زمان مطالعه: 2 دقیقه
خواندنی های المپیک انتورپ- 1920( بخش چهارم)

خواندنی های المپیک انتورپ- 1920( بخش چهارم)

ندو نادی کمی بعد از دریافت مدال شجاعت در جنگ جهانی اول، مدال المپیک راهم از آن خود کرد.

یكی از دوندگان فوق‌العاده المپیك هفتم «هاری ادوارد» بود كه برنز دوهای 100 و 200 متر را كسب كرد و احتمالا قوی‌ترین دونده سرعت آن بازی‌ها بود. او اشتباهی تكنیكی در «استارت» داشت وگرنه می‌توانست آمریكا را از بردن طلاهای این دو ماده محروم كند. اما چه کسی سریع ترین مرد این بازیها شد و چه کسی در سایر رشته ها درخشان تر ظاهر شد؟

«پاتریك ریان» آمریكایی. ملقّب به «پت» تا لحظاتی دیگر چكش را پرتاب خواهد كرد. ریان با ركورد 52.87 متر یكی از مقتدرانه‌ترین قهرمانی‌های این المپیك را از آن خود ساخت. نفر دوم مسابقه «كارل یوهان لیند» سوئدی ركوردش 48.43 متر بود و این یعنی فاصله چهار متری ریان با نفر دوم!

در المپیك آنتورپ، شمشیربازی در شش مسابقه برگزار شد. رقابت‌های اپه، سابر و فلوره انفرادی و تیمی. فولین وایلدر، «واكر»، «پاركر» و «كانینگهام» چهار شمشیر باز آمریكایی را، با لباسهای آن دوران، شمشیربازان ملاحظه می‌كنید. مطابق انتظارها این ورزشكاران هیچ توفیقی كسب نكردند و پنج طلا به ایتالیا و یك طلا به فرانسه رسید
در تصویر دو پسر «به‌په نادی» را مشاهده می‌كنید. «ندو نادی» و «آلدو نادی» آنها در حالی با رویای قهرمانی در شمشیربازی به آنتورپ آمدند كه در بخش انفرادی می‌بایست علیه هم رقابت‌ می‌كردند.
شمشیربازی در المپیك‌های ابتدایی هنوز مثل امروز پیشرفته نشده بود. هنوز خبری از سالن‌های مخصوص نبود. هیچ گونه سیمی هم به پشت ورزشكاران متصل نبود تا در صورت برخورد ضربه روشن شود. تنها داوران بودند كه تعیین كننده اتفاقات سرنوشت‌ساز بودند و این امر نیازمند دقت فراوانی بود.
«ندو نادی» پس از قهرمانی در فلوره انفرادی المپیك استكهلم، این بار در حالی در المپیك درخشید كه چهارسال قبل در میدان جنگ جهانی نیز درخشیده بود و به پاس دلاوری در میدان نبرد، مدال افتخار دولت ایتالیا به وی اهدا شد.
با وجود چنین قهرمانانی، آیا انتظاری غیر از درخشش در مسابقه تیمی نیز از ایتالیا می‌رود؟ دو برادر در تیم ایتالیا در كنار یكدیگر مسابقه می‌دهند و عاملی اساسی در سه قهرمانی می‌گردند. قهرمانی در فلوره، اپه و سابر تیمی!

بالاخره انتظارها به سرآمد و پس از انجام مسابقات مقدماتی و نیمه نهایی. سریعترین مردان جهان مسابقه دوی صد متر را آغاز كردند تا از بین آنها برترین دونده مشخص گردد. «چارلز پادوك» از انتهای مسیر دستان را از هم گشوده و این به یك معناست. كسب عنوان قهرمانی المپیك، او با ركورد 10.8  ثانیه بدین مهم نائل آمد.

نمایی دیگر از مسابقه صد متر سرعت «پادوك» را در سمت چپ تصویر می‌بینید. دیگران عبارتند از دونده فرانسوی «علی‌خان» (295) مورچیسون (302) و «یكركسو» (188).

«ارل تامسون» دونده كانادایی پس از پریدن از روی یكی از موانع دوی 110 متر با مانع تامسون در این رقابت زمان 14.8 ثانیه را بر جای نهاد تا هم قهرمان شود و هم ركورد جهانی این ماّده را به نام خود ثبت كند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک انتورپ- 1920( بخش چهارم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.