کد مطلب:  10531 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مهمترین شب قدر کدام است

مهمترین شب قدر کدام است

شب قدرى كه قرآن كريم، آن را (بهتر از هزار ماه) معرفى مى كند حدود يک صد حديث، در كتاب ها و تفسيرهاى شيعه و اهل سنت، درباره عظمت آن وارد شده، چه شبى مى باشد؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

شب قدر کدام شب است؟

مجموع مطالبی که از قرآن کریم و احادیث شیعه و اهل سنت، در مورد تعیین شب قدر به دست میآید را در موارد زیر می توان خلاصه نمود:

  • در این که شب قدر در ماه مبارک رمضان قرار دارد، هیچ گونه تردیدی نمی توان به خود راه داد، چون از یک سو خداوند فرموده: قرآن در ماه رمضان نازل شده. و از سوی دیگر در سوره قدر هم آمده: آن (قرآن) را در شب قدر نازل کردیم; و این که شب قدر در ماه مبارک رمضان قرار دارد، مورد اتفاق روایات و مفسرین قرآن است.
  • شب قدر، در دهه آخر ماه مبارک رمضان قرار دارد، روایات فراوان و نظریه های مفسران شیعه و اهل سنت، آن را حتمی می شمارد. پس در این مورد هم تردیدی نیست.

عایشه روایت می کند: تلاش و کوششی را که می دیدم رسول خدا (ص)، در دهه آخر ماه مبارک رمضان انجام می داد، در اوقات دیگر انجام نمی داد.

حق شب قدر است در شبها نهان

تا کند جان هر شبی را امتحان

نه همه شبها بود قدر ای جوان

نه همه شب ها بود خالی از آن

  • طبق روایات فراوانی که در منابع شیعی آمده، شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان شبهای قدر معرفی شده اند، اما امام باقر (ع) دایره آن را محدودتر نموده، و در پاسخ عبدالواحد بن مختار انصاری که خواستار تعیین یکی از آن شب ها از سوی امام (ع) بود، فرموده اند: ما علیک إن تعمل فی لیلتین، هی احدیهما. ایرادی ندارد هر دو شب را به عبادت و شب زنده داری مشغول باش، زیرا شب قدر یکی از این دو شب می باشد.
  • در میان شب بیست و یکم و شب بیست و سوم در عین حالی که خدا و رسول (ص) و امامان (علیهم السلام)، برای زنده نگهداشتن روح امید و نشاط و اهمیت به اطاعت و عبادت بندگان و تقرب آنان، سعی در مخفی داشتن شب قدر داشته اند ـ آن طور که از تعدادی از احادیث استفاده می شود، احتمال شب قدر بودن شب بیست و سوم را می توان تقویت نمود و معتبرتر دانست.

زیرا در چند روایت آمده: رسول خدا(ص) به عبادت و شب زنده داری دهه آخر ماه مبارک رمضان سفارش می کرد، امام علی(ع) می فرماید: شب بیست و سوم، در عین حالی که باران شدیدی آمده بود و مسجد مدینه را گل و آب فرا گرفته بود، رسول خدا (ع)، ما را به نماز وا می داشت، و با وجود این که صورت و بینی آن حضرت، گل آلود شده بود، دست از عبادت و شب زنده داری نمی کشید.

امشب شب بخشایش و انعام و عطاست

امشب شب آن است که همراز خداست

امام باقر(ص) هم فرموده است: عبدالله بن انیس انصاری، که در جهینه زندگی می کرد و با مدینه فاصله داشت، به حضور رسول خدا(ص) رسید و عرض کرد: من شتر و گوسفند و چوپانهایی دارم، و نمی توانم زیاد در شهر بمانم، اما دوست می دارم، یکی از شبهای ماه رمضان را برایم تعیین کنی، تا در آن شب به شهر آمده و به نماز و عبادت بپردازم.

رسول خدا (ص) او را نزدیک خویش کشید، و در گوش او چیزی گفت، آن مرد هم شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، در مدینه حضور یافت، به عبادت و شب زنده داری پرداخت، و صبح به محل و سراغ کار خود بازگشت.

همچنین در روایت می خوانیم: رسول خدا (ص) شب بیست و سوم، به صورت افراد آب می پاشید تا آنها را خواب نگیرد چنانکه حضرت فاطمه زهرا (س) همه اعضای خانواده را وادار می کرد، روز بخوابند، شب کم غذا بخورند تا بتوانند شب بیست و سوم را بیدار بمانند، و می فرمود: انسان محروم کسی است، که از خیر و فضیلت این شب محروم بماند.

ای دل دو سه شام تا سحرگاه مخسب

هنگام تضرع و نیاز است مخسب

بیداری ما چراغ عالم باشد

یک شب تو چراغ را نگه دار مخسب

 

باری، اگر چه با توجه به شواهد حدیثی و تاریخی، احتمال شب قدر بودن بیست و سوم ماه مبارک رمضان را تایید کردیم، اما همان طور که در بالا هم اشاره شد، پیغمبر (ص) و امامان معصوم (علیهم السلام)، عنایت داشتند، که شب قدر برای افراد مخفی بماند، تا آنان با اطاعت و عبادت در چند شب، برای درک شب قدر و معارف و معنویات آن، تلاش و جستجوی بیش تری داشته باشند.

 

به روایت ابن ابی الحدید وقتی درباره تعیین شب قدر از امیر مومنان(ع) سوال می شود، آن حضرت از مشخص کردن، طفره می رود و می فرماید: لیس إشک إن الله انما یسترها عنکم نظرا لکم، لا نکم لو إعلمکموها، عملتم فیها و ترکتم غیرها، وإرجو إن لا تخطئکم ان شإ الله (9) در این جهت تردید ندارم، که خداوند جهت مخفی داشتن شب قدر به شما نظر و عنایت دارد، زیرا اگر آن را برای شما اعلام داشته بود، در همان شب به عمل عبادت می پرداختید و عبادت در شب های دیگر را ترک می نمودید، ومن هم به خواست خداوند (در مورد بهره برداری شما از شب های دیگر) امیدوارم شما را محروم نگردانم.

  • منابع

1ـ بقره، 185. 2- الدر المنثور، ج 6، ص ;376 تفسیر نورالثقلین، ج 5، ص 629. 3ـ الدر المنثور، ج 6، ص 376. 4ـ الدر المنثور، ج 6، ص 376. 5ـ نور الثقلین، ج 5، ص 628. 6ـ بحارالانوار، ج 94، ص 10. 7ـ تفسیر نورالثقلین، ج 5، ص ;628 بحارالانوار، ج 94، ص 10. 8ـ بحارالانوار، ج 94، ص 10. 9ـ شرح نهج البلاغه، ج 20، ص ;154 بحارالانوار، ج 94، ص 10.

نظر خود را درباره «مهمترین شب قدر کدام است» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید