زمان مطالعه: 6 دقیقه
آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی

آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی

بازی 8 بال یا به اصطلاح عمومی بیلیارد ، بازی جذاب و فراگیر است که در کشورمان بسیار طرفدار دارد . امروز می...

بازی 8 بال یا به اصطلاح عمومی بیلیارد ، بازی جذاب و فراگیر است که در کشورمان بسیار طرفدار دارد . امروز می خواهیم قوانین و شیوه انجام این بازی را با شما در میان بگذاریم .

آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی
آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی

در ابتدا باید با اصطلاحات و اجزای بازی 8 بال مهیج آشنا شویم . وسایل و اصطلاحات استفاده شده در این بازی موارد زیر می باشد .

اجزاء بازی

توپ سفید ( cue ball ) : این توپ برای انتقال قدرت از چوب به توپ های رنگی مورد استفاده قرار می گیرد . اصل بازی بیلیار بر پایه قوانین تکانه بنیان گذاری شده که از برخورد دو جسم به یکدیگر به منظور انتقال قدرت صورت می گیرد و این نقش تنها وظیفه توپ سفید است .

8-ball-tutorial-and-rules
8-ball-tutorial-and-rules

شار : به 15 توپ موجود در بازی 8 بال ، شار گفته می شود که اعم از 7 توپ تک رنگ ( solid ) ، یک توپ مشکی رنگ ( 8 بال ) و 7 توپ دو رنگ می باشد ( stripe ).

آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی
آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی

چوب ( cue stick ) : چوب مورد استفاده در بازی برای ضربه زدن به توپ سفید به منظور برخورد به توپ های رنگی .

8-ball-tutorial-and-rules
8-ball-tutorial-and-rules

گچ ( chalk ) : سر چوب های مورد استفاده در بیلیارد با یک قطعه چرمی یا از جنس فوم ساخته می شود که به دلیل نرمی آنها ، برای ایجاد اصطکاک در زدن ظربه از گچ استفاده می شود . علاوه بر این برای ایجاد دوران ( spin ) نیز ، وجود گج الزامی است . مثلث ( rack ) : یک مثلث ، وسیله ایست به وسیله آن می توان توپ ها ( شار ها ) را برای ضربه زنی در هنگام شروع بازی مرتب کرد . با توجه به شکل این وسیله ، توپ ها به شکل مثلثی و مرکز این مثلث در خط یک چهارم میز قرار می گیرد .

آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی
آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی

رست ( rest ) : این وسیله شکلی به مانند چوب بازی دارد . تنها تفاوت آن در سر این وسیله است که شکلی ضربدر مانند دارد و برای راحتی ضربه زنی در فواصل دور کاربرد دارد که به دو نوع عنکبوتی ( spider ) و معمولی تقسیم می شود . همان طور که از اسم این وسیله پیداست برای آسان سازی ضربه زدن هنگامی که توپ سفید در وضعیتی قرار دارد که دست قادر به ایجاد تکیه گاه برای ضربه زنی به توپ نیست استفاده می شود .

اصطلاحات

پاکت : به شش سوراخ موجود در میز بازی پاکت گفته می شود که 4 سوراخ در چهار گوشه میز و دو سوراخ در وسط طول میز قرار گرفته است . پاکت کردن : قرار گرفتن توپ در داخل سوراخ های موجود در میز بازی را پاکت کردن می گویند . پیتوک : به خطا های موجود در بازی 8 بال پیتوک گفته می شود که جزا های مربوط به خود را دارند . شکستن ( break ) : شروع بازی و ضربه زنی به توپ سفید به منظور شکستن مثلث ایجاد شده در ابتدای بازی را شکستن می گویند . ماکس : یک حرکت زیرکانه برای مانع شدن از ضربه زنی حریف مقابل است که در آن با یک شیوه دقیق ضربه زنی ، توپی را که حریف نباید به آن ضربه بزند را بین توپ سفید و توپ انتخابی شخص مورد نظر قرار می دهد .

8-ball-tutorial-and-rules
8-ball-tutorial-and-rules

دوبل : اگر برای پاکت کردن از باندهای ( دیواره ها ) میز استفاده شود حرکت دوبل اتفاق افتاده است . سه بانده : دقیقا همانند حرکت دوبل می باشد ولی با این تفاوت که توپ پس از سه بار برخورد به باندهای اطراف پاکت شود . شارون : پاکت شدن توپی با برخورد شار دیگری به آن را شارون می گویند . تصور کنید شار انتخابی شما دقیقا در نزدیکی پاکت قرار گرفته باشد ولی ضربه زنی به آن دشوار باشد می توانید با ضربه زنی به یکی دیگر از توپ های متعلق به خودتان و هدایت آن به سمت توپ مقصد آنرا پاکت کنید .

پیتوک ( خطاهای بازی )

در بازی بیلیارد و یا اسنوکر ( تمامی انواع این سری از ورزش ها ) به خطا های بازی پیتوک گفته می شود . که موارد زیر در بازی 8 بال می باشد :

 • توپ سفید پاکت شود .
 • توپ سفید به هیچ یک از توپ های موجود در بازی برخورد نکند .
 • توپ سفید به توپی به غیر از توپی که متعلق به شماست برخورد کند .
 • توپ سفید قبل از پاکت شدن تمامی توپ های انتخابی ، به توپ مشکی برخورد کند .
 • ضربه به قدری آرام باشد که توپ سفید یا توپ هدف بعد از برخورد توپ سفید به آن ، به باند کناری میز برخورد نکند .
 • برخورد چوپ ، یا اعضای بدن با یکی از شار های موجود در بازی و حرکت دادن آنها
 • اگر ضربه به قدری محکم باشد که توپ سفید از میز خارج شود .
 • اگر ضربه به قدری محکم باشد که شار انتخابی بعد از برخورد توپ سفید به آن از میز بازی خارج شود ( در این صورت توپ خارج شده ، پاکت شده فرض می شود ولی نوبت به بازیکن حریف می رسد . )
 • آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی
  آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی

در تمامی حالت های بالا ، نوبت به حریف مقابل می رسد و می تواند توپ سفید را هر کجای میز که مطلوب اوست قرار دهد . دیگر خطا های بازی که موجب تمام شدن بازی در همان لحظه می شود و به اصطلاح بازی را بازنده می شوید :

 • هنگامی که تمامی توپ های انتخابی پاکت شود و تنها توپ مشکی باقی مانده باشد ، در صورتی که ضربه ای به توپ زده شود ولی توپ سفید به توپ مشکی برخورد نکند در همان لحظه بازنده خواهید بود .
 • در صورت خروج توپ مشکی از میز بازی ، بازی در همان لحظه به اتمام می رسد و شخص ضربه زننده بازنده می شود .
 • توپ مشکی را در غیر از سوراخی که انتخاب شده است پاکت کنید . ( برای مثال شما سوراخ سمت چپ بالای میز را هدف قرار داده اید ولی ضربه شما به گونه ای باشد که توپ مشکی در یکی از سوراخ های وسطی میز پاکت شود در این صورت شما بازنده اید . )
 • در صورتی که شما توپ مشکی را به درستی پاکت کنید ولی توپ سفید هم پاکت شود .

شیوه انجام بازی

ابتدا با استفاده از مثلث توپ ها را طوری می چینیم که توپ مشکی در وسط شار ها قرار بگیرد و نوک مثلث مماس بر خط یک چهارم میز باشد . ( این خط با کمک نقطه ای بر روی چوب کنار میز مشخص شده است . ) بعد از چیده شدن توپ ها ، توپ سفید ( cue ball ) را در مکان دلخواه یک چهارم سمت دیگر میز قرار می دهیم و ضربه ای محکم به توپ وارد می کنیم تا شارها از یکدیگر جدا شوند . ( دقت کنید که ضربه باید به قدری محکم باشد که حداقل 4 توپ به باند برخورد کند در این صورت نوبت به حریف مقابل می رسد و بازی از اول آغاز خواهد شد . )

8-ball-tutorial-and-rules
8-ball-tutorial-and-rules

اگر بعد از زدن ضربه اول ، خوش شانس باشید و توپی پاکت شود می توانید به ضربه زنی ادامه دهید ولی توجه داشته باشید که چون هدفی جز شکستن توپ های بازی نداشته اید ، توپی که پاکت کرده اید توپ انتخاب شده شما نخواهد بود و می توانید توپ دیگری را برای ضربه زنی انتخاب کنید . اگر توپ سفید حین ضربه زنی پاکت شود ، چون هنوز توپ متعلق به شما مشخص نشده است ، حریف می بایست توپ سفید را هر نقطه قبل از یک چهارم زمین قرار دهد . در صورتی که توپ مشکی حین شکستن ( break ) کردن پاکت شود بازی از ابتدا آغاز می شود . بعد از مشخص شدن رنگ توپ مورد نظر ، بازی تا جایی که تمامی توپ های مشخص شده پاکت شود ادامه خواهد داشت . در صورتی که تمامی توپ های مشخص شده پاکت شود ، می بایست توپ مشکی را پاکت کرد . توجه داشته باشید که اگر بصورت دوستانه به این رقابت می پردازید نیازی به مشخص کردن سوراخ های میز برای ضربه زنی ندارید ولی در صورتی که در مسابقات شرکت میکنید برای هر ضربه باید سوراخ هدف را نیز مشخص کنید . در صورتی که تنها توپ مشکی باقی ماند . شما باید سوراخ هدف را مشخص کرده و به قصد آن ضربه بزنید در صورتی که توپ مشکی ( 8 بال ) وارد همان سوراخ انتخابی شد شما برنده این مسابقه خواهید بود .   اختصاصی آسمونی 

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «آشنایی با بازی 8 بال ؛ قوانین و شیوه بازی» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.