کد مطلب:  682 
12 نظر
12 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
علائم راهنمایی و رانندگی

علائم راهنمایی و رانندگی

علائم راهنمایی و رانندگی ابزاری برای کنترل و تنظیم عبور و مرور در راهها و معابر هستند یک دسته از علائم توسط...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

traffic-signs
traffic-signs

علائم راهنمایی و رانندگی ابزاری برای کنترل و تنظیم عبور و مرور در راهها و معابر هستند

یک دسته از علائم توسط رانندگان به کار می روند که این علائم توسط کارخانه سازنده و بصورت نوری ، در قسمت عقب و جلوی اتومبیل ها نصب شده و باید از استانداردهای بین المللی برخوردار باشد .

با پورتال آسمونی همراه باشید

 دسته دیگر علائمی هستند که توسط مقامات مسئول جهت ایجاد نظم در عبور و مرور و اجرای مقررات راهنمایی و رانندگی به کار برده می شوند که هر یک به نوبه خود نقش اساسی و مهمی در کاهش تصادفات و ایمنی ترافیک دارند که اینگونه علائم از نظر نصب و استقرار در راهها به دو دسته علائم افقی و علائم عمودی تقسیم می شوند.

دسته اول : علائم عمودی

شامل : تابلوهای راهنمائی و رانندگی - چراغ راهنمائی - نرده ایمنی

1- تابلوهای راهنمایی و رانندگی

 تابلوهای راهنمایی و رانندگی به عنوان بخشی از تجهیزات کـنترل ترافـیک نقش ایمن سازی سواره روها وهدایت هرچه بهتررانندگان رابرعهده دارند. توجه به این تابلوها که نشانه های نمادین قوانین و مقررات عبور و مرور هستندالزامی است، این علائم به مادستورالعمل رانندگی صحیح رانشان می دهند.

تابلوها از نظر شکل هندسی و کاربرد به 3 دسته تقسیم می شوند:

الف) تابلوهای حکم کننده و بازدارنده :

 این گونه علائم شکل دایره با حاشیه ای به رنگ قرمز و زمینه سفید و تصاویر و نقش ها به رنگ مشکی می باشند و برای استفاده کنندگان از راه، محدودیت و ممنوعیت ایجاد می نمایند و به راننده دستور می دهد که چه کار باید بکند و چه کار نباید بکند و عدم اجرای دستور و پیام این نوع تابلوها در رانندگی مستوجب اعمال قانون می باشد از استثنائات اینگونه تابلوها(از نظر شکل) تابلو رعایت حق تقدم عبور که به شکل مثلث واژگون رأس پایین و قاعده بالا و تابلو ایست که به شکل هشت ضلعی می باشد.

به تابلوهای زیر توجه نمایید :

عبور ممنوع :

این تابلو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام می کند از جهتی که تابلو نشان می دهد عبور نکنند و تنها عایرین پیاده اجازه دارند که در این جهت رفت و آمد کنند.

راه یکطرفه :

این تابلو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری اعلام میکند که فقط از جهتی که تابلو نشان می دهد عبور آزاد است

ایست :

این تابلو آخر راه فرعی و نزدیک راه اصلی نصب می شودو به رانندگان وسایل نقلیه موتوری دستور ایست می دهد و رانندگان با دیدن این تابلو باید بایستند و پس از اطمینان

از اینکه خطری در پیش نیست با احتیاط کامل و رعایت حق عبور دیگران حرکت کنند.

تعیین سمت حرکت در میدان :

این تابلو به رانندگان به رانندگان وسایل نقلیه موتوری نشان میدهد که در میدان از کدام جهت می توانند حرکت کنند .

ب) تابلوهای خطر یا هشدار دهنده :

اینگونه تابلوها برای اعلام خطر به رانندگان و آگاه کردن آنان از نوع خطر در راهها است و به شکل مثلث متساوی الاضلاع با اضلاع قرمز رنگ و زمینه سفید و نوشتار مشکی هستند.

به تابلوهای خطر زیر توجه کنید :

خطر :

این تابلو پیام میدهد که خطری در پیش است . رانندگان با دیدن این تابلو باید نخست سرعت خود را کم کنند سپس با احتیاط کامل به حرکت خود ادامه دهند.

 

گذرگاه عابر پیاده :

این تابلو اعلام میکند که عابران میتوانند با خیال راحت و دور از هرگونه خطر از محلی که این تابلو نصب شده است عبور کنند و خود را و خود را به پیاده رو طرف دیگر خیابان

برسانند. در جایی که این تابلو نصب شده است حق تقدم با عابر پیاده است.

محل عبور اطفال :

این تابلو نزدیک مدرسه یا زمین بازی بچه ها نصب میشود و به رانندگان پیام میدهد که ممکن است کودکان از آنجا عبور کنند. رانندگان با دیدن با دیدن این تابلو باید سرعت

خود راکم کنند و با احتیاط به حرکت خود ادامه دهند.

ج) تابلوهای اخباری ـ اطلاعاتی :

این تابلوها به منظور آگاه سازی رانندگان در مورد شناسایی محل، اعلام فواصل، نشان دادن جهت و تعیین مسیر ورود و خروج به کار می رود. از جمله این نوع تابلوها می توان به تابلوهای شناسایی خیابانها و میدانها، تابلوی خیابان بن بست و... اشاره کرد.

به تابلوهای زیر توجه کنید :

ایستگاه اتوبوس :

این تابلو در جایی نصب می شود که اتوبوسها برای سوار و پیاده کردن مسافرها توقف می کنند .

ایستگاه تاکسی :

این تابلو در جایی نصب می شود که تاکسی ها برای سوار و پیاده کردن مسافرها توقف می کنند .

پارکینگ ( پارک موقت ) :

این تابلو معمولا در جاده ها نصب میشودو محل پارک موقت را نشان میدهد . و معمولا از فاصله 1000 متری به پارک موقت مقدار فاصله در زیر تابلو نوشته میشود .

بیمارستان :

این تابلو به ما اعلام میکند که در همین مکان بیمارستان وجود دارد .

 

2- چراغ راهنمایی :

چراغی است که توسط مامورین راهنمایی و رانندگی در چهارراهها و تقاطع ها نصب می شوندو با تعویض رنگ چراغ، برای نظم بخشیدن به حرکت رانندگان و عابران پیاده فرمان حرکت ، احتیاط و ایست میدهند.

 

3- گارد ریل (نرده ایمنی)

دسته دوم : علائم افقی

شامل : خط کشی - نوشته ها و نقش ها - گل میخ ها

1- خط کشی:

خط کشی از جمله مهمترین نشانه های راهنمایی است که در سطح و حاشیه سواره رو انجام می شود. رنگ خط کشی تقاطع منحصر به دو رنگ سفید و زرد است و استفاده از سایر رنگها به هیچ وجه مجاز نیست.

خط کشی برای نشان دادن مسیر حرکت، خط عبوری، گذرگاه عابر پیاده و نظایر آن باید به رنگ سفید و برای نمایش مسیرهای انحرافی، مسیرهای ویژه و محل ایستگاه های وسایل حمل و نقل عمومی به رنگ زرد باشد.

2- نوشته ها و نقش ها:

هدف از نوشتن کلمات و ترسیم نقش ها بر سطح معابر، تنظیم ترافیک و آگاه سازی و هدایت رانندگان است. کلیه حروف باید به رنگ سفید و مطابق با استاندارد و علائم راه و به زبان فارسی باشند.

از جمله نقش ها نیز می توان به پیکانهای جهت نما در تقاطع ها به منظور هدایت صحیح رانندگان و آگاه نمودن آنان از نحوه حرکت مجاز و تخصیص هر خط عبوری به حرکت معین به کار می رود.

3- گل میخ ها:

(چدنی، آلومینیومی، بازتاب چشم گربه ای)

: برای دریافت مشاوره درباره علائم راهنمایی و رانندگی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «علائم راهنمایی و رانندگی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید