زمان مطالعه: 1 دقیقه
24 آبان؛ روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار

24 آبان؛ روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار

روز 24 آبان ماه هر سال در تقویم ایران به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نام گذاری شده است . علت نام گذاری این روز در تقویم به سبب اهمیت کتابخوانی است.

روز بیست و چهارم آبان ماه، آغاز هفته کتاب و کتاب خوانی است. در این هفته، با اجرای برنامه هایی که به وزش نسیم معرفت از سوی دریای کتاب و معانی ناب به سمت اندیشه همگان می انجامد، می کوشیم تا به تقویت فرهنگ مطالعه و گسترش سطح آگاهی های عمومی مدد رسانیم.

کتاب، دروازه ای به سوی جهان گسترده دانش و معرفت است و ارائه کتاب های خوب، یکی از بهترین ابزارها برای به کمال رساندن انسان هاست و کسی که در این دنیای زیبا به زندگانی می پردازد، نمی تواند با دنیای کتاب بی ارتباط باشد.

24 آبان ، روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار
24 آبان ، روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار

 

مطالعه، غذای روح و درمان بیماری های فکری است. کتاب، معلمی ساده و صمیمی و همیشه در دسترس است که بی ادعا و بدون تکلف و منّت، آنچه دارد در اختیار ما می گذارد. مطالعه، با نیّت خالص، عبادتی بزرگ است.

لحظه ای نشستن در کتابخانه، حضور در محضر اندیشمندان قرون و فرزانگان زمان است. کتابخانه، معبد اهل علم و محراب پاک دانشجویی و علم آموزی است. هرکه از کتاب و مطالعه بیگانه است، غریب و بی مونس است.

یکی از اشعار زیبایی که همه ما در دوران دبستان ان را خوانده و یا شنیده ایم شعر "من یار مهربانم" از استاد مرحوم عباس یمینی شریف می باشد. این شعر رد وصف کتاب نگاشته شده است و نشان دهنده اهمیت کتاب خوانی در سن پایین است و گنجاندن این شعر در کتاب دوم دبستان گواه این اهمیت بالا می باشد.

book-and-library-day
روز کتابخوانی

عباس یمینی شریف در سال 1298 درتهران متولد و 28 آذر 1368در گذشت. وی بیش از 50 کتاب شعر وداستان برای کودکان ونوجوانان تالیف کرد و در راه اندازی چندین نشریه ویژه کودکان و نوجوانان سهمی عمده و جدی داشت.

در سال ،1323 به پیشنهاد ابراهیم بنی احمد و به سردبیری یمینی شریف نخستین شماره مجله بازی کودکان انتشار یافت. در سال 1324 و پس از آن اشعار او در کتابت های درس کلاس در اول و دوم و سوم کلیه دبستان ها وارد شد.کتاب کلاس اول ابتدایی تألیف او به کتاب «دارا» و «آذر» معروف است که سال ها نخستین کتاب آموزشی کودکان ایران بود.

24 آبان ، روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار
24 آبان ، روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار

شعر من یار مهربانم:

من یار مهربانم دانا و خوش زبانم
گویم سخن فراوان با آن که بی زبانم
پندت دهم فراوان من یار پند دانم
من دوستی هنرمند با سود و بی زیانم
از من مباش غافل من یار پند دانم

 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «24 آبان؛ روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.