زمان مطالعه: 6 دقیقه
اضافه کاری روز جمعه چگونه محاسبه می‌شود؟

اضافه کاری روز جمعه چگونه محاسبه می‌شود؟

در برخی سازمان‌ها و صنایع، ممکن است کارمندان در روزهای تعطیل، به عنوان اضافه کاری روز جمعه، موظف به انجام کار باشند. این اضافه کاری به منظور تامین نیازهای تولید و ارائه خدمات در روزهای تعطیل توسط سازمان یا صنعت مربوطه انجام می‌شود.

در برخی سازمان‌ها و صنایع، ممکن است کارمندان در روزهای تعطیل، به عنوان اضافه کاری روز جمعه، موظف به انجام کار باشند. این اضافه کاری به منظور تامین نیازهای تولید و ارائه خدمات در روزهای تعطیل توسط سازمان یا صنعت مربوطه انجام می‌شود. در این مقاله در خصوص اضافه‌کاری روز جمعه و قوانین و نحوه محاسبه آن توضیحاتی داده‌ایم:

اضافه‌کاری روز جمعه چیست؟

اضافه کاری روز جمعه به معنای انجام کار در روزهایی است که به طور معمول تعطیل هستند. در برخی سازمان‌ها و صنایع، برخی از کارمندان ممکن است در روز جمعه نیز موظف به کار شوند و ساعاتی را در این روز کارکرد داشته باشند. این کارکرد در صورتی انجام می‌شود که سازمان یا صنعت مربوطه در نظر داشته باشد که نیاز به تولید یا ارائه خدمات در روزهای تعطیل را دارد. اضافه کاری روز جمعه معمولا با شرایط و توافقات خاصی همراه است و ممکن است شامل پرداخت حقوق بیشتر به کارکنان، مرخصی جبرانی یا سایر تسهیلات مرتبط باشد.

اضافه‌کاری در قانون

بر اساس قانون کار، اضافه کاری باید با توافق کارفرما و کارگر یا کارمند انجام شود. همچنین، اضافه کاری نباید بیش از ۴ ساعت در روز و ۱۲ ساعت در هفته باشد. میزان دستمزد اضافه کاری بر اساس قانون کار، ۴۰ درصد بیشتر از دستمزد عادی است.

ضریب اضافه کاری

همانطور که اشاره شد، ضریب اضافه کاری در پرداختی نهایی برای هر کارگر یا کارمند دارای اهمیت است. بر این اساس و همینطور مطابق با آنچه در قانون کار آمده، ضریب اضافه کاری برابر با ۱/۴ است. یعنی هر فرد بابت هر ساعت اضافه کار، ۴۰ درصد بیشتر از دستمزد یک ساعت کار عادی دریافت می‌کند.

انواع اضافه کاری

انواع اضافه‌کاری می‌تواند بسته به شرایط و قوانین کاری مختلف در هر کشور و سازمان متفاوت باشد. در ادامه، برخی از انواع اضافه‌کاری را شرح می‌دهم:

اضافه‌کاری عادی

این نوع اضافه‌کاری به معنای انجام کارهای بیشتر از حد معمول در ساعات کاری استاندارد است. معمولاً در قوانین کاری تعیین شده است که کارمندان می‌توانند به طور معمول تا حداکثر تعداد ساعاتی را در هفته یا در روز اضافه کار کنند و برای این ساعات، حقوق اضافه‌کاری به آن‌ها پرداخت می‌شود.

اضافه‌کاری شبانه

این نوع اضافه‌کاری برای کارکنانی است که در ساعات شب و به وقت تعیین شده توسط سازمان کار می‌کنند. معمولاً در این نوع اضافه‌کاری، به کارکنان حقوق بیشتری نسبت به ساعات کار عادی پرداخت می‌شود.

اضافه‌کاری تعطیل

این نوع اضافه‌کاری مربوط به انجام کار در روزهای تعطیل است که به طور معمول در تقویم کاری به عنوان روزهای تعطیل مشخص شده‌اند. کارکنانی که در این روزها کار می‌کنند، معمولاً حقوق بیشتری دریافت می‌کنند و این حقوق با توجه به قوانین و توافقات مربوطه محاسبه می‌شود.

اضافه‌کاری ضروری

این نوع اضافه‌کاری در شرایط ضروری و اورژانسی انجام می‌شود. ممکن است در مواقعی مانند فصل‌های تقاضای بالا، بحران‌ها یا وقوع رویدادهای غیر منتظره، کارمندان باید به صورت اضافه کاری بیشتری فعالیت کنند. در این موارد، معمولاً حقوق بیشتری برای این ساعات پرداخت می‌شود و ممکن است قوانین و مقررات خاصی برای این نوع اضافه‌کاری وجود داشته باشد.

علاوه بر این، اضافه کاری را می‌توان بر اساس نوع کار انجام شده، به انواع مختلفی تقسیم کرد:

 • اضافه کاری تولیدی: اضافه کاری تولیدی به کار اضافی گفته می‌شود که برای تولید محصولات یا خدمات انجام می‌شود.

 • اضافه کاری خدماتی: اضافه کاری خدماتی به کار اضافی گفته می‌شود که برای ارائه خدمات انجام می‌شود.

 • اضافه کاری تعمیراتی: اضافه کاری تعمیراتی به کار اضافی گفته می‌شود که برای تعمیر تجهیزات یا ماشین‌آلات انجام می‌شود.+

فوق العاده کاری چیست؟

بسیاری از کارمندان و کارگران با اصطلاح فوق‌العاده کاری یا فوق‌العاده اضافه‌کاری آشنا هستند. این مبلغ، بخشی از دستمزد ساعات اضافه کار است که علاوه بر نرخ ساعات کار عادی به کارگران پرداخت می‌شود. به این معنی که اگر نرخ هر ساعت کار عادی ۱۰۰ هزار تومان و هر ساعت اضافه کاری ۱۴۰ هزار تومان باشد، آن ۴۰ هزار تومان همان فوق‌العاده (فوق‌العاده اضافه کاری) یک ساعت اضافه کار است. تفکیک فوق‌العاده کاری و اضافه‌کاری در حسابداری و بخش‌های مالی یک سازمان جزو واجبات است. تفاوت اضافه کاری و فوق‌العاده کاری را می‌توان اینطور تعریف کرد که در حسابداری، منظور از اضافه کاری قانون کار، دستمزد یک ساعت کار عادی به اضافه فوق‌العاده اضافه کاری است.

محاسبه اضافه کاری در روزهای تعطیل

درباره اصطلاح تعطیلی کاری باید گفت این اصطلاح بیشتر در عرف معمول است تا در قانون. تعطیلی کاری مفهومی نیست که به طور مشخص در قانون استفاده شده باشد، اما در عموم چنین مفهومی عرف است. در ماده ۶۳ قانون کار اعلام شده که تعطیلات رسمی تقویم کشور و ۱۱ اردیبهشت که روز کارگر است برای کارگران تعطیل است و باید مزد آن‌ها برای این روزهای تعطیل پرداخت شود. بر اساس تبصره های ۱، ۲ و ۳ ماده ۶۲ قانون کار، تفاوتی بین کار در روز جمعه و کار در روز تعطیل یا روزهای عادی وجود دارد. چون:
۱- تعطیل یک روز معین در هفته اجباری است. (یعنی اگر بنا بر ماهیت کار و ضرورت نیاز بود در روز جمعه کار انجام شود باید روز دیگری به‌جای جمعه به‌ عنوان روز تعطیل درنظر گرفته شود)‌
۲- کارگرانی که به هر عنوان در روزهای جمعه کار می‌کنند، در مقابل عدم استفاده از تعطیل روز جمعه ۴۰٪ اضافه بر مزد دریافت خواهند کرد.

جمعه کاری چه تفاوتی با تعطیلی کاری دارد؟

جمعه کاری و تعطیلی کاری دو مفهوم متفاوت در قانون کار هستند. جمعه کاری، به کار در روز جمعه گفته می‌شود در حالی که تعطیلی کاری به کار در روز‌های تعطیل رسمی گفته می‌شود. تفاوت‌های اصلی بین جمعه کاری و تعطیلی کاری عبارتند از:

 • روز تعطیل: جمعه جزو روزهای تعطیل هفتگی کارگران است، در حالی که تعطیلی رسمی جزو روزهای تعطیل سالانه کارگران است.

 • فوق‌العاده: کارگری که در روز جمعه کار می‌کند، علاوه بر حقوق و مزایای عادی، باید به میزان ۴۰ درصد بیشتر از دستمزد عادی خود نیز دریافت کند. این مبلغ به عنوان فوق‌العاده جمعه کاری شناخته می‌شود. کارگری که در روز‌های تعطیل رسمی کار می‌کند، علاوه بر حقوق و مزایای عادی، باید به میزان ۱۴۰ درصد بیشتر از دستمزد عادی خود نیز دریافت کند. این مبلغ به عنوان فوق‌العاده اضافه کاری تعطیلی رسمی شناخته می‌شود.

 • قانون: جمعه کاری توسط قانون کار تعیین شده است، در حالی که تعطیلی کاری توسط قانون کار و سایر قوانین تعیین می‌شود.

شب‌کاری چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

شب‌کاری به کار کردن در ساعات شبانه گفته می‌شود و در قانون کار جزو اضافه‌کاری محسوب می‌شود. شب‌کاری از ساعت ۲۲ تا ۶ صبح محاسبه می‌شود. نحوه محاسبه شب کاری نیز به این صورت است که بابت هر ساعت کار در شب علاوه بر دستمزد ساعت کاری عادی، ۳۵ درصد اضافه مزد نیز تعلق می‌گیرد. البته شب‌کاری تنها به کارگران و کارمندان غیر نوبتی تعلق می‌گیرد.

مزایا و معایب اضافه کاری

تصمیم‌گیری در مورد انجام اضافه کاری یک تصمیم شخصی است. کارگران یا کارمندان باید مزایا و معایب اضافه کاری را در نظر بگیرند و سپس تصمیم بگیرند که آیا انجام اضافه کاری برای آنها مناسب است یا خیر. در ادامه به بررسی مزایا و معایب اضافه کاری می‌پردازیم:

مزایای اضافه کاری

 • افزایش درآمد

یکی از مهم‌ترین مزایای اضافه کاری، افزایش درآمد است. کارگر یا کارمندی که اضافه کاری انجام می‌دهد، علاوه بر حقوق و مزایای عادی خود، به میزان ۴۰ درصد بیشتر نیز دریافت می‌کند.

 • بهبود مهارت‌ها و تجربه

اضافه کاری می‌تواند به بهبود مهارت‌ها و تجربه کارگر یا کارمند کمک کند. انجام کار در شرایط مختلف و با فشار کاری بیشتر، می‌تواند به کارگر یا کارمند کمک کند تا مهارت‌های جدیدی را بیاموزد و تجربه خود را افزایش دهد.

 • پیشرفت شغلی

اضافه‌کاری می‌تواند به پیشرفت شغلی کارگر یا کارمند کمک کند. کارفرمایان معمولا به کارگران یا کارمندانی که اضافه کاری انجام می‌دهند، توجه بیشتری می‌کنند و این امر می‌تواند به پیشرفت شغلی آنها کمک کند.

معایب اضافه کاری

 • خستگی و فرسودگی

اضافه‌کاری می‌تواند باعث خستگی و فرسودگی کارگر یا کارمند شود. کار اضافی می‌تواند به کاهش زمان استراحت و تفریح کارگر یا کارمند منجر شود و این امر می‌تواند سلامت جسمی و روحی او را تحت تأثیر قرار دهد.

 • افزایش خطر حوادث

اضافه‌کاری می‌تواند خطر حوادث را افزایش دهد. خستگی و عدم تمرکز می‌تواند باعث افزایش خطر حوادث در حین کار شود.

 • کاهش کیفیت زندگی

اضافه کاری می‌تواند به کاهش کیفیت زندگی کارگر یا کارمند منجر شود. کار اضافی می‌تواند باعث کاهش زمان صرف شده با خانواده و دوستان شود و این امر می‌تواند کیفیت زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد.

جمع‌بندی

علاوه بر این، اضافه کاری روز جمعه معمولا شرایط و توافقات خاصی را در بر می‌گیرد که شامل پرداخت حقوق بیشتر به کارکنان، مرخصی جبرانی و سایر تسهیلات مرتبط می‌شود. در خصوص اضافه‌کاری در روز جمعه و سایز جزئیات آن چنانچه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید به سایت حسابو مراجعه فرماییدیا از طریق روش های زیر با کارشناسان فروش ارتباط بگیرید.

تلفن:

آدرس:

سایت:https://hesabo.com

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «اضافه کاری روز جمعه چگونه محاسبه می‌شود؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
: برای دریافت مشاوره درباره اضافه کاری روز جمعه چگونه محاسبه می‌شود؟ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.