زمان مطالعه: 3 دقیقه
بررسى فيلم مصلحت

بررسى فيلم مصلحت

فیلم نامه به گونه ای طراحی شده که در مقاطع مختلف قهرمان ها عوض می شوند.

نویسنده:چكاوك شيرازى
سه شنبه 7 آذر 1402

هفت گام اصلی فیلم نامه نویسی در فیلم مصلحت
فیلم نامه به گونه ای طراحی شده که در مقاطع مختلف قهرمان ها عوض می شوند. مانند مسابقات استقامت که هر بخش را یک ورزشکار پیش می برد تا در نهایت تیم قهرمان شود. در این فیلم هم هر کدام از قهرمان ها هفت گام اصلی را می پیمایند و به خوبی در شبکه ی شخصیت ها جا افتاده اند اما از آنجا که شاید نتوان همه را در اینجا عنوان کرد، تنها به آقای مشکاتیان( قهرمان اصلی) می پردازیم که شروع کننده و خاتمه دهنده ی فیلم است.

فيلم مصلحت
فيلم مصلحت

"مشکاتیان "یکی از قضات صدر انقلاب است که پابند مسائل اخلاقی و وجدانش است. او در دادگاهی پسر هم رزمش‌ را محکوم می کند تا عدالت اجرا شود. اما با پیشرفت داستان و گام نهادن در پیچ اصلی فیلم نامه و قرار گرفتن مشکاتیان در شرایطی به مراتب سخت تر، گام اول که همان ضعف و نیاز است خودش را نشان می دهد. شاید یکی از باگ های فیلم نامه این باشد که نتوانسته ضعفی اخلاقی برای مشکاتیان بتراشد، اما نیاز اصلی او به خوبی طراحی شده، او نیاز دارد خودش و وجدانش را در موقعیت های سخت، محک بزند.
این اتفاق می‌افتد و پسر مشکاتیان در درگیری های خیابانی، یکی از سرکرده های گروهک ها را با گلوله از بین می برد. همین جا درگیری با وجدان برای مشکاتیان سخت تر می شود ( البته همه ی این ها در پایان فیلم نامه است که باز و فاش می شود) زیرا کسی که کشته شده از گروه رقیب است و قاتل پسر خود او. کافی است برای یک لحظه چنین موقعیتی را تصور کنیم و ببینیم آیا ساده است که حکمی برای فرزندت صادر کنی که باعث خوشحالی دشمنت شود؟

قبل از رفتن به گام دوم باید اشاره شود که ماجراهای فیلم در مقطعی از زمان اتفاق می افتند که بستر بسیار مناسبی برای شکل گیری داستان فیلم است. زمان صدر انقلاب که تعدادی بعد از اجرای تکلیفشان و به ثمر رساندن انقلاب قصد ترک صحنه و برگشتن به شغل سابق خود را داشتند و عده ای ديگر خير . همین دو گروه وقتی به خودی خود رو در روی یکدیگر قرار بگیرندبا ایجاد تنش ها و جنگ بر سر خواسته هایشان می توانند به خوبی قصه را پیش ببرند.
گام دوم؛ مشکاتیان آرزو دارد که همان طور که تا الان مورد تایید و اعتماد بالادستش بود و پاک زندگی کرده، از حالا به بعد هم پاک بماند.
گام سوم، حریف؛ رقبا بسیار قدر هستند و در موقعیت هایی قرار گرفته اند که رقیب بودنشان برای مشکاتیان سخت می شود. اصلی ترین رقیبش هم درس و بحث های خودش هستند. از طرفی مشکاتیان در برابر خانواده ی خودش و خانواده مقتول هم قرار میگیرد. البته مبارزه با رقیب اصلی مستقیما از طریق مشکاتیان صورت نمی گیرد چون او در موقعیتی نیست که بتواند بجنگد یا حتی از اتفاقاتی که افتاده آگاه باشد. این وظیفه را بازپرس قضایی به عهده می گیرد که به دلیل اعتراض همسر یکی از متهمان پرونده را پیگیری می کند و با رسیدن به سر نخ هایی متوجه می شود پشت پرده چه می گذرد. اما همه ی افرادی که برای رسیدن به حقیقت کارشکنی می کنند . کاراکترهای رقیب به خوبی طراحی شده اند و برای رسیدن به هدفشان همه ی تلاششان را به کار می برند و همین است که باعث به وجود آمدن عمل و عکس العمل های مناسب و در نتیجه پیشبرد داستان می شود.

فيلم مصلحت
فيلم مصلحت

گام چهارم؛ نقشه. این گام را هم بازپرس برمی دارد، اوست که در قالب دست مشکاتیان همه‌ی تلاشش را می کند تا راهی بیابد که بتواند حقایق را بازگو کند. نکته ی جالب این است که او خودش نمی داند که در راهی قرار گرفته است که مورد تأیید مشکاتیان و آرزوی اوست، برعکس، حریف طوری صحنه سازی می کند که بازپرس خود را در جبهه ی مقابل مشکاتیان می پندارد و همین ترفندهاست که باعث می شود یک فیلم خوب از آب بیرون درآید.
گام پنجم؛ نبرد. نبرد شروع می شود بازپرس تا پای جان پیش می رود اما موفق نمی شود، قهرمان دیگری وارد می شود که او هم ضعف ها و نیازهای خودش را دارد همانطور که بازپرس و مشکاتیان دارند.

فيلم مصلحت
فيلم مصلحت

او که از آن دست افراد محتاط است که ترجیح می دهند زندگی عادی خودشان را داشته باشند و وارد ماجراجویی های مختلف نشوند، وقتی بازپرس از او کمک می خواهد و این کمک صورت نمی پذیرد، طور دیگری وارد عمل می شود تا شجاعتش را به خودش ثابت کند.
اینجا همه ی کاشته های فیلم برداشت می شود. ذهن مخاطب کاملا درگیر قصه است. در این سکانس های پایانی و وقتی اتومبیلی برای یحیی چراغ می زند، مخاطب همه چیز را از دست رفته می پندارد. اما برگ برنده رو می شود و می فهمد همه ی رفتارهایی که تا به حال خیال می کرد بر ضد مشکاتیان انجام گرفته، در راستای رسیدن مشکاتیان به آرزویش و حفظ آرمان او بوده است.

نظر خود را درباره «بررسى فيلم مصلحت» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره بررسى فيلم مصلحت فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید