زمان مطالعه: 3 دقیقه
حقوق بازنشتگان کی واریز می شود؟

حقوق بازنشتگان کی واریز می شود؟

حقوقی که یک فرد پس ار کناره گیری از یک شغل دریافت می کند حقوق بازنشستگی نام دارد که پرداخت این حقوق توسط سازمان تامین اجتماعی از 20 تا 30 هر ماه انجام می شود.

یکی از سازمان های دولتی صندوق بازنشستگی کشوری است که زیر نظر کار و رفاه اجتماعی و وزارت تعاون می‌باشد. سازمان تامین اجتماعی به نوعی یک سازمان عمومی غیر دولتی است که  وظیفه‌ دارد بیمه اجباری کارگران بخش خصوصی، همچون مشاغل آزاد و کارگاه ها را تحت پوشش قرار‌ دهد. در واقع می توان گفت که بزرگترین سازمان‌ غیر دولتی و درمانی در کشور سازمان تامین اجتماعی می‌باشد. ماموریت این سازمان پوشش مشاغل آزاد و کارگران حقوق بگیر است. زمانی که یک کارگر در محلی به کار مشغول است، کارفرما می بایست او را بیمه کند ولی صاحبان کسب و کار مجبور به بیمه شدن نخواهند بود. این سازمان همچنین وظیفه دارد حقوق بازنشستگان را واریز کند. اما این سوال پیش می آید که حقوق بازنشستگان کی واریز می‌‌شود؟ در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با این موضوع آشنا کنیم برای یافتن پاسخ به این سوال در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

تعریف بازنشستگی

تعریف بازنشستگی
تعریف بازنشستگی

بازنشستگی به این معنا است که فرد از شغل خود کناره‌گیری کرده و یا در اثر زیاد بودن سن و همچنین بعضی اوقات نیز در اثر بیماری و از کار افتادگی بازنشسته شود. تا زمانی که شخص بازنشسته زنده است، از حقوق بازنشستگی خود استفاده ‌می‌نماید و بعد از وی فرزندان یا افراد واجد شرایط این مستمری را دریافت خواهند کرد.

مبلغ حقوق بازنشستگی برای تمام افراد متفاوت می‌باشد. این تفاوت، بستگی به سابقه کار و پایه حقوق فرد دارد.

 در زمینه محاسبه حقوق بازنشستگی تأمین اجتماعی سابقه خدمت، در سازمان ها و مؤسساتی که تحت پوشش بیمه قانون مدیریت خدمات کشوری قرار دارند، تعهد به پرداخت بازنشستگی و یا سهم پرداخت شده بسیار مهم  است. همچنین، معدل حقوق و میزان حقوق بازنشستگی و نیز کسر از حق بیمه، در بازنشستگی بر اساس دریافتی ۲ سال آخر با ضریب آخرین حقوق سال بازنشستگی در نظر گرفته می‌ شود.

کدام سازمان واریز حقوق بازنشستگان را برعهده دارد؟

سازمان تامین اجتماعی دارای یک سری وظایف است که یکی از وظایف این سازمان پرداخت حقوق بازنشستگان می باشد. در رابطه با زمان پرداخت حقوق بازنشستگان باید بگوییم که حقوق بازنشستگان از ۲۰ ام الی ۳۰ ام هر ماه طبق حروف الفبا واریز می‌گردد.

در ادامه به توضیح وظایف این سازمان می پردازیم.

تعهد های سازمان تامین اجتماعی

  • بازنشستگی

 پرداخت مستمری بازنشستگی بعد از کار افتادگی، از مهم ترین وظایف سازمان تامین اجتماعی‌ می‌باشد. بیشتر مردم با همین نام و خدمت سازمان تامین اجتماعی را  می‌شناسند. فرد بیمه شده که بیمه پرداخت کرده است، بعد از گذشت ۲۵  تا ۳۰ سال کاری بازنشسته می‌شود و نیز می‌تواند از حقوق بازنشستگی خود استفاده نماید. اگر فرد بیمه شده فوت کند، تکلیف مستمری بازنشستگی او چه می‌شود؟ در این صورت، افراد تحت سرپرستی وی و خانواده او می‌توانند این مستمری را دریافت کنند.

  • فوت بیمه شده

اگر فرد بیمه شده به هر علتی فوت کند، بیمه تامین اجتماعی وظیفه دارد هزینه دفن و کفن او را به خانواده وی بپردازد. بیمه تامین اجتماعی با این روش قصد دارد بخشی کوچکی از هزینه‌های وارده شده به خانواده فرد فوت شده را جبران نماید و از خانواده او حمایت کند.

  • از کارافتادگی

ممکن است به هر دلیل فرد بیمه شده از کار افتاده شود که از جمله این دلایل می‌تواند شامل بیماری هایی که باعث افزایش سن می‌شود و نیز حوادثی که در کار به وجود می آید، باشد. در هر صورت مشکل هرچه که باشد فرد بیمه شده حق قانونی‌ دارد که درخواست مستمری از تامین اجتماعی کند. و نیز وظیفه‌ی سازمان تامین اجتماعی این می‌باشد که مستمری بازنشستگی را به فرد بیمه شده پرداخت کند.

شرایط دریافت حقوق بازنشستگی

اگر بخواهیم در مورد شرایط برقراری، میزان مستمری و حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی صحبت کنیم باید گفت که شرایط هر مرد و زن برای دریافت حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی به شرح زیر می‌باشد :

کسانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند و اگر حق بیمه خود را به مدت ۲۰ سال  پرداخت کرده باشند، خانوم ها در سن ۵۵ سالگی و آقایان هم در سن ۶۰ سالگی حق دریافت حقوق مستمری بازنشستگی را دارند.

خانوم ها و یا آقایانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند، اگر حق بیمه خود را تا ۳۰ سال پرداخت کرده باشند، طبق ماده ۷۶ قانون، آقایان در سن ۵۰ سالگی و خانوم ها در سن ۴۵ سالگی، حق دریافت حقوق بازنشستگی را دارند.

کارگرانی که شغل های سختی دارند، اگر به مدت ۲۰ سال پیاپی و نیز ۲۵ سال نا متوالی، حق بیمه خود را پرداخت  کردند می توانند بدون رسیدن به سن قانونی برای دریافت مستمری، به راحتی بازنشسته شوند.

در باره بازنشستگی خانوم ها، قانون بازنشستگی طبق شرایط کاری بیان می کند که اگر زنان حق بیمه تامین اجتماعی را به مدت ۲۰ سال پرداخت کنند و درحالی که ۴۲ سال سن داشته باشند، با دریافت ۲۰ روز حقوق می توانند بازنشسته شده و نیز مستمری دریافت کنند.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «حقوق بازنشتگان کی واریز می شود؟» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.