کد مطلب:  32546 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
محسن هاشمی:شوراها تشریفاتی هستند

محسن هاشمی:شوراها تشریفاتی هستند

به گزارش آسمونی:رییس شورای شهر تهران برای دومین بار نگاه به شوراهای شهر را تشریفاتی خوانده است. او حتی...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
محسن هاشمی:شوراها تشریفاتی هستند
محسن هاشمی:شوراها تشریفاتی هستند


به گزارش آسمونی:رییس شورای شهر تهران برای دومین بار نگاه به شوراهای شهر را تشریفاتی خوانده است. او حتی گفته که دولت و نظام هنوز به شوراها اطمینان کامل برای سپردن امر نظارت به آنها پیدا نکرده اند

محسن هاشمی، دیشب به مناسبت روز شوراها در برنامه گفتگوی ویژه خبری حاضر شد. او در بخشی از سخنانش درباره جایگاه شوراها گفت: تمام شوراها در سراسر کشور تشریفاتی هستند و نه فقط شورای تهران. شوراها به لحاظ نظارتی هم مشکل دارند.دولت و نظام هنوز به شوراها اطمینان کامل برای سپردن امر نظارت به آنها پیدا نکرده اند. البته تنها بیست سال از عمر شوراها می گذرد.

هاشمی گفت: اگر به شورا به صورت تبلیغاتی و تشریفاتی نگاه نشود؛ شورا می تواند بار بسیاری از مشکلات را از دوش دولت بردارد. لازمه تخصصی شدن شوراها افزایش تعداد اعضا برای استفاده از تخصص های مختلف است. در کشورهای اروپایی و پیشرفته احزاب تیم ها و لیست های تخصصی برای شوراهای شهر تشکیل می دهند با حضور همه تخصص های مورد نیاز برای اداره شهر.

او همچنین گفت: دولت و نظام هنوز اطمینان کامل برای سپردن امر نظارت به شوراها را پیدا نکرده اند. این در حالی است که شوراها می توانند بار بسیاری از مشکلات را از دوش دولت بردارند .

این درحالی است که محسن هاشمی چند روز پیش هم در یک گفتگو چنین اظهار نظر کرده بود: هاشمی: جایگاه شورا بیش از آنچه فکر می‌کردم جنبه تشریفاتی دارد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین در ابتدای سخنانش ورود شورا به عنوان نهادی در قانون اساسی ماحصل تلاش ایت الله طالقانی برشمرد و افزود: در دولت سازندگی قوانین و آیین نامه های آن مصوب و در دولت اصلاحات اجرا شد. نهاد شوراها هنوز در قالب های اجرایی شکل نگرفته و نورس است. وظایف شوراها در سه بخش برنامه ریزی، قانون گذاری و نظارت تقسیم می‌شود. متاسفانه این وظایف هنوز به صورت کامل محقق نشده اند.

هاشمی گفت: شوراها باید در بر گیرنده چند تخصص از جمله مسائل اجتماعی، برنامه ریزی، حمل و نقل ، زیست محیطی ، شهرسازی و فرهنگی باشند. شورای تهران در حال حاضر چنین شرایطی دارد و افراد متخصصی در آن حضور دارند. که البته حضور هفت ماهه باعث افزایش تخصص و دانش آنها شده است.

رییس اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: شورا فقط شورای تهران نیست. جا داشت که آقای الویری هم به عنوان ریاست شورای عالی استان ها حضور می داشتند. مسائل تهران با شهرهای کوچک متفاوت است اما مقررات ما یکسان است و این یکی از مشکلات است. به همین دلیل حضور آقای الویری در این برنامه می توانست مفید باشد.

وی عدم واگذاری اختیارات قانونی شوراها را از سوی دولت به این نهاد یکی دیگر از مشکلات شوراها برشمرد و افزود: هنوز نظام و دولت های ما نخواسته اند اختیارات خود را به یک نهاد میانه مثل شورا و به عنوان پل ارتباطی با مردم بدهند. چراکه دولت و مجلس به این مسأله حساس نشده اند. دیگر اینکه هنوز ما به عنوان شورای عالی استان ها وارد مسأله نشده ایم. در حالی که شورای عالی استان ها مانند دولت می تواند در قالب ارائه لایحه به مجلس این مشکلات را پیگیری و رفع کند.

به اعتقاد رییس شورای شهر تهران شورای عالی استان ها در 12 سال گذشته در دست جناح اصولگرا بوده و متاسفانه کاری در این راه نشده است.

وی گفت: در شوراها تخصص تقنینی کم است و فرمانداری ها می توانند این مشکل راحل کنند. اختلافات شورا و فرمانداری در هیات حل تخلفات می ماند. گاهی در کار شوراها دخالت های بی مورد می شود چرا که مثلا یک جایی مخالف است. موضوع تخلف در همه دستگاه ها از جمله شوراها با 200 هزار عضو می تواند اتفاق بیافتد. اما نسبت به تعداد اعضا، تخلفات بسیار کم است. بنابراین در شورا به این نتیجه رسیدیم گروهی برای پایش و نظارت بر اعضای شورا تشکیل شود.

سیاسی شدن انتخاب شهردار در کلانشهرها با توجه به حضور احزاب طبیعی است

محسن هاشمی گفت: وظیفه شورا سیاست گذاری و نظارت است اعضای شورای شهر نباید در اجرا دخالت بکنند چون این موضوع احتمال تخلف را زیاد می کند. شورا جای سیاسی نیست و نباید سمت سیاست بروند. وظیفه شورا قرارگرفتن بین مردم و حکومت برای اجرای سیاست های کلان است. شوراها باید خود را برای انجام وظایف نظارتی در حوزه مدیریت شهری تجهیز کنند. مرز مشخصی برای این دو وجود ندارد. مثل واقعه اخیر در مورد حجاب برای یک خانم و اینکه برای دفاع از حقوق شهروندی باید ورود بکنیم یا خیر؟!

رییس شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که چرا موضوع انتخاب شهردار سیاسی شد؟ گفت: سیاسی شدن انتخاب شهردار در کلانشهرها با توجه به حضور احزاب طبیعی است. چون در شهرهای بزرگ مناسبات قومی قالب نیستند و احزاب و جبهه های سیاسی فعال هستند بنابراین برای حضور در شوراها با لیست وارد انتخابات می شوند. انتخاب شهردار می تواند تا حدودی جنبه سیاسی به خود بگیرد. اما اعضا، نظرات مستقل هم دارند و نظرات حزب خود را لزوما پیگیری نمی کنند.

رییس شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنانش به تشریح مشکلات کارهای اجرای شهری اگر در اختیار دولت باشد اشاره کرد و افزود: توسعه خطوط مترو که در ابتدا در دولت بود نمونه این مشکلات بود. زمانی که مترو در دولت بود دائم با شهرداری تهرانمشکل داشتیم. در آن شرایط هر کاری که می خواستیم برای مترو انجام دهیم شهرداری مانع می شد. همین باعث شد که پیگیر این موضوع بشوم. از وقتی مترو به شهرداری پیوست بسیار موفق بوده است.

منبع: دنیای اقتصاد
نظر خود را درباره «محسن هاشمی:شوراها تشریفاتی هستند» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید