کد مطلب:  39682 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
هلند مرگ عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری اسلامی» را تایید کرد

هلند مرگ عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری اسلامی» را تایید کرد

به گزارش آسمونی:وزیر امور خارجه هلند مرگ محمدرضا کلاهی صمدی، عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

هلند مرگ عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری اسلامی» را تایید کرد
هلند مرگ عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری اسلامی» را تایید کرد

به گزارش آسمونی:وزیر امور خارجه هلند مرگ محمدرضا کلاهی صمدی، عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری اسلامی» ایران را تایید کرد.

به نقل از گاردین، وزیر امور خارجه هلند مرگ محمدرضا کلاهی صمدی، عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری اسلامی» ایران را تایید کرد.

محمدرضا کلاهی صمدی متولد 1338 از اعضای گروهک تروریستی منافقین و عامل انفجار 7 تیرماه 1360 در ساختمان حزب جمهوری اسلامی است که در جریان آن آیت‌الله سید محمد بهشتی و 72 مقام دولتی ایران به شهادت رسیدند.

او در 24 آذر 1394 (15 دسامبر 2015) در 56 سالگی در شهر آلمیره هلند در خیابان و از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

اوایل خرداد امسال رسانه‌های هلندی اعلام کردند فردی به نام «علی معتمد» که در این کشور به قتل رسیده است، تقریبا به طور قطع، همان «محمدرضا کلاهی صمدی» است که در 28 ژوئن 1981 (7 تیرماه 1360) در نشست حزب "جمهوری اسلامی" در تهران بمب‌گذاری کرده بود.

این رسانه‌ها این ادعا را به نقل از دادگاهی که برای دو نفر در هلند به اتهام قتل «علی معتمد» برگزار شده بود، مطرح کردند.

محمدرضا کلاهی صمدی دارای دیپلم ریاضی از «دبیرستان بامداد تهران» واقع در خیابان جمهوری، دانشجوی رشته برق دانشگاه علم و صنعت تهران بود. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عضویت سازمان مجاهدین خلق (گروهک تروریستی منافقین) درآمد، اما اندکی بعد به دستور مسئولان مافوق خود به عنوان پاسدار به کمیته ولی‌عصر تهران در خیابان پاستور پیوست.

طولی نکشید که وی به داخل حزب جمهوری اسلامی نفوذ کرد و اندکی بعد به عنوان مسئول حفاظت سالن برگزیده شد تا اینکه سرانجام در 7 تیرماه 1360 اقدام به بمب‌گذاری در مقر این حزب کرد. در این حادثه، آیت‌الله بهشتی، رئیس وقت دیوان عالی کشور، و بیش از 70 نفر از مقامات و چهره‌های برجسته سیاسی از جمله چهار وزیر، چند معاون وزیر، 27 نماینده مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند.

اواخر سال 92 یک منبع آگاه در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام کرد مسعود کشمیری عامل انفجار نخست‌وزیری و محمدرضا کلاهی صمدی عامل انفجار حزب جمهوری اسلامی در آلمان رویت شده‌اند. نامبردگان که از اعضا و هواداران فعال گروهک تروریستی منافقین بودند، هنگام غذا خوردن در رستورانی در شهر کلن مشاهده شدند.

از سوی دیگر، حدود دو سال پیش یکی از فعالین سیاسی چپ در گفتگو با رسانه معاند "صدای آمریکا" با بیان جزئیاتی از قتل یک مرد 56 ساله ایرانی در هلند گفت: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این فرد که در ابتدا به "مرد ناشناخته" معروف شد و بعد‌ها او را «علی معتمد» نامیدند، همان محمدرضا کلاهی صمدی است و در واقع، علی معتمد نام مستعار اوست. وی شاهد ادعای خود را حضور برخی اعضای سابق سازمان منافقین در مراسم خاکسپاری این فرد عنوان کرد. یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل مورد استناد این فعال چپگرا، وجود یک خال در کف پای مقتول بود که پیش از این به عنوان یکی از مشخصه‌های کلاهی از آن یاد شده بود.

برخی منابع نیز می‌گویند کلاهی در هلند به تجارت مواد مخدر و اسلحه روی آورده بود و از همین راه امرار معاش می‌کرد و در سال‌های اخیر به یکی از کارتل‌های بزرگ مواد مخدر در هلند تبدیل شده بود. ظاهرا کلاهی با برخی شرکای خود دچار اختلافات شدید شده بود و بار‌ها توسط آن‌ها تهدید به مرگ می‌شد و نهایتا در سال 2015 طی حادثه‌ای توسط چند نفر در حین رانندگی در خیابان کشته شده و خودروی وی نیز به آتش کشیده شد.

با این حال، استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند، روز گذشته بدون ارائه هیچگونه مستنداتی در نامه‌ای به پارلمان این کشور مدعی شد که دستگاه‌های اطلاعاتی هلند نشانه‌های محکمی از مشارکت ایران در قتل دو شهروند هلندی ایرانی‌تبار در اختیار دارند که یکی از آنها مربوط به علی معتمد 56 ساله در سال 2015 است. البته دولت هلند اذعان کرده است که شواهد موجود به اندازه‌ای قوی نیست که بتوان آنها را در دادگاه ارائه کرد.

این ادعا چند ساعت پس از آن مطرح شد که وزیر خارجه دانمارک اعلام کرد کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه ایران به اتهام دست داشتن در چند طرح ترور در خاک اروپا به توافق رسیده‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

: برای دریافت مشاوره درباره هلند مرگ عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری اسلامی» را تایید کرد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «هلند مرگ عامل بمب‌گذاری در ساختمان «حزب جمهوری اسلامی» را تایید کرد» در کادر زیر بنویسید :

9 - 2 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید