کد مطلب: 1342 درج نظر
راز دانشجوی موفق

راز دانشجوی موفق

چه دانشجوی ممتاز باشید چه ضعیف، می توانید با استفاده از امکانات آموزشی مهارت هایتان را تقویت کنید و موفق تر...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

چه دانشجوی ممتاز باشید چه ضعیف، می توانید با استفاده از امکانات آموزشی مهارت هایتان را تقویت کنید و موفق تر باشید؛ مثلا می توانید از سایت و کتابخانه دانشگاه بیشتر استفاده کنید و یا از راهنمایی های اساتید خود یا از مشاوره های  راهنمای تحصیلی دانشجویی استفاده کنید. در این مطلب توصیه هایی از این قبیل خواهید خواند.

با دانشجویی شب امتحانی بودن و با شتاب درس خواندن نمی توانید مقدار زیادی از مطالب را یاد بگیرید و آنها را در ذهنتان نگه دارید. وقت گذاشتن برای درس خواندن، آن هم هر روز، بهترین راه برای تسلط بر رشته تحصیلی تان است. وقت بین کلاسهایتان هم بهترین زمان برای دوره کردن مطالب درسی آن ساعت است.

راز دانشجوی موفق

برنامه داشته باشید

روزتان را با برنامه ریزی و ثبت اطلاعات در تقویم تان، پربار کنید. زمانتان را برای درس خواندن و انجام تمرینات درسی تان برنامه ریزی کنید. جلو جلو برای دوره امتحانات برنامه ریزی کنید. برای  یادگیری در دانشگاه لازم است بفهمید چگونه باید تکه های اطلاعات را به درستی کنار هم بچینید تا به تصویر کامل دست یابید. از رئوس مطالب، سرفصل ها، عنوان ها و مطالب فرعی برای سازماندهی اطلاعات استفاده کنید

با انرژی درس بخوانید

خستگی و استرس قوه دریافت و حافظه را ضعیف می کند. خوب غذا بخورید، به طور منظم ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید. با آمادگی سر کلاس هایتان حاضر شوید و از اول تا آخر کلاس یادداشت برداری کنید. کلاس هایتان را از دست ندهید. استفاده از جزوه های دیگران نمی تواند به خوبی جزوه هایی که خودتان سر کلاس نوشته اید، برایتان مفید باشد. هنگامی که جزوه می نویسید به نکته های مهم و تمرینات خوب گوش دهید.

ساعت های غیر درسی برای پرسیدن اشکالات درسی و سوالات خود به اتاق استاد یا استادیارتان بروید. هرچه بیشتر یاد بگیرید، برای شب امتحان آماده تر خواهید بود.

حافظه تان را تقویت کنید

فعال تر باشید و حافظه تان را تقویت کنید؛ مثال و نمونه بسازید، نماد های رمزی ابداع کنید. نکات خلاصه درس را بنویسید، کلمات کلیدی را مشخص کنید، عنوان هایتان را لایت یا حاشیه نویسی کنید تا خلاق تر و علاقه مند تر شوید و حافظه تان در درسی که می خوانید، تقویت شود.

مهم نیست چقدر از مطالب درسی تان را خوب یاد گرفته اید؛ چون بدون تکرار و تمرین کردن حتما آنها را فراموش خواهید کرد. قبل از امتحان، بدون نگاه کردن به یادداشت ها و عناوین، آنها را برای خودتان یادآوری کنید.

موقع امتحان نمره سوزی نکنید

با اشتباهات نوشتاری، نمره تان را از دست ندهید. از استراتژی های گوناگون برای امتحانات مختلف استفاده کنید؛ برای مثال، تستی یا تشریحی، دستورالعمل ها را بخوانید. حساب زمانتان را داشته باشید و سوالات راحتتر را اول جواب دهید تا اعتماد به نفس تان بالا برود و استرس تان کاهش یابد.

- نویسنده : رضا پورعلی

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «راز دانشجوی موفق»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 6 = ?