زمان مطالعه: 2 دقیقه
نگاهی به زندگی و آثار دیوید نیون به بهانه سالمرگ

نگاهی به زندگی و آثار دیوید نیون به بهانه سالمرگ

کسانی که سینمای کلاسیک را دوست دارند و دنبال می کنند بدون شک دیوید نیون را به خوبی می شناسند.

1402/05/11

کسانی که سینمای کلاسیک را دوست دارند و دنبال می کنند بدون شک دیوید نیون را به خوبی می شناسند. بازیگری که در اکثر فیلم هایش بسیار شیک پوش و کت و شلواری اتو کشیده به تن دارد و تداعی کننده چهره یک جنتلمن بریتانیایی با اصل و نصب اشرافزادگی است! بخش زیادی از این سبک لباس پوشیدن دیوید نیون بدون شک به روحیه ارتشی او ارتباط دارد. زیرا این بازیگر پیش از حضور در سینما در ارتش بود و به عنوان سرهنگ دوم بازنشسته و پس از آن وارد حرفه بازیگری شد.  بر خلاف ظاهر شیک پوش این بازیگر او به بداخلاقی هم مشهور بود و بسیاری اعتقاد داشتند که کار کردن با او بسیار سخت است!

درباره جیمز دیوید گراهام نیون

جیمز دیوید گراهام نیون
جیمز دیوید گراهام نیون

 

جیمز دیوید گراهام نیون در یکم ماه مارچ سال 1910 در شهر لندن، پایتخت کشور انگلستان متولد شد. او به غیر از بازیگر به عنوان نویسنده و خاطره نویس نیز فعال بود. اما موفقیت وی بیشتر در زمینه بازیگری بود. زیرا او در طول دوران بازیگری اش موفق به دریافت جوایز بسیار ارزنده ای شد که از آن جمله می توان به کسب جایزه اسکار نقش اول برای فیلم «میزهای تک نفره »در سال 1958 اشاره کرد که برای هر بازیگری مهمترین موفقیت کاری به شمار می رود.

دیوید نیون برای فیلم میز تک نفره جایزه گلدن گلوب و جایزه منتقدان نیویورک برای بهترین بازیگر مرد فیلم درام را نیز به خود اختصاص داد. اما دیگر فیلم موفق این بازیگر بریتانیای فیلم «ماه آبی »است محصول 1954، که برای آن جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال را به خود اختصاص داد.

در کنار جوایز معتبری که این بازیگر مطرح بریتانیای به خود اختصاص داده است او در فیلم های بسیار مشهور و معتبری حضور داشته است که از آن جمله می توان به فیلم های زیر اشراه کرد: کلئوپاترا محصول 1934، نخستین نسخه فیلم شورش در کشتی بونتی 1935، بلندی های بادگیر 1939، دوردنیا در هشتاد روز 1956، توپ های ناوارون 1961، پلنگ صورتی 1967 و نفرین پلنگ صورتی 1983 دیوید نیون تا آخرین روزهای پیش از مرگش در 29 جولای 1983 و در کشور سوئیس مشغول ایفای نقش در واپسین فیلمش «نفرین پلنگ صورتی »بود. به طوری که هیچ گاه نتوانست آخرین کارش در سینما را در اکران ببیند و همین نشان از جدیت او در کار بازیگری داشت. 

با نگاهی به کارنامه بازیگری دیوید نیون هم فیلم های جدی به چشم می خورد و هم فیلم های طنز و موزیکال و این نشان دهنده انعطاف پذیر بودن این بازیگر بریتانیایی در اجرای نقش های متفاوت است. به طور مثال نقش منفی او در فیلم پلنگ صورتی بسیار به یادماندنی و جذاب است یا حضورش در فیلم ماجراجویانه «توپ های ناوارن »و همچنین حضور در فیلم های موزیکال همگی تبدیل به خاطرات به یادماندنی برای مخاطبان سینما در سراسر جهان شده است.

نکته جالب توجه درباره دیوید نیون چند وجهی بودنش در کار و حرفه اش است. زیرا همانطور که در بالا اشاره شد، او داستان نویس موفق و مطرحی نیز بود. دیوید نیون نخستین رمانش را در سال 1951 به چاپ رساند و در مجموع 4 رمان در طول حیاتش به چاپ رساند.

زندگی شخصی

دیوید نیون در طول زندگی اش دو بار ازدواج کرد. نخستین ازدواجش با پریمولا سوزان رولو در سال 1940 بود اما همسر اولش در سال 1946 درگذشت. دو سال بعد یعنی در سال 1948 با هوردیس گنبرگ مدل و بازیگر مطرح سوئدی ازدواج کرد که این ازدواج تا پایان عمر دیوید نیون ادامه داشت. حاصل این دو ازدواج 4 فرزند برای این بازیگر بود و به نظر می رسد این بازیگر بد اخلاق و شیک پوش بریتانیای در زندگی خصوصی اش چندان هم ناموفق نبوده است.

نظر خود را درباره «نگاهی به زندگی و آثار دیوید نیون به بهانه سالمرگ» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره نگاهی به زندگی و آثار دیوید نیون به بهانه سالمرگ فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید