کد مطلب:  25831 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 19 دقیقه
فقر مطلق را تا پایان دولت از بین می‌بریم/انتخاب بهشت و جهنم با خود مردم است

فقر مطلق را تا پایان دولت از بین می‌بریم/انتخاب بهشت و جهنم با خود مردم است

به گزارش آسمونی:رئیس‌جمهور گفت: انتخاب بهشت و جهنم با خود مردم است و نمی توان کسی را به زور به مسیر هدایت...
زمان مطالعه: 19 دقیقه

فقر مطلق را تا پایان دولت از بین می‌بریم/انتخاب بهشت و جهنم با خود مردم است
فقر مطلق را تا پایان دولت از بین می‌بریم/انتخاب بهشت و جهنم با خود مردم است

به گزارش آسمونی:رئیس‌جمهور گفت: انتخاب بهشت و جهنم با خود مردم است و نمی توان کسی را به زور به مسیر هدایت کشید.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در گفت و گوی تلویزیونی دیروز خود با مردم اظهار داشت: هفته دولت که به مناسبت شهادت شهیدان و رجایی نامگذاری شده را به ملت ایران و خانواده بزرگ دولت تبریک عرض میکنم. 

وی افزود:ملت ایران در روز 29 اردیبهشت حماسه افرید و در سایه این حماسه بزرگ دولت دوازدهم مشروعیت یافت و فعالیت خود را اغاز کرد.

 روحانی با اشاره به فرایند انتخاب وزرای دولت دوازدهم ادامه داد:بعد از انتخابات، رایزنی ها برای تشکیل کابینه آغاز شد و مرحله قانونی آن که مراسم تنفیذ و تحلیف بود، صورت گرفت بنابراین با همه جناح ها و چهره های معروف سیاسی و احزاب مشورت کردم و با پیشنهاداتی که داشتند کابینه جدید شکل گرفت.

رییس جمهور درباره تفاوت دولت یازدهم با درلت دوازدهم گفت: با اعضای کابینه دوازدهم بصورت مستقیم و غیر مستقیم طی چهار سال گذشته همکاری داشتم البته نیمی از کابینه جدید از وزرای سابق هستند که مجددا از مجلس رای اعتماد گرفتند مابقی وزرا هم معاونان وزرا بودند که با انها همکاری و آشنایی داشتم.

رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد: دولت دوازدهم با مشورت و شناخت بیشتر کار خود را آغاز کرد و از انجایی که نیمی از وزرا از وزرای دولت یازدهم هستند به مسیر و راه آشنایی دارند چراکه برنامه ما کامل کردن برنامه های دولت قبل است.

وی با بیان اینکه امروز شرایط بهتری برای خدمت به مردم است، تصریح کرد: در آغاز فعالیت دولت یازدهم با مشکلات بزرگی روبرو بودیم اما خوشبختانه امروز آن مشکلات یا از بین رفته و یا اینکه کاهش یافته است.

روحانی اظهار داشت:متاسفانه ما با بیکاری، تورم و رشد منفی اقتصادی روبه رو بودیم همچنین مردم با مشکلات مذاکرات هسته ای مواجه بودند به طوری که گروههایی برای مذاکره می رفتند و بر میگشتند و قطعنامه ها هم در شورای امنیت علیه کشورمان صادر میشد ، اما خوشبختانه امروز با مشارکت مردم میتوانیم مشکلات کشور را برطرف کنیم.

 وی ادامه داد: در کابینه ما سه نفر از خانم ها حضور دارند از افکار و نظرات آنان استفاده می کنیم، قبلا هم در سمت های مدیریتی یا دانشگاهی این سه نفر حضور داشتند، معنای استفاده از جوانان یا بانوان به این معنا نیست که در هیئت وزیران چند نفر هستند.

 رئیس جمهور اضافه کرد: ما در دستگاه اجرایی جامعه ای بزرگ داریم چیزی حدود سه میلیون نفر کارمند لشکری و کشوری داریم، ما جمعیت بزرگی بازنشسته داریم که آنان هم جزو خانواده دولت هستند و مجموع اینها با خانواده هایشان جمعیتی پنج میلیون نفری است. وقتی ما می گوییم دستگاه اجرایی یعنی باید همه آن سه میلیون نفر را در نظر بگیریم و بحث فقط آن سی نفری نیست که دور آن نیز بیضی نشسته اند.

 روحانی گفت: ما علاقمندیم در بخش های دیگر هم جوانان و بانوان فعال باشند در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی می بینیم که بانوان فعال هستند، مقصود من همه قوا و همه بخش هایی است که به عنوان نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند، ما باید هم از جوانان، بانوان، اقوام و مذاهب مختلف به خوبی استفاده کنیم و آنان بتوانند از ظرفیت خودشان در بخش های مدیریتی به کشورشان خدمت برسانند اصل بر شایسته سالاری است و اصل بر وابستگی به جناح، گروه و مذهب نیست.

نسبت به انتخاب کابینه من تحت فشار نبودم

روحانی گفت: آن مصوبه ای که به سی درصد اشاره کردم نسبت به بانوان و جوانان است نسبت به مذاهب مختلف هم در دولت یازدهم و هم در دولت دوازدهم ما تاکید داشتیم، می دانید که بخشی بخشداران ما، فرمانداران و معاونین استانداران و معاونین وزرای ما از اهل سنت بودند آنان برادران بسیار عزیز و هموطنان ما هستند همه ایرانیان باید بتوانند از فرصتی که پیش روی آنان است به خوبی استفاده کنند.

رئیس جمهور در پاسخ به اینکه شما فرمودی که برای انتخاب اعضای کابینه تحت فشار نبودید و مشورت های گسترده ای در این مورد انجام دادید اما نسبت به شما انتقاداتی بعضا مطرح شد و تعبیر سهم خواهی هم از این گفته ها شد توضیح بفرمائید که این سندیت داشته یا رسانه ای بوده است؟ اظهار داشت: ما از انتقاد همه عزیزان استقبال می کنیم گاهی وقت ها ممکن است انتقادها خیلی دقیق نباشد و گاهی هم دقیق باشد در مجموع انتقاد نسبت به دولت و همه قوا مردم باید آزاد باشند و نقد کنند اما نسبت به کابینه من تحت فشار نبودم یعنی ممکن است که جناح ها نقطه نظراتی داشتند و آن را مطرح می کردند.

وی بیان کرد: اما اینکه من نسبت به وزیرم تحت فشار تصمیم گرفته باشم یعنی جناحی یا گروهی به من فشار آورده باشد و بخاطر رضایت آنان وزیری را انتخاب کرده باشم اصلا اینگونه نبوده است هم با آنان مشورت کردم هم نظراتشان را گفتند،من هئیت رئیسه هر سه فراکسیون را خواستم و با آنان صحبت کردم و از آنان مشورت گرفتم بنابراین اصل مشورت درست است اما اینکه افراد یا جناح ها سهم خواهی کنند طبیعی است که هر جناحی دوست دارد افراد خودش یا وابستگان فکری خودش در مناصب مختلف فعالیت کنند و نظرات را بهتر اعمال کنند این به نظرم اشکالی ندارد اما دولت دوازدهم همچون دولت قبل فرا جناحی است البته همه وزرا و مسئولیت بلند پایه بخش اجرایی به اصول پایبند، معتقد به اصلاح در امور و معتدل هستند. ما وابستگی جناحی را اصل قرار ندادیم.

روحانی درباره زمان نهایی شدن وزرای علوم و نیرو، گفت: نسبت به وزرا مجلس طبق وظایف خود عمل کرد، دو چیز دلمان میخواست ولی نشد، من دلم میخواست آن لایحه ای که با دو فوریت به مجلس شورای اسلامی دادیم برای اینکه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه و همچنین راه و شهرسازی به دو وزارتخانه تفکیک شود و سازمان ملی جوانان از وزارتخانه ورزش و جوانان جدا شود این لایحه هنوز اجرایی نشده است.

وی اضافه کرد: من دلم میخواست قبل از اینکه وزرا را معرفی کنم این لایحه تصویب میشد اگر نمایندگان در هر زمانی به این لایحه رای بدهند تغییراتی مجدد در کابینه و آن ترمیم میشود، نسبت به وزیر علوم من نتوانستم در زمانی که میخواستم همه وزرا را معرفی کنم، این وزیر را هم معرفی کنم.

رئیس جمهور ادامه داد: فردی را که مشخص کرده بودم درست حدود بیست و چهار ساعت قبل از معرفی وزرا انصراف داد و من در آن فرصت نمی توانستم وزیر جدید انتخاب کنم و نمیخواستم ارائه لیست به تاخیر بیفتد، وزیر نیرو هم نتوانست رای به اندازه کافی در مجلس کسب کند بنابراین این دوتا وزیر باقی ماندند، امیدوارم در هفته های آینده یا هفته های اولیه مهر ماه بتوانیم این دو وزیر را معرفی کنیم.

روحانی در پاسخ به اینکه در دیدار اخیر کابینه دوازدهم با رهبری معظم انقلاب، ایشان بر انسجام دولت و کار گروهی و تیمی اشاره داشتند، برای دستیابی به این هدف مهم چه برنامه هایی در دستور کار دارید، گفت: هماهنگی و مسئولیت مشترک در دولت یک اصل است و همه وزرا و رئیس جمهور مسئولیت مشترک دارند ما هر چه هماهنگ تر باشیم بهتر می توانیم به مردم خدمت رسانی کنیم. به نظرم دولت دوازدهم نسبت به یازدهم هماهنگ تر است یکی از اصول برای انتخاب من نسبت به وزرا و معاونین همین بود البته در که با هماهنگی بیشتری با هم کار کنیم البته در دولت قبلی هم ناهماهنگی به آن صورت نبود که در بعضی از رسانه ها منعکس بود. به طور طبیعی ناهماهنگی هایی ممکن است در دولت یازدهم بوده باشد.

 وی بیان کرد: امیدوارم در دولت دوازدهم کاملا دولت هماهنگ باشد مخصوصا در زمینه اقتصادی که برای مردم بسیار مهم است البته من یک جلسه شورای هماهنگی اقتصادی در دولت قبل داشتم و در دولت دوازدهم هم خواهم داشت اما ممکن است ترکیبش کمی فرق کند تصمیمات اساسی نسبت به مسائل اقتصادی دولت در آنجا اتخاذ می شود.

روحانی در پاسخ به اینکه آیا این موضوع تداخل وظایف ایجاد نمی کند ؟ گفت: وزرا هر کدام اختیارات قانونی خود را دارند. اما تصمیمات اساسی در بخش اقتصادی اتخاذ می شود که هماهنگی سطح بالا نیاز است و این هماهنگی توسط خود من انجام می شود در دولت یازدهم 200 جلسه هماهنگی داشتم در دولت دوازدهم هم جلسات بیشتری خواهیم داشت.

رئیس جمهور بیان کرد: به طور معمول هفته ای دو جلسه شورای هماهنگی می گذارم ستاد اقتصاد مقاومتی هم داریم که آن ستاد برای هماهنگی میان دولت، فعالان اقتصادی خارج دولت،نهادهای عمومی غیر دولتی و گاهی هماهنگی اقتصادی که میان دستگاه اجرایی،قضایی یا مجلس نیاز است آن ستاد فعالیت می کند با اختیاراتی که مقام معظم رهبری هم برای هماهنگی بیشتر دادند دادند، شورای اقتصاد و دولت هم وظایف خاص خود را انجام می دهند.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد اینکه وظیفه معاونت اقتصادی چگونه است؟ اظهار کرد:معاونت اقتصادی وظایفش، وظایف اقتصادی است که رئیس جمهور واگذار می کند، در برخی از موارد اقتصادی یک نفر باید آن راهماهنگ و یا پیگیری کند ، این کار توسط معاون اقتصادی رئیس جمهور انجام می شود و موارد خاص را رئیس جمهور به معاون اقتصادی ارجاع می دهد.

عملکرد وزرا هر سه ماه یکبار مورد بررسی قرار می گیرد

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه موضوع پیگیری و نظارت بر زیر مجموعه از نکاتی بود که رهبر معظم انقلاب فرمودند و این مورد توجه جدی شما قرار گرفته است و در پیوستی که برای احکام وزرا در نظر گرفته اید ظاهرا بر این موضوع تاکید ویژه ای شده است، سازوکار اجرایی این امر چگونه است؟ تصریح کرد: در دولت دوازدهم ما برای حکم وزرا یک پیوست را مد نظر قرار دادیم خودمون به وزرا ابلاغ شد برای اینکه کار به تاخیر نیفت پیوست احکام تا پایان این هفته یا آغاز هفته آینده به وزرا ابلاغ خواهد شد و می توانیم به رسانه ها پیوست ها را بدهیم تا منتشر شود و مواردی هست برای همه وزرا مشترک است هست و مواردی مختص خود آن وزیر است.

وی اضافه کرد: بنا شده که عملکرد وزرا را هر سه ماه یکبار مورد بررسی قرار دهیم حتی من به سازمان برنامه بودجه دستور دادم که نسبت بهواگذاری بودجه به همه دستگاه هایی که از بودجه دولت استفاده می کنند هر سه ماه یکبار رسیدگی کنند و اگر کار آنان در چارچوب قانون بوده ادامه دهند و اگر لازم شد بودجه را در تخصیص دادن کم کنند به دلیل اینکه ما الان در جلسات هیئت وزیران در دولت دوازدهم در مورد بودجه بحث کردیم. یکی از مسائل ما این است که بودجه به دستگاهی واگذار می شود و آن هم تقسیم می کند و بعد مصرف می شود اگر 100 درصد مصرف کرد سال آینده 110 درصد میگیرد.

 روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر فضای ملتهب انتخابات به فضایی آرام و تعامل با سه قوه گفت:در ایام انتخابات فضا بسیار رقابتی بود و جناح ها نقش فعالی داشتند اما با این وجود بسیار اخلاقی و قاعده مند بود و به نوعی همه قواعد بازی را بلد بودند.


وی در ادامه افزود:حتی در شهرهایی که در آن ها برنامه انتخاباتی داشتم و فاصله برنامه من با رقیب 2 الی 3 ساعت بود شاهد آن بودم که طرفدارن من و رقیب با هم برخورد خوبی داشتند و روحیه برادری حاکم بود ، در اینجا هم به همین دلیل از ملت ایران به ویژه جوانان و بانوان تشکر می کنم.


رئیس قوه مجریه تاکید کرد:هدف عالی انقلاب و نظام ،وحدت و اتحاد بین مردم است ضمن اینکه مقام معظم رهبری هم بر تعامل گسترده تاکید کرده اند بنابراین تعامل ما باید با ملت مان بیشتر از ملل دیگر باشد.


رئیس جمهور تصریح کرد:برای همگان روشن است که حذف رقیب امکان پذیر نیست و هیچ فکر مطلقی وجود ندارد بنابراین باید در کنار یکدیگر باشیم ، تفاوت ها و اختلافات فکری را به رسمیت بشناسیم و منافع بلند مدت کشور را مبنا قرار دهیم چرا که تدبیر این است که آینده نگر باشیم.


روحانی تاکید کرد: باید کشور را به سمت پیشرفت و تعالی ببریم و مردم احساس آزادی کنند در شرایطی که کنار یکدیگر هستند مضاف بر این من نسبت به همه افراد چه 24 میلیونی که به من رای دادند چه 16 میلیونی که رای ندادند و چه افرادی که نتوانستند در انتخابات شرکت کنم مسئول هستیم ،از لحاظ حقوق شهروندی و نسبت به مطالبات انها باید گوش شنوا داشته باشیم بنابراین قوا باید در کنار یکدیگر باشند و قوه قضاییه و مقننه باید در این راه ما را یاری کنند.


رئیس قوه مجریه گفت: ما در مجلس شاهد این همکاری بودیم و دیدیم که به 16 وزیر ما رای اعتماد دادند مضاف بر اینکه همکاری خوبی با قوه قضاییه صورت گرفته ،در دولت یازدهم هم وضعیت به همین منوال بود و ملاقات زیادی با یکدیگر داشتیم ،پیشنهاداتی ارائه می شد و هر قوه ای که آن را ارائه می داد مسئول پیگیری ان بود.


روحانی ادامه داد:امیدواریم در دولت دوازدهم شاهد تعامل بیشتری باشیم چرا که هم مجلس و هم قوه قضاییه آمادگی لازم برای کمک را دارند و اینکه سه قوه کنار هم باشند برای مردم آرامش بخش است.


رئیس جمهور افزود:نیروهای مسلح برای ما اهمیت بسیاری دارد،در شورای عالی امنیت ملی هم نیروهای لشگری و کشوری وسه قوه حضور دارند که رابطه بسیار خوبی با هم داریم مضاف بر این ارتش و سپاه دو نیروی بزرگ ما هستند علاوه بر اینکه نیروهای بسیج و انتظامی بر سر جای خودشان هستند.


وی افزود:در دولت یازدهم تعاملات خوبی با سپاه و ارتش داشتیم و آنها نقطه نظراتشان را مطرح می کردند ،مضاف بر این که برای پیشرفت در اقتصاد نیاز به حضور نیروهای مسلح است همچنین بر اساس اصل 147 در زمان صلح نیروهای مسلح باید در کنار دولت باشند و در کارهای مانند آموزش و پرورش ،جهاد سازندگی و ...با یکدیگر همکاری کنیم و اگر جنگی رخ داد این دولت است که در کنار نیروهای مسلح است بنابراین وظیفه و ارده دو طرفه است،با توجه به اینکه در تمام امور با مقام معظم رهبری هماهنگی انجام می شود.


رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد دولت دوازدهم به شعار انتخاباتی "احیای اخلاق"سال 92 افزود:اخلاق هدف بلند اسلام اعلام شده و رسول اکرم می فرماید"من مبعوث شدم که مکارم اخلاق را تکمیل کنیم"اخلاق اساس است اما متولی اصلی آن خود مردم هستند ، اساس دین هم راه روشنایی را از ظلمت به ما نشان داده است که در این میان ما دقیق ببینیم و تصمیم بگیریم مضاف بر اینکه اخلاق و فرهنگ توسط مردم ساخته می شود.


وی در ادامه بیان داشت:وقتی حادثه تلخی رخ می دهد و به دختر بچه ای در گوشه ای از ایران ظلم می شود یا اسید پاشی در شهری اتفاق می افتد، مردم در فضای مجازی همدردی نشان می دهند و اعلام انزجار می کنند که این همان نهی از منکر است.


روحانی تصریح کرد:مردم در مورد مسائل فرهنگی و اخلاقی بسیار پیشرفته اند ،من هم فضای سیاسی یک ماه گذشته را می پسندم چرا که انتقاد ها سالم تر بود و لحن های خشونت آمیز در فضای رسانه ای کمتر دیده می شد، ضمن اینکه در مجلس شورای اسلامی نیز فضای بهتری را شاهد بودیم، بنابراین همه باید در کنار هم باشیم و در نقدی هم که داریم دلسوزانه عمل کنیم و این مسئله را مدنظر قرار دهیم.

روحانی با بیان اینکه من فضای سباسی یک ماه گذشته را بیشتر میپسندم گفت:در یک ماه گذشته انتقادها سالم و نرم تر بوده و لحن های خشونت آمیز در فضای رسانه ای ما کمتر بوده است.

وی با بیان اینکه حتی در مجلس شورای اسلامی هم برای رای اعتماد وزرا فضای بهتر و زیباتری را نسبت به دولت یازدهم مشاهده کردیم،افزود: اینکه همه با هم کنار یکدیگر باشیم و اگر نقدی داریم آن را مشفقانه مطرح کنیم .به فکر أهداف بلند مدتمان باشیم که بسیار مهم است و باید مدنظر قرار دهیم .

رییس جمهور با اشاره به اینکه اول مهر جمعیت حدود سیزده میلیون نفری در کلاسهای مختلف قرار میگیرند و ما یک وظیفه بسیار سنگینی نسبت به آنها داریم،تصریح کرد:آموزش و پرورش و معلمین عزیز ما در سالهای گذشته خدمات بسیاری داشته اندو همگی برای تربیت نوجوانان ما تلاش کرده اند اما در عین حال یک وناقصی را در مجموع احساس میکنیم

وی عنوان کرد: به وزیر آموزش و پرورش قبل از اینکه معرفی اش کنم گفتم ،چند چیز برای من مهم است.یکی اینکه دانش آموزی که در سال 12 از دبیرستان خارج میشود چه حرفه ای بلد است و چه کاری میتواند انجام دهد.

رییس جمهور کشورمان با بیان اینکه باید مهارت های لازم را به دانش آموزان بیاموزیم گفت:برخی از دانش آموزان که از دبیرستان فارغ التحصیل میشوند نمیدانند در جامعه چه خبر است!آن آموزشی که باید در دبیرستان به دانش آموزان داده شود تا چگونه به اهدافشان برسند جز مسائلی است که بدان تاکید داریم.

روحانی با بیان اینکه باید تحولی را در زمینه آموزش ایجاد کنیم ،بیان داشت: خلاقیت باید در آموزش و پرورش بیشتر شود.

وی ادامه داد:امروز دانش آموزان ما یک موبایل بدست دارند و اگر آنان درست آموزش نبینند و وارد فضای مجازی شوند ،دچار آسیب میشوند .

رییس جمهور با بیان اینکه فضای مجازی ضمن اینکه میتواند نعمت باشد ولی اگر درست استفاده نشود تبدیل به نقمت میشود و میتواندفرهنگی زندگی ما را بهم بزند و جامعه را فاسد کند،تاکید کرد باید از این فضا درست استفاده شود و آموزش در این خصوص باید در دبستان و دبیرستان به دانش آموزان ماانجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد:معلمین هم باید در شیوه کارشان تغییراتی را انجام دهند و ما هم باید از آنان حمایت کنیم.


روحانی تصریح کرد: تلاشمان این بوده که در حد توانمان به معلمین کمک کنیم.ممکن است همه خواسته ها را برآورده نکرده باشبم اما در دولت یازدهم حقوق معلمین بیش از دو برابر افزایش یافت .


وی گفت :حقوق کارمندان هم در کل دو برابر افزایش یافت و یکی از کارهای مهم که دولت انجام داد و دولت هم متعهد است حقوق همه کارگران و کارمندان است که بیش از تورم سالانه خواهد بود.


رییس جمهور تاکید کرد:پرداختی اقشار آسیب پذیر بیش از سه برابر در سال 96 بوده و تلاش کردیم فشار را از دوش مردمی که درآمدشان محدود است،برداریم

روحانی گفت:در مسئله تدین و عشق مردم به دین و ارزشهای دینی شان،خیلی ها مسئول هستند.اینکه گفته میشود دین در جامعه کمرنگ شده را قبول ندارم برای اینکه مردم در ماه رمضانها اعتکاف ها و محرم حضور چشمگیر دارند.مردم ما نسبت به دین و اعتقادهایشان کاملا علاقمند هستند و عشق میورزند و دولت هم تمام توان خود را در این زمینه به کار گرفته است.

وی گفت:هیچ دستگاه فرهنگی نیست که در دولت یازدهم بودجه آن را کم کرده باشبم .

رییس جمهور با بیان اینکه در انتخابات گفتم یک تهمتی به معلمین ما زدند و اعلام کردم از آن نخواهم گذشت،اینکه آنها در مدارس ما بی دینی را ترویح میکنند،افزود:یک مدرسه در سراسر کشور پیدا کنید چنین باشد.معلمین ما از فرهیختگان هستند،تعصب مذهبی دارنهمه اینها در کلاسهای درسشان هم با زبان و هم با عمل از اسلام و دین و معرفت تبلیغ و ترویج کرده اند.


وی گفت:دولت یکی از وظائف خود را این میداند که مردم را یاری کند و دستگاههایی که مسولیت در این زمینه دارند را یاری کند.البته ما معتقدیم که انتخاب بهشت و جهنم در اختیار خود مردم است.


روحانی بیان داشت :هیچ کس را به زور نمیشود به مسیر هدایت کشاند، همه را باید ترغیب کنیم.

وی ادامه داد:ما باید مردم را تشویق کنیم و برحذر داریم ، امر به معروف و نهی از منکر کنیم.اما اینکه دست و پای یک نَفَر را ببندیم و بگوییم باید نماز بخوانی در غیر اینصورت شلاقت میزنیم،ابن نماز نمی شود.نماز اولش قصد قربت است ،با قصد شلاق نخوردن نماز نمیشود.


روحانی اضافه کرد: یک کسی را ببینیم جایی زندانی کنیم و بگوییم از اول اذان صبح تا اذان مغرب نه آب دهیم و نه غذا که روز ه است ،این روزه نمیشود چرا که روزه اولش قصد قربت است.ما باید جامعه را هدایت کنیم و مردم خودشان باید مسیر هدایت با خدای نکرده ذلالت برگزینند و انتخاب کنند و ما باید یاری کننده مردمی در مسیر هدایت باشیم.


رییس جمهور در پاسخ به این سوال که دولت دوازدهم برای کاهش چشم گیر اسیب های اجتماعی چه برنامه ای دارد، گفت: یکی از مسائلی که جامعه برای ان دغدغه دارد اسیب های اجتماعی به خصوص در حوزه اعتیاد است که باید در این عرصه تلاش کنیم البته در اخرین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر و طبق آمارها معلوم شد که گام های خوبی در این حوزه برداشته شده است.

وی علت العلل اسیب های اجتماعی را فقر دانست و افزود: من هم در زمان انتخابات و هم در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری در حضور مقام معظم رهبری و مقامات قول از بین بردن فقر مطلق را دادم.

رییس قوه مجریه تصریح کرد: ما در پایان دولت دوازدهم که پایان قرن شمسی نیز هست دیگر فقر مطلق نخواهیم داشت و من در اولین گزارش 100 روزه خود را برنامه ها برای از بین بردن فقر را اعلام خواهم کرد.

روحانی با بیان این که امروز اختلاف طبقاتی دهک پایین و بالآی جامعه 14 برابر است، گفت: در کنار فقر این موضوع بزرگترین معضل جامعه است و ما تلاش خواهیم کرد تا در دولت دوازدهم ان را کم کنیم اما این که عدد ان تا چه حد کم شود مشخص نیست چرا که نیاز به کار تخصصی دارد.

رییس جمهور ادامه داد: بیکاری نیز بزرگترین معضل جامعه است و من در زمان انتخابات در سفرهای استانی شاهد بودم که اولین خواست مردم و خانواده ها کار است.

وی تصریح کرد: ورودی بازار کار در کشور ما 1 میلیون نَفَر است در حالی که در دولت یازدهم به صورت سالانه فقط 650 هزار شغل ایجاد شده است البته این را نیز باید بگویم که در دنیا فقط 5 کشور هستند که توان ایجاد بالآی 600 هزار شغل را دارند که ایران هم جز انها است.

رییس قوه مجریه افزود: اولین شرط من با وزاری کابینه دولت دوازدهم که انهایی که توان ایجاد شغل را دارند افزایش میزان شغل در کشور از حوزه صنعت و معدن تا فضای مجازی است.

روحانی با بیان این که امروز کار بزرگی در حوزه اکتشاف معادن صورت گرفته است، ادامه داد: اکتشافات معدنی در دولت یازدهم 80 برابر شده است که گواه این موضوع سرمایه گذاری 10 هزار میلیاردی در معادن است.

رییس جمهور گفت: در کشور هر چقدر هم اشتغال ایجاد شود باز هم کم است و تنها راه برای رفع این معضل بهبود فضای کسب و کار، امنیت سرمایه گذاری و وحدت و انسجام است.

وی با بیان این که بعد از برجام گام خوبی در حوزه سرمایه گذاری صورت گرفته است، گفت: پس از برجام سرمایه گذاری 13 هزار میلیارد دلاری به کشور وارد شده است.

رییس قوه مجریه درباره رسیدن به نظام بانکی مطلوب اظهار داشت: بانک ها نقش بسیار مهمی در جامعه دارند و مَی توان گفت که تر حدی اقتصاد ما بانکی است البته بازار سرمایه نیز باید در کنار بأنک به میدان بیاید و البته باید اقتصاد را نیز متحول کنیم.

روحانی افزود: برنامه ریزی ما در سال 96 این است که 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بنگاه های کوچک و متوسط برای توسعه و اشتغال داده شود پس بأنک ها کار بزرگی را مَی توانند انجام دهند.

رییس جمهور با بیان این که بأنک ها مشکلات هم دارند افزود: اولین مشکل بانک ها نیاز به سرمایه داشتن است که باید سرمایه بانک ها افزایش یابد و در کنار ان باید جلوی رقابت ناسالم انها را گرفت.

وی افزود: کسی با یک برنامه ریزی پشت پرده سود بیشتری قرار مَی دهد تا سرمایه بانک دیگر را جذب کند که باید متوقف شود و در کنار این موضوع باید بانک ها دست از بنگاه داری بردارند.

رییس قوه مجریه ادامه داد: مشکلاتی در بانک ها و موسسات غیر مجاز وحود داشت که به لطف خدا گام های خوبی برداشته شد و برداشته خواهد شد.

روحانی معضل اقتصاد امروز کشور را سود تسهیلات دانست و گفت: زمانی که سود تسهیلات بالآی 20 درصد باشد شخصی که بخواهد سرمایه گذاری کند چقدر باید سود داشته باشد که 20 درصد ان را به بانک بدهد.

رییس جمهور ادامه داد: طبق اخرین آمار مرکز آمار کشور تورم سالانه 8 درصد است و سود بانکی باید کمی از تورم بالاتر و از سود سپرده کمی بالاتر باشد اما در حال حاضر هم سود تسهیلات و سود سپرده در چهارچوب درست و منطقی پیش نمی رود و مشکلاتی را إیجاده کرده است.

وی تصریح کرد: ما اگر مَی خواهیم سرمایه جذب و اشتغال را توسعه دهیم باید بانک ها را به میدان بیاوریم. یکی از اقدامات دولت داوزدهم این است که سود تسهیلات بین بانکی را کم کند البته این میزان در دولت یازدهم از 29 به 19 درصد رسیده است اما هنوز باید گام های بیشتری در زمینه هایی چون ساماندهی امور بانک ها و ساماندهی صندوق های بازنشستکی برداشته شود.

رییس قوه مجریه در پاسخ به این سوال که ایا رفتارهای امریکا را مَی توان مانعی بر سر جذب سرمایه خارجی دانست گفت: سیاست آمریکا به خاطر تزلزل در داخل خود این کشور به چالش کشیده شده که این می تواند به نفع ما باشد.

روحانی افزود: امروز امریکا برای اجماع سازی جهانی علیه ایران در سخت ترین شرایط است و امروز آمریکا در بدترین شرایط و ایران در بهترین شرایط قرار دارد.

رییس جمهور گفت: در حال حاضر 28 عضو اتحادیه اروپا موافق برجام هستند و ما باید اطمینان داشته باشیم که راهمان را ادامه می دهیم البته اگر طرف مقابل خطایی کند حتما پاسخ می دهیم.

وی تصریح کرد: امروز تهدیدات آمریکا جواب نمی دهد و این کشور مشکلات فراوانی در داخل کشورش و همچنین در شرق و غرب اسیا و با اتحادیه اورپا دارد.

رئیس جمهور  گفت: سیاست آمریکا تزلزل سیاسی دارد و آنها هیچ توازنی حتی با هم پیمانان خود ندارند،آمریکا در سخت ترین شرایط خود برای اجماع سازی علیه ایران است، ما امروز شرایط بسیار بهتری داریم، بیست و هشت کشور اتحادیه اروپا بر برجام استوار هستند،اگر آمریکا نقض برجام کند؛ با شدت پاسخ می دهیم.

وی افزود: امروز شرکتهای اروپایی با ما قرارداهای کلان می بنددند و این یعنی مشکلات فراوان آمریکا، ما به راه خود با قدرت ادامه خواهیم داد، مهمترین وظیفه سیاست خارجه جذب سرمایه برای کشور است، ما ناقض برجام نخواهیم بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: تعهد ما ان پی تی و پادمان و برجام است، آژانس زیر بار فشار آمریکا نمیرود و ما نیز هرگز زیر زور آمریکا نخواهیم رفت، از سال هشتاد و یک هر گزارشی از آژانس رفته نشان از کارهای قانونی ماست، فضای دنیای امروز فضای تعامل است در صورت تدبیر درست، خواست ما برای روابط با همسایگان دوستی و روابط حسنه است، عربستان و امارات و بحرین هم راه حلی با گفت و گو می خواهد، علی رغم عدم اعتماد ما به ریاض ما حجاج را به تمتع فرستادیم، اگر حجاج ما سالم و سلامت برگردند شاید فضای مناسبی برای حل بحران باشد.
.
روحانی در ادامه بیان کرد: مشکل ما با عربستان مشکل عربستان و ایران نیست بلکه مشکل ما مشکل مداخلات در یمن و تروریستهای سوریه است،ما پای عهد و وعده خود می ایستیم، آرامش و امنیت و اقتصاد ما پیشرفت میکند، همانطور که مردم برای انتخابات آمدند و حماسه آفریدند دولت را یاری کنند، من راس صد روز گزارش کار دولت دوازدهم را خدمت مردم ارائه خواهم کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

: برای دریافت مشاوره درباره فقر مطلق را تا پایان دولت از بین می‌بریم/انتخاب بهشت و جهنم با خود مردم است فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «فقر مطلق را تا پایان دولت از بین می‌بریم/انتخاب بهشت و جهنم با خود مردم است» در کادر زیر بنویسید :
4 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید