زمان مطالعه: 1 دقیقه
خواندنی های المپیک استکهلم- 1912( بخش پنجم)

خواندنی های المپیک استکهلم- 1912( بخش پنجم)

پادشاه سوئد به هنگام دادن جایزه به جیم تورپ، او را «اعجاب‌انگیزترین ورزشكار دو و میدانی جهان» خواند.

پس از یك مراسم اختتامیه شكوهمند كه برلین به عنوان میزبان آینده بازی‌ها معرفی شد، مسابقات خاتمه یافت.كوبرتن نیز برای آلمان‌ها در برگزاری المپیك ششم آرزوی موفقیت كرد. ولی حقیقت این بود كه آن مرد بزرگ با درك موقعیت سیاسی آن روز آلمان و اروپا و پیش‌بینی امكان شعله‌ور شدن یك جنگ بین‌المللی  برلین را برگزید تا محل تجلی دوستی‌ها باشد و شاید بدین وسیله بتواند از خصومت‌ها جلوگیری كند تا شاید جهان از جنگی خانمانسوز در امان باشد. 

به هر شکل جنگ باعث شد ورزشکاران نتوانند در المپیک بعدی شرکت کنند. هرچند برای جیم تورپ اسطوره ای تقاوتی نداشت!

«جیمز فرانسیس تورپ» ملقب به «جیم» یك سرخپوست شگفت‌انگیز بود. او ستاره مسابقات بیسبال و فوتبال آمریكایی بود. اما در المپیك نماینده آمریكا در دو مسابقه جدید دوومیدانی بود: پنج‌گانه و دهگانه
سرخپوست 23 ساله آمریكایی در حال پرتاب دیسك مسابقه دهگانه مشاهده می‌شود. همان طور كه می‌بینید هنوز خبری از دروازه‌های محافظ اطراف پرتابگر نمی‌باشد و با هر پرتاب ممكن است حوادث ناگوار رخ دهد.
قهرمان سرخپوست در مسابقه پرش طول در دهگانه دیده می‌شود. او در دهگانه 8412 امتیاز كسب كرد. در حالی كه نفر دوم «هوگو ویسلاندر» سوئدی 7724 امتیاز گرفت! پس از آن نوبت به طلای پنج‌گانه رسید.
جیم تورپ ستاره المپیك در بازگشت به كشور خود با استقبالی باشكوه روبرو شد.

امّا اندكی پس از المپیك معلوم شد كه تورپ برای بازی در یك تیم بیسبال 60 دلار گرفته است. این یعنی آن كه سرخپوست قهرمان حرفه‌ای است و شركت او در المپیك طبق مقررات آن روزگار، غیرقانونی بوده است!

تورپ را در كنار پسرش «بادی» و «هنری مدل» (سمت راست) مشاهده می‌كنید. آنها كمیته‌ای 40 نفره از تاجران و ورزشكاران بازنشسته تشكیل دادند كه دو هدف داشت. حمایت از حقوق ورزشكاران سرخپوست و بازگرداندن مدالهای تورپ به وی. سرطان سبب شد تا قهرمان در سال 1953 از دنیا برود و مدال‌هایش را در سال 1982 به خانواده‌اش پس بدهند!

دوندگان ماراتن از لحظاتی قبل مسابقه خود را آغاز كرده‌اند و حالا پس از یك دور دویدن در پیست دوومیدانی استادیوم، راه بیرون مجموعه ورزشی را در پیش می‌گیرند و پس از نبرد سخت و طاقت‌فرسا با جاده و هوای گرم، مسابقه را در استادیوم به پایان خواهند رساند.
«كنت مك آرتور» و «كریستین گیتشام» با یكدیگر قرار گذاشتند كه مسابقه را در كنار یكدیگر آغاز كرده و باهم به پایان برسانند. امّا در نزدیكی استادیوم وقتی گیتشام برای نوشیدن آب ایستاد، هموطنش بدقولی كرد و به راه خود ادامه داد! با این حركت ناجوانمردانه «مك آرتور» قهرمان المپیك شد و نام خود را در تاریخ جاودانه ساخت.
ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «خواندنی های المپیک استکهلم- 1912( بخش پنجم)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.