی را تجربه کنند که نشانه‌ای از کمبود هموگلوبین و آهن است.

افزایش ضربان قلب و تپش قلب:

   کاهش هموگلوبین می ‌تواند باعث افزایش ضربان قلب و تپش قلب شود.

درد در قفسه سینه:

   عدم انتقال کافی اکسیژن به بافت‌ ها ممکن است باعث درد در قفسه سینه شود.

احساس خستگی و ضعف:

   احساس خستگی حتی پس از استراحت کافی و افزایش احساس ضعف و ناتوانی از دیگر علائم کمبود هموگلوبین است.

سردردهای بدون دلیل:

   سردرد های پی در پی و بدون دلیل و عدم تاثیر داروی مسکن ممکن است نشانه کمبود هموگلوبین باشد.

تنگی نفس:

   تنگی نفس بدون فعالیت معمولاً به دلیل نقص در اکسیژن ‌رسانی به بافت ‌ها رخ می‌دهد.

همه این علائم نشانه کمبود هموگلوبین نیستند و ممکن است به عوامل دیگر نیز ربط داشته باشند. به همین دلیل بهتر است خودسرانه تصمیم نگیرید و حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر MCH در آزمایش خون بالا باشد نشان دهنده چیست؟

باالا بودن مقدار MCH در آزمایش خون ممکن است به دلیل این موارد باشد:

کم‌ خونی ناشی از فقر ویتامین گروه B

 اگر مقدار MCH در آزمایش خون بیش از حد نرمال باشد، ممکن است نشان‌ دهنده کم‌ خونی ناشی از فقر ویتامین B، فقر ویتامین B12 یا فقر فولات باشد.

اختلالات تیروئیدی و مصرف مشروبات الکلی

اختلالات تیروئیدی و مصرف مشروبات الکلی نیز ممکن است به افزایش سطح MCH در خون منجر شوند.

افزایش سطح MCH  در خون چه نشانه هایی دارد؟

اگر سطح MCH  موجود در خون افزایش یابد نشانه هایی را به همراه دارد که شامل موارد زیر است:

  • احساس تنگی نفس
  • تپش قلب
  • احساس ضعف یا خستگی مداوم
  • سر درد
  • رنگ پریدگی
  • درد در قفسه سینه

نتیجه گیری

کم بودن سطح MCH  نشان دهنده کم خون بودن و فقر آهن است. یکی از عناصر مهم در بدن که برای تولید هموگلوبین استفاده میشود آهن است.

کمبود آهن باعث کاهش MCH  میشود که مشکلاتی را به همره دارد. شرکت خدمات پرستاری لیما طب مثل همیشه همراه شماست، می توانید با مراجعه به سایت و پر کردن فرم به راحتی در خانه آزمایش های لازمه را انجام دهید.

در صورت وجود هر گونه سوال می توانید با پشتیبانی تیم لیماطب در تماس باشید. تیم پشتیبانی همیشه آماده پسخگویی به سوالات و انتقادات شما عزیزان هستند.

منبع: https://limateb.com/what-does-mch-mean-in-a-blood-test/

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «علت پایین بودن mch در آزمایش خون چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.