زمان مطالعه: 9 دقیقه
خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟

خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟

اگر قصد خرید اینترنتی بلیط را دارید این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که راهنمای خرید اینترنتی بلیط...

خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟
خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟

اگر قصد خرید اینترنتی بلیط را دارید این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که راهنمای خرید اینترنتی بلیط هواپیما و راهنمای خرید اینترنتی بلیط قطار را برای شما عزیزان منتشر می کنیم.

راهنمای خرید اینترنتی بلیط هواپیما    

بلیط اینترنتی قطار

خرید اینترنتی بلیت هواپیما هواداران خاص خود را پیدا کرده است.

در یک سایت جامع تمام پروازهای موجود از هر شرکت برای شما به نمایش گذاشته می شود و حق انتخاب بیشتری دارید.

برای خرید اینترنتی باید سه شرط زیر را داشته باشید. 1. یک ایمیل باید داشته باشید تا بتوانید ثبت نام کنید. اگر ندارید برای خود یک حساب ایجاد کنید.
 2. یک کارت بانکی عضو شتاب که رمز دوم آن را هم داشته باشید. اگر رمز دوم ندارید می توانید از خودپرداز همان بانکی که در آن حساب دارید رمز دومتان را بگیرید.
 3. پول به اندازه کافی

برای خرید بلیط هواپیما اینترنتی شما دو راه دارید؛ هم می توانید به سایت تک تک شرکت های هواپیمایی مراجعه کنید و بلیت خود را تهیه کنید و هم اینکه از یک سایت جامع این کار را انجام دهید.

رزرو بلیط

عیب روش اول این است که با انتخاب های کمتری روبرو هستید

مثلا شما اگر قصد سفر به مشهد را داشته باشید، می توانید به سایت ایران ایر مراجعه کنید و فقط از بین هواپیماهای این شرکت پرواز خود را انتخاب کنید و دیگر دسترسی به شرکت آسمان و ... ندارید اما در یک سایت جامع تمام پروازهای موجود از هر شرکت برای شما به نمایش گذاشته می شود و حق انتخاب بیشتری دارید.

سایت های بسیاری این کار را انجام می دهند. شما کافی است به یکی از این سایت ها وارد شوید و ثبت نام کنید و بعد از انجام امور ثبت نام روی دکمه بلیت هواپیما کلیک کنید و مشخصات سفر خود وارد کنید.

buy-tickets-online
buy-tickets-online

مشخصاتی مثل اینکه پرواز داخلی می خواهید یا خارجی، مبدا، مقصد و تاریخ حرکتتان. پس از جستجو پرواز مورد نظرتان را انتخاب کنید و پول بلیت را از طریق عابر بانک تان پرداخت کنید. کار خرید بلیتتان تمام شده است و شما می توانید در زمان مناسب به فرودگاه بروید و با نشان دادن یک کارت شناسایی به باجه صدور کارت پرواز بگویید که بلیتتان را به صورت اینترنتی گرفته اید.

افرادی که در پروازهای داخلی تخفیف ویژه می گیرند

تمامی افراد زیر با ارائه مدارکی که گفته می شود، می توانند در روازهای داخلی 50 درصد تخفیف بگیرند: • تمام خانواده های شهدا، اسرا و مفقودان شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان/ مدارک لازم: معرفی نامه بنیاد شهید و یا تصویر کارت شناسایی از این نهاد.

نکته: جانبازان جنگ تحمیلی تنها به همراه یک همسفر شامل این تخفیف می شوند. • معلولان/ مدارک لازم: معرفی نامه سازمان بهزیستی یا کارت معلولیت معتبر

نکته: تنها فرد معلول شامل این تخفیف می شود. • کارکنان سازمان هواپیمایی کشوری/ مدارک لازم: معرفی نامه از سازمان هواپیمایی کشوری

نکته: این تخفیف تنها برای خود کارمند و تنها یک بار در سال ارائه می شود. • نمایندگان مجلس شورای اسلامی/ مدارک لازم: کارت شناسایی معتبر

نکته: تخفیف نمایندگان تنها در مسیر بین تهران و استان حوزه انتخابیه نماینده اعمال می شود.

بهترین و بدترین صندلی های هواپیما

آمارهای جهانی می گویند، در صورت فرود اضطراری یا وقوع آتش سوزی تعدادی از صندلی های هواپیما شانس بهتری برای خروج و زنده ماندن در اختیار صاحبانشان می گذارند. نیتجه تحقیق دانشگاه گرینویچ بعد از بررسی 105 سانحه هوایی فاش کرده است مسافرانی که در قسمت جلوی هواپیما (تا ردیف 5)، پشت یا جلوی خروجی های اضطراری می نشینند، بیشترین شانس زنده ماندن را دارند و اما بدترین صندلی ها که در مسافرت های طولانی چند ساعته خواب و خوراک را از شما می گیرند، صندلی های روبروی دستشویی ها، صندلی های نزدیک آشپزخانه و صندلی های ردیف میانی هواپیما هستند که با بوی نامطبوع و رفت و آمد زیاد مسافران و مهماندارها آسایش شما را سلب می کنند.

بلیط هواپیما اینترنتی

خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟
خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟

دقیقه نود خرید بلیت

آخرین مهلت برای مراجعه به باجه های پذیرش مسافر در پروازهای داخلی یک ساعت و 30 دقیقه قبل از پرواز و برای سفرهای خارجی سه ساعت پیش از پرواز است بعد از این زمان باجه پذیرش مسافر برای یک پرواز خاص، بسته می شود و شما فرصت تهیه بلیت را از دست می دهید.

میزان باری که می توانید به صورت رایگان حمل کنید

با توجه به مقصد نهایی سفرتان، چمدانی که حمل می کنید به دو روش وزنی و تعدادی پذیرش می شود. در مسیرهای آمریکا و کانادا چمدان به روش بسته ای و در سایر مسیرها به صورت وزنی محاسبه می شود همچنین تعداد چمدانی که مجاز هستید حمل کنید براساس رده های مختلف پروازی متفاوت است. میزان دقیق بار مجاز در بلیت شما ذکر می شود. در پروازهای داخلی میزان بار مجاز 20 کیلوگرم است.

نکته: اگر چمدان تان گم شد به امور جامه دان شرکت هواپیمایی پروازتان، مستقر در سالن ورودی فرودگاه مراجعه کنید و با پر کردن برگه ها و فرم های مخصوص برگه «اطلاعات و مشخصات اثاثیه تحویل نشده به مسافر» را تحویل بگیرید که حاوی یک شماره پیگیری برای پیدا کردن و ردیابی وسایل تان است.

وقتی می خواهیم بلیتمان را پس بدهیم

تمام بلیت های معمولی و غیرچارتر با کسر مبلغی خسارت، امکان لغو یا تغییر دارند. پول پرداختی هم تا پایان همان روز ابطال بلیت، به حساب شما برگردانده می شود.

اما پرواز چارتر چیست؟ پرواز چارتر به تمام پروازهایی گفته می شود که توسط یک ارگان، سازمان، هتل، تور و ... برای شما رزومه شوند، شرکت های هواپیمایی این پروازها را باطل نمی کنند و زمان آن را به خواست مسافر تغییر نمی دهند.

اما مبلغ خسارت لغو یا تغییر زمان پرواز طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری بر این اساس محاسبه می شود. • تا ساعت 12 ظهر سه روز قبل از پرواز پنج درصد
 • تا ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز 10 درصد
 • تا 30 دقیقه قبل از پرواز 30 درصد
 • از 30 دقیقه قبل از پرواز تا بعد از پرواز 50 درصد

راهنمای خرید اینترنتی بلیط قطار       

تهیه بلیط از طریق اینترنت که چند سالی است در کشور ما مرسوم گشته از مصداق های بهره گیری از فن آوری های روز جهت کاهش معضلات اجتماعی و رفاه هموطنان به شمار می رود. که فراهم نمودن بسترهای لازم و زیر ساخت های مورد نیاز آن می تواند نقش ارزشمندی در کاهش سفرهای درون شهری، اتلاف وقت، صرف هزینه و صف های طویل و شلوغ تهیه بلیط از آژانس های خدماتی داشته باشد.

راهنمای گام به گام خرید اینترنتی بلیط قطار

1) عضویت در سایت خرید اینترنتی بلیت قطار

با مراجعه به صفحه اول سایت www raja ir و انتخاب گزینه «خرید اینترنتی» یا وارد کردن http://ticket raja ir در قسمت کادر آدرس، وارد صفحه خرید اینترنتی بلیت می شوید. سپس در پایین صفحه گزینه «ورود به سیستم خرید» را انتخاب کنید. برای ثبت نام در سیستم خرید اینترنتی گزینه «به عنوان کاربر جدید، یک نام در سیستم ایجاد کنید» را انتخاب کنید. کلیه مواردی که در این فرم با علامت ستاره مشخص شده اند، باید تکمیل شوند. در ضمن نام کاربری و کلمه عبور حتما باید انگلیسی و یا عدد باشد. نام کاربری شما حداکثر تا 42 ساعت اداری پس از تکمیل فرم فوق و تأیید آن، فعال خواهد شد. کد کاربری و رمز عبور به پست الکترونیک شما ارسال خواهد شد.

buy-tickets-online
buy-tickets-online

2) دارا بودن کارت پول و یا افتتاح حساب در یکی از بانک های سامان، پارسیان یا ملت

خرید اینترنتی بلیت از طریق کارت پول بانک های سامان و پارسیان (به جز کارت نقدی پارسیان) و ملت انجام می گیرد. از این رو متقاضیان باید ابتدا نسبت به افتتاح حساب و تهیه کارت پول بانک های فوق اقدام کنند. پس از افتتاح حساب و دریافت کارت پول، کلمه عبور (Password) و کد خرید اینترنتی (2CVV) به متقاضیان داده می شود. دارندگان کارت پول سایر بانک های عضو شتاب و در صورت داشتن کد خرید اینترنتی با ورود به یکی از بانک های فوق می توانند فقط بلیت خریداری کنند و امکان استرداد بلیت برای آنان از طریق اینترنت میسر نمی باشد.

3) ورود به سایت رجاء و تهیه بلیت مورد نظر

با استفاده از نرم افزار اینترنت اکسپلورر (IE) نسخه 5، 5 یا بالاتر به سایت رجاء و بخش خرید اینترنتی بلیت مراجعه کرده و پس از مطالعه «ضوابط خرید اینترنتی بلیت شرکت قطارهای مسافری رجاء» و «راهنمای استفاده از سیستم خرید اینترنتی بلیت قطار» در صفحه اول، به سیستم خرید وارد شده و بلیت خود را مطابق با راهنمایی های قبلی تهیه کنید.

4) ورود خودکار به سایت بانک و پرداخت وجه بلیت

پس از درج اطلاعات لازم و اطمینان از مشخصات سفر، بانک خود را (سامان، پارسیان، ملت) انتخاب کنید تا با ورود به سایت بانک، عملیات پرداخت وجه بلیت را انجام دهید.

5) ثبت اطلاعات بلیت خریداری شده

پس از پرداخت وجه بلیت، اطلاعات مربوط به بلیت مورد نظر شامل: شماره سریال بلیت، مبدأ و مقصد، نام مسافر، تاریخ و ساعت حرکت، درجه و نوع قطار، شماره سالن و صندلی را یادداشت کنید. این اطلاعات را با مراجعه به پست الکترونیک خود یا بخش «گزارش آخرین خریدهای شما» در قسمت خرید اینترنتی بلیت سایت رجاء نیز می توانید دریافت کنید.

6) دریافت نسخه چاپ شده بلیت

با مراجعه به یکی از مراکز فروش بلیت قطار و اعلام مشخصات بلیت و ارائه شناسنامه یا کارت شناسایی معتبر به متصدی فروش، می توانید بلیت خود را بدون پرداخت وجهی دریافت کنید.

یادآوری های مهم بلیت اینترنتی • هر فرد روزانه می تواند تا سقف 3 میلیون ریال یا 21 فقره بلیت خریداری کند.
 • در صورت بروز اشکال در فرآیند خرید باید قبل از اقدام مجدد، گزارش خرید بررسی شود.
 • تنها بخشی از کل موجودی بلیت از طریق اینترنت فروخته می شود. از این رو در صورت نبود بلیت مورد نظر در سایت، این امکان وجود دارد که در سهمیه نمایندگی های فروش، بلیت مورد نظر موجود باشد. (در چند پیش فروش اخیر بلیت قطار، فروش به صورت یکپارچه و یکسان از طریق اینترنت و مراکز فروش بلیت انجام می شد. بدین معنی که هرگونه موجودی بلیت که در دفاتر فروش وجود داشت در سیستم اینترنتی نیز قابل مشاهده بود و بالعکس.)
 • استفاده غیر شخصی از کد کاربری و رمز عبور موجب حذف کاربر از سیستم می شود.
 • جانبازان و خانواده معظم شهدا حتما برای خرید باید از قسمت درخواست های ویژه در بالای صفحه اول اقدام کنند.
 • برای دربست کردن کوپه باید از قسمت درخواست های ویژه گزینه «تمایل به دربست» را انتخاب و تأیید کنند.
 • اطلاعات مربوط به بلیت خریداری شده به پست الکترونیک شما ارسال می شود. بنابراین پس از خرید بلیت، حتما آن را بررسی کنید.
 • چنانچه هنگام خرید مشکلی ایجاد شد، ابتدا از آخرین خریدها و موجودی حساب گزارشی تهیه کنید و در صورت مغایرت، با شماره تلفن 931 (واحد اطلاع رسانی و ارتباط با مشتری) تماس بگیرید.
 • درحال حاضر فروش اینترنتی بلیت فقط برای قطارهای داخل کشور فراهم شده است و تهیه بلیت قطارهای بین المللی و بلیت حمل خودرو از این طریق ممکن نیست.
 • این سیستم امکان فروش گروهی را ندارد. به همین دلیل متقاضیان بلیت گروهی باید به نمایندگی های فروش مراجعه کنند.
 • در صورت مفقود شدن نسخه فیزیکی بلیت در ساعات اداری به باجه خدمات مسافران ایستگاه راه آهن مراجعه کنید.
 • خرید بلیت از طریق کارت های عضو شتاب که قابلیت پرداخت اینترنتی (داشتن کد 2CVV) را دارند ممکن می باشد، ولی به دلیل عدم امکان برگشت پول در شبکه شتاب در صورت بروز خطا یا استرداد بلیت، بازگرداندن وجه به حساب مشتری امکان پذیر نبوده و لازم است طی تماس با تلفن 931 (مرکز اطلاع رسانی شرکت رجاء) یا نمایندگی های فروش نسبت به برگشت وجه مربوطه اقدام لازم صورت گیرد.
 • در صورت عدم انتخاب صحیح سهمیه، از چاپ بلیت و سوار شدن مسافر به قطار جلوگیری می شود.

خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟
خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟

استرداد بلیت اینترنتی

در صفحه اول سامانه خرید اینترنتی، با انتخاب گزینه «استرداد و جستجوی بلیت» از پنج گزینه موجود، می توانید بلیت های خریداری شده را استرداد کنید. ابتدا بلیت مورد نظر خود را با درج یکی از موارد «شماره بلیت»، «مشخصات مسافر» یا «تاریخ حرکت» انتخاب کنید. سپس بلیتی را که قصد استرداد دارید تعیین و کلید استرداد را انتخاب کنید. با انجام این عمل بلیت مورد نظر شما مسترد می شود. توجه داشته باشید؛ پیش از استرداد بلیت به پیام هایی که در صفحه ابتدایی سامانه نمایش داده می شود توجه کنید، فقط قبل از مراجعه شما به یکی از مراکز فروش و تهیه نسخه چاپی بلیت، استرداد اینترنتی بلیت طبق شرایط زیر امکان پذیر است: • بلیت تا یک ساعت پس از تهیه، با پرداخت کامل بهای آن مسترد می شود.
 • تا ساعت 21 روز قبل از حرکت قطار 09 درصد بهای بلیت پرداخت می شود.
 • تا 3 ساعت قبل از حرکت قطار 07 درصد بهای بلیت پرداخت می شود.
 • از 3 ساعت قبل از حرکت تا لحظه حرکت 05 درصد بهای بلیت پرداخت می شود.
 • استرداد بلیت پس از حرکت قطار امکان پذیر نمی باشد.
 
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خرید اینترنتی بلیط چگونه است؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.