زمان مطالعه: 1 دقیقه
دلیل تفاوت حجم هارد دیسک یا SSD با حجم اعلام شده توسط سازنده

دلیل تفاوت حجم هارد دیسک یا SSD با حجم اعلام شده توسط سازنده

شاید به این موضوع پی برده باشید که همیشه بین مقادیر حجم یک فضای ذخیره‌سازی یا حتی فایلی که در نظر داریم و حجمی که توسط سیستم عامل از آن فضا یا فایل نشان داده می‌شود تفاوتی وجود دارد.

شاید به این موضوع پی برده باشید که همیشه بین مقادیر حجم یک فضای ذخیره‌سازی یا حتی فایلی که در نظر داریم و حجمی که توسط سیستم عامل از آن فضا یا فایل نشان داده می‌شود تفاوتی وجود دارد. به راستی علت این تفاوت چیست و چرا همیشه ظرفیت هارد دیسکی که از بازار می‌خریم اندکی با ظرفیتی که ویندوز وجود دارد متفاوت است؟

برای مثال وقتی در ویندوز حجم قابل استفاده یک هارد دیسک 1 ترابایتی را چک کنید متوجه می‌شوید که این حجم 931.3 گیگابایت اندازه‌گیری شده است. اما در اینجا سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا شرکت‌های تولید کننده هارد دیسک، فلش درایو یا SSD، همگی کم فروشی می‌کنند؟

علت اصلی این اتفاق در واقع تفاوت در نحوه محاسبه است. تولیدکنندگان از مبنای محاسباتی دسیمال برای محاسبه ظرفیت قطعات ذخیره سازی استفاده می‌کنند و در مقابل در کامپیوترها این مبنا، منطق باینری است.

 

نظر خود را درباره «دلیل تفاوت حجم هارد دیسک یا SSD با حجم اعلام شده توسط سازنده» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره دلیل تفاوت حجم هارد دیسک یا SSD با حجم اعلام شده توسط سازنده فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید


دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.