کد مطلب:  7225 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
علت حادثه فوت دستفروش در تهران

علت حادثه فوت دستفروش در تهران

1393/06/01 به گزارش آسمونی، فاطمه ابراهیمی، همسر علی چراغی گفت که همسرش پیشتر خیاط بود، اما به تازگی در دفتر...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

1393/06/01

به گزارش آسمونی، فاطمه ابراهیمی، همسر علی چراغی گفت که همسرش پیشتر خیاط بود، اما به تازگی در دفتر کارگاه ساختمانی یکی از نزدیکانش مشغول به کار شده بود.

علی چراغی کارگر 41 ساله‌‌  در اواسط مرداد ماه به همراه پسر 14 ساله‌ با وانت به سمت خیابان تهران‌پارس رفته بود که در ساعت 10 صبح حوالی اتوبان باقری نبش خیابان 196 غربی با ماموران شهردا‌ری درگیر می‌شود و به دلیل شدت جراحت در بیمارستان بستری می‌شود.

هنوز علت درگیری آقای چراغی با ماموران سد معبر مشخص نشده است.

ابوالفضل چراغی، پسر 14 ساله این کارگر در خصوص روز حادثه به خبرگزاری کار ایران گفته “من و پدرم سوار بر وانت کنار خیابان در حال حرکت بودیم که ناگهان یک وانت سدمعبر ناحیه چهار منطقه 4 مقابل ماشین ما پیچید و راه را بست. چهار ماموری که از اتومبیل پیاده شدند از پدرم خوستند که پیاده شود. من به در خواست پدرم در وانت ماندم و از داخل مکالمه آن‌ها را می‌شنیدم. یک مامور به پدرم گفت که وانت توقیف است. پدرم اصرار داشت که شما حق توقیف ماشین را ندارید و باید با پلیس 110 تماس بگیریم.”

به گفته فرزند این کارگر در حالی که آقای چراغی در تلاش بوده تا با پلیس تماس بگیرد، مورد حمله این ماموران قرار می گیرد،” یکی از آنان از پشت دستهای پدرم را گرفت و سایرین مشغول ضرب و شتم او شدند. هنگامی که من مشغول پیاده شدن از ماشین بودم دیدم که یکی از ماموران با “پنجه بکس” به سمت چپ سر پدرم ضربه‌ای وارد کرد و پدرم به زمین افتاد. من قصد نزدیک شدن به پدرم را که بی‌هوش روی زمین افتاده بود را داشتم اما ماموران به گمان اینکه پدرم تمارض می‌کند ضربه‌ای به من زدند و اجازه نزدیک شدن به پدرم را ندادند اما بعد از دخالت کسبه محل، هر چهار مامور سوار بر وانت از صحنه گریختند.”

بنا بر این گزارش، خانواده مقتول پرونده‌ای را در کلانتری 126 تهران‌پارس تنظیم می‌کنند و 11 نفر از کسبه و اهالی محل نیز در این خصوص شهادت دادند.

گزارش پزشکی قانونی نشان می دهد که در پی اصابت جسم سخت، مصدوم دچار “کاهش سطح هشیاری، خونریزی در نواحی گیجگاهی و آهیانه و پیشانی سمت چپ جمجمه و کوفتگی بافت مغزی در نواحی گیجگاهی و آهیانه‌ای سمت راست جمجمه” شده که تحت “عمل جراحی قرار گرفته بود که متاسفانه به علت شدت جراحات وارد شده پس از یک روز در بیمارستان فوت شدند

یک مامور سد معبر که نخواسته نامش فاش شود در گفتگو با یک خبرگزاری گفته است “شیوه برخورد ماموران گشت سد معبر با رانندگان وانت بارهای میوه یا سبزی فروشی و کارگران دستفروش متفاوت است. یکسری از دستفروش‌ها حرف ما را گوش می‌کنند. اما آنهایی که گوش نمی‌کنند را به ساماندهی منطقه تحویل می‌دهیم. از سد معبرشان عکس می‌گیریم و در اختیار ‘ساماندهی منطقه’ قرار می‌دهیم تا ساماندهی با آنان برخورد کند. وانتی‌ها اینجور نیستند. پیمانکاری که برایش کار می‌کنم، خیلی مقرراتی است. به هر نحوی با وانتی‌ها در گیر شویم، ما را اخراج می‌کند.”

شهرداری: موضوع ارتباطی به ما ندارد

این در حالی است، علیرضا جاوید، شهردار منطقه 4 در واکنش به خبر کشته شدن یک کارگر توسط کارکنان منسوب به شهرداری، این خبر را اشتباه دانست و گفت: “این موضوع به شهرداری ارتباطی ندارد، اگر هم درگیری رخ داده بین عوامل پیمانکار بازیافت زباله‌ها و عواملی که زباله‌ها را استفاده می‌کنند، بوده است. این موضوع را می‌شود از خود پیمانکار پیگیری کرد، زیرا این افرادی که با کارگر درگیر شده اند، از کارکنان شهرداری نبوده‌اند.”

وی درباره نظارت شهرداری بر پیمانکاران گفت: “عوامل پیمانکاران تحت نظارت خود پیمانکاران هستند و افرادی که در این موضوع حضور داشتند زیر مجموعه پیمانکاران بوده‌اند. این حادثه توسط زیر مجموعه پیمانکاران رخ داده و پیمانکار باید پاسخگوی این موضوع باشد.”

واکنش محمد باقر قالیباف شهردار تهران

در همین حال محمدباقر قالیباف که در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی سخن می‌گفت، با بیان اینکه قوه قضاییه در حال بررسی این موضوع است، اظهار کرد: صلاحیت رسیدگی به این موضوع در اختیار قوه قضاییه است.

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه « سابقه بروز چنین درگیری‌هایی را داشته‌ایم» تصریح کرد: همیشه این مشکل بوده و در برخی موارد هم ماموران شهرداری در سال‌های گذشته در این درگیری‌ها نقص عضو شده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی برخورد با مقصر این قضیه هم گفت: مراجع قضایی باید به این قضیه رسیدگی کنند و در صلاحیت آن‌هاست که بگویند چه کسی مقصر است، در عین حال هر کسی که مقصر باشد برخوردهای لازم با او انجام خواهد شد.

شهردار تهران در ادامه درباره طرح برخورد با دلالان میوه و تره‌بار در شهر تهران و احتمال ادامه این برخورد با دلالان صنوف دیگر تصریح کرد:‌ ما در مورد همه صنوف مسئولیت نداریم اما سازمان میادین و تره‌بار در اختیار ماست. این کار از اولویت‌های ماست و آن را پیش می‌بریم. رسالت ما بوده که بتوانیم عرضه این محصولات را با قیمت کمتر و کیفیت بهتر انجام دهیم.

قالیباف با بیان اینکه برنامه‌های خوبی را در سازمان میادین میوه و تره‌بار پیگیری می‌کنیم، افزود: امیدواریم وضعیت ما در سال آینده بسیار بهتر از حال حاضر از نظر کیفیت و قیمت باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره علت حادثه فوت دستفروش در تهران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «علت حادثه فوت دستفروش در تهران» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید