کد مطلب:  22672 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
مولاوردی: رد صلاحیت زنان در هیاهوی رد صلاحیت مردان گم شد

مولاوردی: رد صلاحیت زنان در هیاهوی رد صلاحیت مردان گم شد

به گزارش آسمونی:شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده می‌گوید مسئله “رجل...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی:شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده می‌گوید مسئله “رجل سیاسی” حل نشده و باید به آن پاسخ داده شود.

شهیندخت مولاوردی: به دنبال پاسخ مناسب برای “رجل سیاسی” هستیم
شهیندخت مولاوردی چهار‌شنبه 13 اردیبهشت در نشست “زنان و رجل سیاسی” گفت: “رجل سیاسی یک دغدغه سیاسی است که سالیان سال وجود داشته است و به دنبال پاسخ مناسب برای آن هستیم.”

مولاوردی: رد صلاحیت زنان در هیاهوی رد صلاحیت مردان گم شد
مولاوردی: رد صلاحیت زنان در هیاهوی رد صلاحیت مردان گم شد
مولاوردی افزود: “137 زن برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند که همه آن‌ها احراز صلاحیت نشدند اما این خبر در هیاهوی ردصلاحیت مردان صاحب‌نام گم شد و شورای نگهبان نیز تاکنون نفیاً و اثباتاً درباره کاندیداتوری زنان درباره انتخابات ریاست جمهوری اظهارنظر نکرده است.”

در دوره‌های مختلف انتخابات ریاست جمهوری ایران مسئله “رجل سیاسی” همواره مورد مناقشه قرار گرفته و با این‌که زنان از ثبت‌نام منع نشده‌اند، اما هیچ کدام نتوانسته‌اند از سد شورای نگهبان بگذرند چون فرض غالب، معنای جنسی کلمه “رجال” به معنی “مردان” است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، 25 بهمن 1395 گفته بود که در جلسه شورای نگهبان به موضوع «رجل سیاسی» پرداخته خواهد شد.

پس از آن کدخدایی 15 فروردین‌ماه سال جاری درباره تصمیم شورای نگهبان درباره بحث رجال سیاسی، گفت که معیارها برای رجل سیاسی تا الان، تاحدودی عرفی بوده است.

او اعلام کرد: “با توجه به معیارهای اصل یکصد و پانزدهم، قبلا شورای نگهبان یک رویه‌ای داشت که همچنان آن رویه برقرار است و در تشخیص مصادیق اعضای شورای نگهبان اعلام نظر می‌کنند.”

او دو بار نیز در دی ماه سال گذشته تأکید کرده بود که زنان هم می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوی ثبت‌نام کنند.

اما در نهایت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 1396، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور ایران اعلام کرد که «رجل سیاسی» شامل خانم‌ها نمی‌شود و شورای نگهبان نیز همه زنان ثبت‌نام کرده را ردصلاحیت کرد.

مولاوردی گفت گمان می‌کرده که تعریف “رجل سیاسی” تا پیش از ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود اما همچنان امیدوار است که تکلیف معیار کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود.

منبع: رادیو زمانه

: برای دریافت مشاوره درباره مولاوردی: رد صلاحیت زنان در هیاهوی رد صلاحیت مردان گم شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مولاوردی: رد صلاحیت زنان در هیاهوی رد صلاحیت مردان گم شد» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید