درج نظر
مطالعه: 1 دقیقه
خواندنی های المپیک پاریس- 1924

خواندنی های المپیک پاریس- 1924

بازی‌های پاریس با رشد چشمگیر نسبت به ادوار قبلی المپیك، 2956 مرد و 136 زن ورزشكار (مجموعاً 3092 ورزشكار) را از 44 كشور در خود جای داد.

بیست و چهار سال پس از گذشت نمایشگاه جهانی پاریس و المپیك بی‌نظم و فاقد برنامة 1900، شهر پاریس دررقابت با آمستردام، بارسلونا، پراگ، لس‌آنجلس و رم موفق به كسب میزبانی بازی‌های المپیك هشتم شد و این یك پیروزی بزرگ برای كوبرتن بود. حالا او با خیال راحت می‌توانست شاهد برگزاری یك المپیك منسجم و با برنامه در كشورخود باشد و آن‌گاه از كمیته بین‌المللی المپیك كناره‌گیری كند.

شهر پاریس، عروس شهرهای جهان، پس از 24 سال این فرصت را پیدا كرد تا برای دومین بار عهده‌دار میزبانی المپیك باشد. المپیك 1900 یك كابوس واقعی بود و حالا فرانسوی‌ها همگی مصمم بودند تا خاطره تلخ المپیك دوم را از ذهنها خارج سازند. این هم پوستر بازی‌های پاریس

برگزاری المپیك در اروپا بدان معنا بود كه كشورهای قارّه آمریكا بازهم باید دشواری‌های سفر در اقیانوس اطلس را تحمل كنند. در تصویر هیأت اعزامی مكزیك را قبل از حركت به سوی المپیك مشاهده می‌كنید.

المپیك هشتم از روز 4 می 1924 آغاز شد و ورزشكاران مثل همیشه همچون میادین جنگ به صورت كاملاً منظم در حضور تماشاگران رژه رفتند. از ابتدا تا انتهای این المپیك 635 هزار نفر از بازی‌ها دیدن به‌عمل آوردند.

تماشاگران در استادیوم «كلمب» پاریس شاهد مراسم رژه می‌باشند. در این المپیك 3092 ورزشكار به نمایندگی از چهل و چهار كشور شركت‌كننده رژه رفتند كه ركوردی بی‌سابقه محسوب می‌شد.

در روز آغازین، رژه زنان نیز همانند رژه مردان بود: منظم و با لباسهای رسمی آن روزگار، زنان ورزشكار در المپیك پاریس به 136 نفر افزایش یافتند و در شنا و شیرجه و تنیس بخت خود را برای كسب مدال آزمودند. زنان آمریكا را در حال رژه مشاهده می‌كنید.

هنوز هم كشورهای مغلوب جنگ جهانی (آلمان و هم پیمانانش) حق شركت در المپیك را نداشتند و در چنین شرایطی ورزشكاران فرانسه با امید و افتخار در استادیوم كلمب رژه رفتند.

مطابق معملول، در روزآغازین از سیاستمداران و رهبران كشورهای مختلف دعوت به‌عمل آمد تا افتتاحیه المپیك را از نزدیك تماشا كنند. اما آن كه در سمت چپ تصویر دیده می‌شود سیاستمدار نیست. این پیرمرد «بارون پیردوكوبرتن» است كه در واپسین سال‌های ریاست خود بر IOC به راستی می‌تواند به عملكرد خود افتخار كند

«ژرژس آندره» دونده فرانسوی یكی از بازماندگان فرانسه از المپیك 1908 بود و شایسته‌ترین فرد برای در دست گرفتن پرچم المپیك و قرائت سوگند مخصوص بازی‌ها.

بالاخره عمر چوگان نیز در المپیك به سر آمد. دلیل این امر مشكلات حمل و نقل اسب‌ها بود كه سبب نشد مسئولین IOC عطای برگزاری چوگان را به لقایش ببخشند. در پاریس تیمهای آرژانتین، آمریكا و بریتانیا مقامهای اول تا سوم چوگان را از آن خود كردند.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک پاریس- 1924» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.