کد مطلب: 1842 درج نظر
زایمان در آب
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ترس از درد زایمان از مهم ترین علت های امتناع زنان از زایمان طبیعی است این مسئله در كنار باورهای نادرست...

ترس از درد زایمان از مهم ترین علت های امتناع زنان از زایمان طبیعی است

این مسئله در كنار باورهای نادرست روند زایمان و آگاهی كم نسبت به شیوه های مختلف كاهش درد زایمان باعث افزایش آمار سزارین انتخابی شده است.

در روش زایمان در آب، زائو در مراحل قبل از زایمان در آب غوطه ور است مادر تحت نظر پزشك زمانی كه دهانه رحم به اندازه چهار تا پنج سانتی متر باز شده است وارد آب می شود.

آب منجر به احساس سبكی و شناوری مادر شده و در نتیجه تحرك و تغییر وضعیت برای مادر فراهم می شود كه به فعال بودن مادر در روند زایمان كمك می كند.

در این روش مانیتورینگ درجه حرارت آب بین ‪ 32‬تا‪ 38‬درجه سانتی گراد باید هر یك ساعت طبق اظهار رضایت مادر تنظیم شود.

درجه حرارت آب باید در مرحله اول زایمان بین ‪ 36/5‬تا‪ 37/5‬درجه سانتی گراد باشد و یا در همین مرحله به ‪ 33‬تا‪ 40‬درجه هم برسد و در مرحله دوم زایمان بین ‪ 37‬تا‪ 37/5‬درجه باشد.

درجه حرارت بالای آب و یا درجه حرارت پایین آب عوارضی را برای مادر و جنین به دنبال خواهد داشت.

درجه حرارت بالای آب عوارضی از جمله احساس ناراحتی مادر، آسیب مغزی جنین، احتمال مرگ جنین، هیپوتانسیون (افت فشار خون) و كاهش جریان خون جفتی و رحمی را به دنبال خواهد داشت.

عوارض درجه حرارت پایین آب شامل هیپوترمی (كاهش عمومی درجه حرارت بدن) جنین و شروع زودهنگام تنفس نوزاد قبل از رسیدن به سطح آب است.

با توجه به اینكه در این روش از نوشیدنی و مایعات داخل وریدی استفاده نمی شود احتمال از دست رفتن مایعات بدن وجود دارد بنابراین هر یك ساعت یك لیوان آب یا آب میوه باید به مادر داده شود.

هنگام تولد، نوزاد باید به آرامی و بلافاصله به سطح آب آورده شود و در صورت قرار داشتن بند ناف شل دور گردن باید بند ناف آزاد شود و در غیر اینصورت مادر از آب خارج شود. همچنین در صورت بروز "دیستوشی شانه" (گیر كردن شانه جنین)، مادر بایستی سریعا از آب خارج شود.

مرحله نهایی زایمان یعنی خروج جفت به دلایلی از جمله احتمال افزایش خطر خونریزی، افزایش خطر آمبولی (ایجاد لخته خون) آب برای مادر، عدم تشخیص دقیق میزان خونریزی و احتمال تاخیر جدا شدن جفت بهتر است در خارج از آب صورت گیرد.

در دوران بارداری جنین، داخل مایع آمنیوتیك است و زایمان در آب محیطی نظیر دوران بارداری برای نوزاد فراهم می كند. بنابراین تنفس نوزاد داخل آب مشابه دوران جنینی است و خطر ورود آب به داخل ریه ها وجود ندارد.

نوزاد هنگام تولد در آب چشم های باز دارد با آرامش دست ها و پاهای خود را در آب تكان داده و به جلو حركت می كند با سادگی بیشتری بدن مادر را ترك می كند.

بطور كلی زایمان در آب مزایایی از جمله كاهش چشمگیر درد، افزایش قطر لگنی، افزایش انقباضات، افزایش گردش خون و اكسیژن رسانی، كاهش فشار خون، افزایش متابولیسم بافتی، كاهش تحریكات حسی، كاهش استفاده از آرام بخش ها، افزایش دمای محیطی پوست و عضله،افزایش آستانه درد، كاهش پارگی و صدمات كانال زایمانی را شامل می شود.

سابقه این نوع تسكین درد زایمان به سال ‪ 1803‬میلادی در فرانسه بر می گردد.زمانی كه یك زن پس از تحمل ‪ 48‬ساعت درد زایمان برای تسكین درد وارد وان آب گرم شد و ادامه زایمان آن قدر سریع و كم درد انجام گرفت كه فرصت خروج از آب را پیدا نكرد و در همان جا نوزادش متولد شد.

ثبت نظر درباره «زایمان در آب»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت