زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی ویله ریتولا

بیوگرافی ویله ریتولا

ویله ریتولا یگ اسطوره استقامت و دونده ای است که در یک المپیک به تنهایی چهار طلا و دو نقره کسب کرد.

ویله ریتولا كه او را ویلهو و ویلیام نیز می‌نامیدند، در 18 ژانویه 1896 در شهر پراسینایوكی فنلاند متولد شد. در آن سال‌ها كشورهای اسكاندیناوی حرف اول را در ورزش آماتوری می‌زدند. ورزش در كشورهای فنلاند، سوئد، نروژ و دانمارك چنان همگانی بود كه همه ساله قهرمانانی بزرگ از این منطقه در رشته‌های انفرادی ظهور می‌كردند و در مسابقات جهانی می‌درخشیدند. ریتولا هم یكی از این قهرمانان آماتور بود كه همراه با پاوو نورمی در دهه بیست میلادی موجب حیرت جهانیان شدند و فنلاند را به قدرت اول دوهای استقامت در دنیا بدل ساختند.

پدر و مادر ویله، یوهانس ریتولا (1851-1944) و سرافیا گوار (1863-1919) دو کشاورز در غرب فنلاند بودند  که در نزدیکی شهر سینایوکی زندگی می کردند. یوهانس 20 فرزند داشت که 6 تای آنها از همسر اول او و 14 نفر آنها- از جمله ویله- از همسر دومش بودند. از این تعداد پنج فرزند در نوزادی از دنیا رفتند؛ با احتساب آنها ویله فرزند چهاردهم خانواده بود!

او 17 ساله بود که همراه با هفت خواهر و برادر خود به ایالات متحده مهاجرت کرد و در آنجا به عنوان نجار مشغول به کار شد. در آمریکا ویله در سال 1919 و در  23 سالگی تمرینات خود را آغاز کرد. او بعدها بارها به شروع دیرهنگام ورزش خود اشاره کرد؛ امری که او را در مقایسه با رقبایش- از جمله پاوو نورمی که در نوجوانی تمرینات سیستماتیک خود را آغاز کرده بود- در موقعیتی ضعیف قرار می داد.ویله در سال 1919 به باشگاه دو و میدانی مخصوص فنلاندی ها در آمریکا پیوست و همراه با هانس کوله ماینن، که پس از بازی های المپیک تابستانی 1912 به ایالات متحده نقل مکان کرده بود، به تمرین پرداخت. در بهار 1919 او در اولین تجربه خود، در یک مسابقه دوی خیابانی در نیویورک شرکت کرد و در بین 700 شرکت کننده، صاحب رتبه 33 شد؛ تنها پس از آن بود که او به طور سیستماتیک به تمرینات استقامتی پرداخت.

 

کوله ماینن سعی داشت ریتولای جوان را متقاعد کند که به تیم دو و میدانی فنلاند در بازی های المپیک تابستانی 1920 فنلاند بپیوندد، اما ریتولا پاسخ داد که هنوز به اندازه کافی آماده نیست. او که به تازگی با سلما آلتونن ازدواج کرده بود، در 1921 حضور در رقابتهای جدی تر را آغاز کرد و در سال 1922 اولین مدال طلای قهرمانی خود را در رقابتهای آماتوری آمریکا(AAU ) به دست آورد. ریتولا همان سال در ماراتن بوستون دوم شد.

آنچه نام ریتولا را در تاریخ ورزش جاودانه ساخت، شاهكار افسانه‌ای او در المپیك 1924 پاریس بود. در طول سال 1923، فنلاندی‌های مقیم آمریکا شروع به جمع‌آوری وجه نقد برای پرداخت هزینه سفر ویل ریتولا به فنلاند کردند، جایی که او در ماه مه 1924 در مسابقات انتخابی المپیک در فنلاند شرکت کرد. در مسابقه مقدماتی 10 هزار متر، ریتولا با رکورد جهانی 30:35:4 دقیقه برنده شد. این اولین رکورد جهانی رسمی ریتولا بود. در اولین مسابقه، ریتولا در دوی 10 هزار متر شركت كرد و با اختلاف 200 متر نسبت به نفر دوم فاتح مسابقه شد. او این قهرمانی را در شرایطی به دست آورد كه موفق شد ركورد جهانی این ماده را ـ كه در اختیار خودش بود ـ 12 ثانیه بهبود بخشد. مقامات فنلاند ریتولا را برای مسابقه انتخاب کرده بودند زیرا نورمی باید در پنج مسابقه مسافت دیگر می دوید و به این ترتیب او در این رقابت غایب بود. سه روز بعد نوبت به دوی 3000 متر با مانع رسید كه در این رقابت نیز ریتولا با اختلاف 75 متر نسبت به نفر دوم ـ كه الیاس كاتز فنلاندی بود - با زمان 6-9:33 دقیقه قهرمان شد.

 پس از چنین مسابقات سنگینی هر دونده‌ای نیاز به استراحتی طولانی دارد اما یك روز بعد نوبت به حضور ریتولا در دوی 5000 متر بود! جایی كه او زمان 4-14:31 دقیقه را برجای نهاد و تنها با اختلاف دو دهم ثانیه نسبت به پاوونورمی فنلاندی نایب قهرمان المپیك شد. دومین نقره ریتولا نیز در دوی صحرانوردی و پس از پاوو نورمی به دست آمد. آنگاه نوبت به مسابقه دوی صحرانوردی تیمی بود كه نورمی، ریتولا، كاتز در كنار هم دویدند و فنلاند را قهرمان المپیك ساختند. نورمی و ریتولا در دوی 3000 متر تیمی طلای دیگری را برای فنلاند به ارمغان آوردند.

مدالهای ریتولا در بازیهای 1924 پاریس آماری تاریخی بود. شش مدال او از پاریس هنوز هم بیشترین تعداد مدال کسب شده توسط یک دونده در یک بازی المپیک است.همچنین چهار مدال طلای ریتولا، او را پس از پاوو نورمی در رده دوم بیشترین مدال طلای یک دونده استقامت در یک دوره المپیک قرار داده است.

ارزیابی مهاجرت
نظر خود را درباره «بیوگرافی ویله ریتولا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید

دسته بندی های وب سایت آسمونی

آسمونی شامل بخش های متنوعی است که هر کدام از آنها شامل دنیایی از مقالات و اطلاعات کاربردی می باشند، شما با ورود به هر کدام از دسته بندی های مجله اینترنتی آسمونی می توانید به زیردسته های موجود در آن دسترسی پیدا کنید، برای مثال در دسته فیلم و سینما؛ گزینه هایی مثل نقد فیلم، معرفی فیلم ایرانی، فیلم بین الملل، انیمیشن و کارتون و چندین بخش دیگر قرار دارد، یا بخش سلامت وب سایت شامل بخش هایی همچون روانشناسی، طب سنتی، نکات تغذیه و تناسب اندام می باشد.