مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  7777 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بناهای تاریخی خراسان شمالی

بناهای تاریخی خراسان شمالی

خراسان شمالی دارای بناهای تاریخی و جاذبه های زیبایی برای بازدید است. چنانچه به این استان سفر می کنید از بناها و معماری زیبای آن لذت ببرید.
زمان مطالعه: 6 دقیقه

استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور با مساحتی حدود 28 هزار و 434 کیلومتر مربع، جزو پانزدهمین استان ایران محسوب می شود. این استان از شمال با کشور ترکنستان، از شرق و جنوب با استان خراسان رضوی و از غرب با استان گلستان و از جنوب غربی با استان سمنان همسایه است. مرکز استان خراسان شمالی، شهر بجنورد است و از شهرهای مهم آن می توان شیروان، اسفراین، مانه، سملقان، جاجروم و فاروج را نام برد. در این مطلب آسمونی به معرفی جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی پرداخته ایم.

کاروانسرای قره بیل

کاروانسرای رباط قره بیل
کاروانسرای رباط قره بیل

در حرکت به سمت شرق در مسیر جاده اصلی به کاروانسرای رباط قره بیل در روستایی به همین نام می رسید. رباط قره بیل بنایی است با پلان چهار گوش که دو حیاط بزرگ و کوچک دارد. در اطراف حیاط کوچک حجره هایی کوچک و بزرگ تو در تو احداث شده که پوشش سقف آنها گنبدی است و زیر سقف با کاربندیهای زیبای گچی تزئین شده است. دور تا دور بنا با یک دیوار سنگی که در تمام اضلاع آن برج های دیدبانی ساخته شده احاطه شده است این بنا در دوره تیموری ساخته شده و در دوره های بعد، بویژه دوره صفوی استفاده و مورد مرمت قرار گرفته است.

روستای درکش

پس از روستای رباط قره بیل در فاصله 30 کیلومتری شهر آشخانه مرکز شهرستان مانه و سملقان و 70 کیلومتری بجنورد مرکز استان خراسان شمالی به روستای درکش می رسید. فاصله این روستا از جاده آسیایی (محور آزادشهر- بجنورد) حدود 2 کیلومتر است.
دارای طبیعتی جنگلی و کوهستانی با چشمه سارهای بسیار، دارنده تنها جنگل بلوط منطقه شرق کشور با باغهای میوه متنوع و فراوان، انواع گیاهان دارویی، حیات وحش منحصر بفرد، آثار و تپه های تاریخی متعدد و محیط زیبا و فرح بخش است که همه ساله جاذب عده کثیری از دوستداران طبیعت است که از شهرها و روستاهای اطراف به آنجا سفر می کنند.
وجود آبشارها و رودخانه ها از دیگر جاذبه های کم نظیر آن محسوب می شود. موقعیت طبیعی روستای درکش دره ای است و رودخانه درکش از میان آن می گذرد. در جنوب روستای درکش کوه آلاداغ با ارتفاع2455 متر و دره کنداب قرار دارد.

مجموعه تاریخی و تفریحی بش قارداش

مجموعه تاریخی-تفریحی بش قارداش
مجموعه تاریخی-تفریحی بش قارداش

در شش کیلومتری جنوب شهر بجنورد و بر سر راه بجنورد به اسفراین محوطه ای زیبا با درختان سر به فلک کشیده و استخرهای آب خودنمایی می کند. مجموعه بش قارداش قدمتی دیرینه دارد.این مکان تفریحی دارای ساختمان بقعه ای است که براساس نظر محققان فرم معماری آن در هیچیک از آثار معماری ایران مشاهده نشده و صرفا به دست هنرمندان بجنوردی ساخته شده است.بش قارداش امروز از مناطق نمونه گردشگری و مهم و مجموعه ای است تاریخی- تفریحی که آب چشمه آن از معروفترین آبهای معدنی شرق کشور محسوب می شود.

آیینه خانه مفخم

معماری داخلی آیینه خانه مفخم
معماری داخلی آیینه خانه مفخم

یکی از مکان های تاریخی شهر بجنورد آئینه خانه مفخم است. در دوره قاجاریه، شمال و غرب شهر بجنورد را باغهای بزرگ با عماراتی با شکوه فرا گرفته بود، اینک از آن همه، بیش از دو بنا باقی نمانده است. آیینه خانه یکی از این بناها است. آیینه خانه مقر سردار مفخم حکمران بجنورد، اسفراین، جاجرم، استرآباد بود و به همراه عمارت مفخم، بنای کلاه فرنگی، حوضخانه و باغ فواره دارالحکومه بجنورد را تشکیل می داده است. هم اکنون بنای آیینه خانه، موزه مردم شناسی استان است.

بنای آیینه خانه مفخم در شمال شهر بجنورد و در انتهای خیابان شریعتی شمالی واقع شده است . این بنا همزمان با عصر ناصری در داخل باغ بزرگی ساخته شده است. آینه خانه مفخم مقر سردار مفخم ، حکمران بجنورد ، اسفراین ، جاجرم ، استراباد بوده و دیدار های رسمی با مقامات قاجاری و رجال سیاسی در این مکان صورت میگرفته است.

پلان این بنا مستطیل شکل بوده و در دو طبقه با تزئینات داخلی و خارجی ساخته شده است . تزئینات خارجی بنا شامل کاشی کاری هفت رنگ ، معلقی و اشکال گل و بوته = و نقوش انسانی و حیوانی است. این بنا 4 مناره در طرفین ورودی اصلی دارد که روی 2 مناره کلمه محمد 12 بار به شیوه کاشیکاری معقلی تکرار شده است.

در طبقه دوم ، اتاق آیینه کاری شده ای وجود دارد که نام خود را به کل بنا بخشیده است . تمام دیار های داخلی این اتاق با روش مقرنس و قرینه سازی آینه کاری شده و در قسمت گیلویی سقف ردیفی از عکس رجال سیاسی آن دوران زیر شیشه به نمایش گذاشته شده است . دربهای این اتاق با چوب صندل ساخته شده و با عاج و استخوان ترصیع شده اند . امروز بنای آیینه خانه به عنوان موزه تاریخی فرهنگی بجنورد مورد استفاده قرار میگیرد .

پارک جنگلی و تاریخی باباامان

در ده کیلومتری شمال شرقی بجنورد و در کنار جاده بجنورد- شیروان گردشگاه معروف «باباامان» واقع شده است. این گردشگاه با پارک جنگلی و استخرهای دیدنی همواره مسافران بسیاری را برای رفع خستگی به خود جلب کرده است.

آب «باباامان» از چهار نقطه درون تپه ای می جوشد و به درون استخرهایی می ریزد که با اختلاف سطح ساخته شده است. در آغوش تپه ها، درختان انبوه و مناظر تماشایی باباامان تاسیساتی نظیر متل، رستوران، پارک کودک و محل استراحت خانواده ها جای گرفته است هوای لطیف و شبهای دل انگیز و زیبای باباامان هر گردشگری را به خود جذب می کند.

از میان درختان چنار کهنسال، بر فراز تپه ای که چشمه در مجاورت آن قرار دارد، بنای امام زاده ای معروف به شاهزاده اسماعیل قرار دارد. این مکان از شهرت کشوری و حتی جهانی برخوردار است و کمتر مسافر و زائری است که در گذر از مسیر بجنورد- مشهد جان خویش را در لطافت هوا و زیبایی این مکان طراوتی دیگر ندهد.

آب گرم ایوب پیغمبر

این آب گرم در بخش کوهستانی گرمخان دهستان گیفان به ارتفاع 1300 متر در فاصله 80 کیلومتری شمال شرقی شهر بجنورد قرار دارد. آبهای معدنی به علت داشتن املاح و خاصیت های درمانی، یکی از جاذبه های گردشگری استان به شمار می آید و این مکان نیز از دیرباز محلی برای استراحت و شنا و شفای بیماران بوده است.

روئین روستای پلکانی

روستایی پلکانی روئین
روستایی پلکانی روئین

این روستا در 45 کیلومتری جنوب بجنورد و 24 کیلومتری شمال شهر اسفراین قرار گرفته و دره ای است که رودخانه روئین از میان آن می گذرد از عمده محصولات باغی روئین که از مرغوبیت ویژه ای برخوردار است می توان به هلو و زردآلو اشاره کرد.

از آنجا که این آبادی نسبت به روستاهای دیگر، بلندتر و نیز سرسبزتر است در اصطلاح به روئین موسوم شده است.نوع معماری و ساختار بناهای روستا به گونه ای است که به شکل پلکانی دیده می شود.

این ناحیه یکی از پتانسیلهای بالقوه شهرستان اسفراین است، وجود جاذبه های طبیعی، اکوتوریستی، تاریخی می توان زمینه ساز و بسترساز بسیاری از مقوله های گردشگری در این منطقه محسوب شود. قدمت این آبادی به بیش از ده قرن پیش باز می گردد.

روستای گلیان

روستای گلیان در 23 کیلومتری شهرستان شیروان با جمعیتی در حدود 1694 نفر قرار دارد جاذبه های گردشگری و تاریخی این روستا عبارتند از: مقبره بابا توکل، باغات زیبا و ییلاقی، غار کافر قلعه، گبرخانه.

روستای هدف و منطقه خسرویه

منطقه خسرویه
منطقه خسرویه

روستای خسرویه در دامنه رشته کوههای زیبای شاه جهان در فاصله 25 کیلومتری جنوب غربی فاروج در دل دره ای سرسبز جای گرفته است خسرویه زادگاه عالم ربانی آقا نجفعلی قوچانی است و علاوه بر بافت سنتی و مذهبی، از جاذبه های طبیعی از جمله چشمه سارهای، استخرهای پرورش ماهی قزل آلابا تنوع محصولات باغی شامل: سیب، گلابی، گیلاس، و گردو و... برخوردار است.

از جمله آثار تاریخی این روستا می توان به امامزاده بابا و بی بی قلعه سنگی و سنگ قبرهای گورستان قدیمی با خط ثلث جلی با قدمت بیش از 700 سال و 2 صندوق منبت کاری شده امامزاده اشاره کرد که حکایت از قدمت روستا به دوران قبل از صفویه دارد.

روستای ییلاقی دشت

پس از عبور از تونل معروف جنگل گلستان وارد خراسان شمالی و شهرستان جاجرم می شوید. یکی از مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی شهرستان جاجرم، روستای دشت است.

این روستای 1600 نفری در ورودی استان خراسان شمالی قرار دارد و به خاطر دارا بودن جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی و همچنین برخوردار بودن از جاذبه های سنتی و صنایع دستی با ارزش و با قدمتی که همچنان در میان ساکنان این روستا باقی مانده است، از شاخص ترین روستاهای شهرستان و به عنوان روستای هدف گردشگری است.

وجود آثار تاریخی با ارزش چون قزلر قلعه و سردابه های زیبا و همچنین ارتفاعات و کوه های مرتفع و نیز چشمه های پرآب و درختان جنگلی مناطقی چون چشمه جنگلی ییلاق، چشمه گلزار و سرچشمه سردار از مهمترین مناطق دیدنی این روستا به شمار می آیند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره بناهای تاریخی خراسان شمالی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بناهای تاریخی خراسان شمالی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید