مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  44553 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ارز دولتی به مافیای سیگار تعلق می گیرد ولی به دارو نه

ارز دولتی به مافیای سیگار تعلق می گیرد ولی به دارو نه

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: مافیای سیگار و توتون برای واردات آن از ارز دولتی استفاده می کند اما برای واردات دارو در گیر و دار قوانین هستیم.
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ارز دولتی به مافیای سیگار تعلق می گیرد ولی به دارو نه - The government currency is awarded to a cigar mafia, but not to medication
ارز دولتی به مافیای سیگار تعلق می گیرد ولی به دارو نه - The government currency is awarded to a cigar mafia, but not to medication
ارز دولتی به مافیای سیگار تعلق می گیرد ولی به دارو نه - The government currency is awarded to a cigar mafia, but not to medication

به گزارش آسمونی: علیرضا رئیسی در نشست خبری که ظهر دیروز به مناسبت هفته مبارزه با دخانیات در محل وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: مافیای قدرت در واردات توتون و کاغذ سیگار بسیار قوی است.وی افزود:‌ 16 میلیون دلار ارز دولتی 4200 تومانی به سیگار تعلق می‌گیرد اما برای واردات دارو و اختصاص ارز به آن باید در پیچ‌وخم کارهای اداری بیفتیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: اراده‌ای برای مبارزه با دخانیات وجود ندارد و مافیای دخانیات آن‌قدر قوی است که جلوی هر برنامه‌ای را می‌گیرد و باوجودی که همه می‌دانند مصرف سیگار بد است اما آمار استعمال دخانیات هر روز بیشتر می‌شود.رئیسی با اشاره به ارتباط سیگار با فشارخون اضافه کرد: مصرف دخانیات سبب می‌شود فشارخون بالا برود و در نتیجه فرد به بیماری‌های مختلف دچار شود.

وی با تأکید بر شعار هفته مبارزه با دخانیات مبنی بر «اماکن بدون دخانیات، حق شهروندی است» اضافه کرد:‌ بیشتر مردم از این حق محروم هستند و حتی قهوه‌خانه‌ها نیز از قرار گرفتن تحت عنوان اماکن عمومی خارج‌ شده‌اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: این موضوع در مجلس در حال بررسی است و اگر رأی بیاورد ضابطان بهداشتی برای ورود و بررسی وضعیت قهوه‌خانه‌ها باید حکم قضائی بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه سازمان بهداشت جهانی شعار «اجازه ندهید دخانیات نفس شما را بگیرد» را برای هفته دخانیات انتخاب کرده است، اضافه کرد: مطالبه‌گری مردم تنها راهی است که می‌توان امید داشت که این شعار محقق شود.رئیسی با اظهار تأسف از اینکه به‌جای آنکه ارز نیمایی به دارو و تجهیزات پزشکی تعلق بگیرد به توتون اختصاص پیدا می‌کند، ادامه داد: مشکل اینجا است که باوجود تحریم‌ها در سیگار تحریم نیستیم و همه برندها می‌توانند در ایران شعبه داشته باشند و این نشان‌دهنده مافیای قدرت در واردات سیگار است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه فروش دانه‌ای سیگار می‌تواند آمار مصرف دخانیات را افزایش دهد، درخواست ممنوعیت فروش تکی آن را مطرح و اضافه کرد:‌ فروش سیگار در دکه‌ها و سوپرمارکت‌ها آزاد است و حتی نوجوانان زیر 18 سال به‌راحتی به آن دسترسی دارند و می‌توانند آن را تهیه کنند.رئیسی با اشاره به اینکه در دنیا بیش از یک میلیارد نفر دخانیات مصرف می‌کنند، تصریح کرد: 84 درصد مصرف‌کنندگان دخانیات از کشورهای جهان سوم هستند و متأسفانه ما نیز در منطقه‌ای حضور داریم که هشدار نسبت به کاهش سن مصرف دخانیات از سوی مجامع جهانی داده‌ شده است.

وی خاطرنشان کرد: حدود 11 درصد مصرف‌کننده روزانه سیگار داریم که 20 درصد مردان و یک درصد زنان را شامل می‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: از سال 88 تا 98 نیز مصرف قلیان صعودی بوده و 40 درصد افزایش داشته است.رئیسی تصریح کرد:‌ مصرف سیگار در استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، قزوین و البرز بیشترین میزان را دارد و بوشهر، هرمزگان، سیستان بلوچستان و فارس نیز مصرف قلیان بالایی دارند.

وی بابیان اینکه بالاترین میزان مصرف سیگار در سنین 45 تا 54 است، گفت: در بررسی‌هایی که در سال 94 انجام شد نشان داد که 10 درصد نوجوانان دخانیات مصرف می‌کنند که 12/9 درصد پسران و 7/7 درصد دختران بودند. مصرف سیگار 3/4 درصد است که 4/8 درصد پسران و 1/2 درصد دختران به مصرف سیگار روی آوردند. مصرف قلیان 11/2 درصد است که نشان‌گر کاهش سن مصرف بوده و در پسران 14/3 درصد و در دختران 8/5 درصد است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه سن مصرف دخانیات کاهش‌ یافته است، اضافه کرد: مصرف سیگار از سال 86 تا سال 95 بین دختران دو برابر شده است و شاید بتوانیم بگوییم که قسمتی از این مشکل بر عهده صداوسیما به خاطر تبلیغات سوء است.

رئیسی تصریح کرد:‌ با تلاش فراوان موفق شدیم در حوزه تحت پوشش 32 دانشگاه قهوه‌خانه‌هایی را که اقدام به سرو قلیان می‌کردند را جمع‌آوری کنیم.وی اضافه کرد:‌ برخی‌ها با طرح این موضوع که دخانیات قاچاق است دست ما را بسته‌اند و وقتی برای بسته شدن سفره‌خانه‌های سنتی اقدام می‌کنیم می‌گویند سفره‌خانه‌ها زیرزمینی می‌شود و این‌گونه مانع این کار می‌شوند؛ درواقع هرکاری که برای مبارزه با دخانیات می‌خواهیم انجام دهیم را متوقف می‌کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد:‌ آمار مرگ‌ومیر در ایدز و مصرف الکل نیز در کشور بالا است و هر وقت بحث آموزش را مطرح می‌کنیم ما را به ترویج مسائل اخلاقی محکوم می‌کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سالانه 40 میلیارد نخ سیگار در کشور تولید می‌شود، اما کارخانه‌های تولیدی برای آنکه تولید خود را افزایش دهند آن را 80 میلیارد نخ برآورد کرده‌اند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ارز دولتی به مافیای سیگار تعلق می گیرد ولی به دارو نه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ارز دولتی به مافیای سیگار تعلق می گیرد ولی به دارو نه» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید