کد مطلب:  45614 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بحران کاغذ همچنان گریبانگیر مطبوعات

بحران کاغذ همچنان گریبانگیر مطبوعات

مدیر مسوول روزنامه همشهری از ناهماهنگی برخی دستگاه‌ها برای اجرایی شدن عرضه کاغذ با ارز 4200 تومان به مطبوعات خبر می‌دهد. او همچنین تاکید می‌کند که مشکل تامین کاغذ اتفاقاً برای رسانه‌های دولتی دشوارتر از رسانه‌های خصوصی است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بحران کاغذ همچنان گریبانگیر مطبوعات - The paper crisis continues to hit the press
بحران کاغذ همچنان گریبانگیر مطبوعات - The paper crisis continues to hit the press
بحران کاغذ همچنان گریبانگیر مطبوعات - The paper crisis continues to hit the press

به گزارش آسمونی: مهران کرمی ـ مدیرمسوول روزنامه همشهری ـ درباره‌ وضعیت این روزهای کاغذ و شرایط مطبوعات می‌گوید: مشکلی که وجود دارد این است که هماهنگی بین نهادهای دولت برای اینکه تصمیمات و مصوباتی که در حوزه تخصیص ارز دولتی به کاغذ گرفته شده، عملی شود، به وجود نیامده است؛ بر این اساس در حال حاضر وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی یک سیاست دارد، بانک مرکزی که اجراکننده تصمیمات است تاکنون ارزی تخصیص نداده است یا بسیار ناچیز بوده است.وی ادامه داد: دستوراتی که آقای جهانگیری در حوزه ریاست جمهوری دادند، هیچ‌کدام عملی نشد؛ یعنی مساله‌ای که داریم این است که یکسری کاغذ در بازار موجود است یا واردکنندگان کاغذ در گذشته به شکل‌های مختلف آن را وارد کردند و مطبوعات هم با این کاغذها اداره می‌شود. در حقیقت چیزی وجود ندارد که روزنامه‌هایی مثل همشهری یا مؤسسه‌های کوچک و بزرگ بتوانند کاغذ مورد نیاز خود را تهیه کنند. اینگونه نیست که ما اگر روزنامه دولتی هستیم کاغذ یا ارز دولتی در اختیارمان است و اتفاقاً مسئله‌ این است که در سیاستی که توزیع کاغذ توسط معاونت مطبوعاتی انجام شود، حجم کاغذی که در اختیارشان است آنقدر نیست که مؤسسات بزرگی مثل همشهری را تأمین کند.

مدیرمسئول روزنامه همشهری سپس درباره وضعیت روزنامه‌ها با تیراژ پایین اظهار کرد: روزنامه‌های با تیراژ پایین می‌توانند مدیریت کنند و کاغذ در اختیارشان قرار بگیرد؛ بر فرض حجمی از کاغذ در اختیار وزارت ارشاد است. این کاغذ باید بین 300 روزنامه یا دو، سه هزار مجله توزیع شود. خب این میزان برای برخی روزنامه‌ها ممکن است جوابگو باشد، اما برای موسسه‌ای مثل همشهری، ممکن است مصرف 15 یا 10 روزش باشد و قطعاً جوابگو نیست. بنابراین ما باید خودمان در بازار تلاش کنیم و کاغذ تهیه کنیم.

او سپس با اعتقاد بر اینکه مشکل کاغذ اتفاقاً برای رسانه‌های دولتی دشوارتر از رسانه‌های خصوصی است، در این زمینه توضیح داد: رسانه‌های خصوصی از دولت یارانه می‌گیرند و چون مصرف پایین‌تری دارند، وزارت ارشاد کم و بیش تأمین می‌کند؛ البته همه نیازهایشان برآورده نمی‌شود. بنابراین مشکل ما در عدالت توزیعی است که هر کسی که اسمش نشریه است در آن سبد توزیع قرار می‌گیرد و بر اساس آن تیراژی که اعلام می‌کند ممکن است در اختیارش قرار بگیرد. در صورتی که کشف حقیقت نمی‌شود که تیراژ واقعی یک نشریه و یک روزنامه چقدر است و متناسب با آن کاغذ در اختیارش قرار بگیرد.

مدیرمسوول همشهری سپس با تاکید بر اینکه کاغذ به اندازه نیاز در اختیارشان قرار نمی‌گیرد، مطرح کرد: متأسفانه چاره‌ای نداریم؛ کاغذ واقعاً در بازار کم است، چون وارد نمی‌شود. آماری که شنیده‌ام این بود که قرار بود 9 میلیون یورو، ارز، در این سه ماه در اختیار مطبوعات قرار بگیرد و کاغذ برایشان وارد شود اما حدود 240 هزار اختصاص پیدا کرده است. این 240 هزار کجا و آن 9 میلیون یورو کجا؛ البته شاید آمار من دقیق نباشد و توضیح من از این باب بود که بدانید فاصله چقدر زیاد است.

کرمی در نهایت درباره وضعیت کاغذ یادآور شد: متأسفانه اتفاقی که منجر به نتیجه‌ای شده باشد که مطبوعات از این وضعیت فعلی دربیایند رخ نداده است و واقعیت چشم‌اندازی هم برای این مساله نمی‌بینم اما پیشنهاد می‌دهم که به ما اجازه دهند خودمان در این قضیه ورود پیدا کنیم و کاغذ را وارد کنیم. الان وزارت ارشاد این مجوزها را به ما داده است که بتوانیم در مورد کاغذ خودمان مدیریت کنیم. وزارت ارشاد هم این را پذیرفته است اما تا زمانی که این در یک روند تصویب قرار بگیرد در وزارت سمت هم تأیید شود و بعد بانک مرکزی ارز برود و ارز تخصیص داده شود عملاً روندی است که بسیاری از آنها عملی نمی‌شود و هیچ روزنامه‌ای تا کنون نتوانسته است کاغذ وارد کند.

: برای دریافت مشاوره درباره بحران کاغذ همچنان گریبانگیر مطبوعات فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بحران کاغذ همچنان گریبانگیر مطبوعات» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید