طرح برخورد با موتور سیکلت های مختلف در سطح پایتخت | آسمونی
کد مطلب: 7893 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
طرح برخورد با موتور سیکلت های مختلف در سطح پایتخت

طرح برخورد با موتور سیکلت های مختلف در سطح پایتخت

1393/07/28 فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران از تشدید طرح برخورد با...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

1393/07/28

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران از تشدید طرح برخورد با موتورسیکلت‌های متخلف در سطح پایتخت خبر داد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا سرهنگ سعید سپهری با بیان اینکه طرح برخورد با موتورسیکلت‌سواران متخلف در خطوط ویژه اتوبوس از چندی پیش آغاز شده بود، اظهار کرد:‌ با توجه به سیاست پلیس در پاکسازی خطوط ویژه اتوبوسرانی از تردد وسایل نقلیه مجاز و نیز اعلام سقف سرعت 40 کیلومتر بر ساعت برای اتوبوس‌ها تصمیم بر آن شد تا طرح برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف در خطوط ویژه تشدید شود.

سپهری با بیان اینکه متاسفانه شاهد هستیم که برخی از موتورسیکلت‌سواران در تخلفی آشکار با سرعتی حتی بیشتر از صد کیلومتر بر ساعت در خطوط ویژه تردد کرده و منجر به ناامنی خطوط برای رانندگان و مسافران می‌شوند، افزود: کلیه قوانین و مقررات عمومی مربوط به حمل و نقل و عبور مرور در مورد موتورسیکلت‌ها نیز مطابق ماده 20 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی جاری است و پلیس با تخلفاتی چون حرکت در پیاده‌رو، عدم استفاده از کلاه ایمنی، ایجاد صدای ناهنجار، حمل بار غیرمتعارف، تک چرخ‌زدن، تردد در خطوط ویژه، حمل یدک و ... برخورد خواهد کرد.

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران، گفت: در همین راستا برابر قانون ماموران موظف‌اند تا در این شرایط برای بار اول موتورسیکلت را به مدت یک هفته و برای بار دوم، موتورسیکلت فرد متخلف را به مدت یک ماه توقیف کنند که البته با طرح تشدید برخورد با موتورسیکلت‌ها تمامی این موتورسیکلت‌ها به مدت یک ماه متوقف خواهند شد.

اعلام مبلغ جرایم و نمره منفی تخلفات موتورسیکلت سواران

وی در ادامه با اشاره به تخلفاتی که منجر به توقیف موتورسیکلت، جریمه و تعلق گرفتن نمره منفی به راکبان موتورسیکلت می‌شود، تصریح کرد: برابر قانون انجام هرگونه حرکات نمایشی نظیر تک‌چرخ، دور زدن درجا و غیره معادل یک میلیون ریال جریمه در پی خواهد داشت و علاوه بر آن 8 نمره منفی به موتورسیکلت‌های شخصی و 10 نمره منفی به موتورسیکلت‌های عمومی و دولتی تعلق خواهد گرفت.

سپهری با بیان اینکه عبور از خط ممنوعه و خط ویژه جریمه‌ای 500 هزار ریالی در پی خواهد داشت اظهار کرد: همچنین برای این تخلف 4 نمره منفی برای موتورسیکلت‌های شخصی و 6 نمره منفی برای موتورسیکلت‌های عمومی و دولتی در نظر گرفته شده است.

به گفته فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران هرگونه عبور موتورسیکلت از پیاده رو نیز علاوه بر جریمه 500 هزارریالی ، 5 نمره منفی برای راکبان موتورسیکلت‌های شخصی و 7 نمره منفی برای راکبان موتورسیکلت‌های عمومی و دولتی به دنبال خواهد داشت.

سپهری ادامه داد: عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین نیز به ازای هر نفر 300 هزار ریال جریمه خواهد داشت و حمل بار غیرمتعارف یا اشیا به نحوی که بخش‌هایی از آن از اطراف موتور سیکلت خارج شود جریمه 400 هزار ریالی دارد.

وی اضافه کرد: تولید صدای نامتعارف و ناهنجار از لوله اگزوز، بلندگو، بوق و ... نیز جریمه 400 هزار ریالی برای راکب متخلف در پی خواهد داشت.

تقصیر 100 درصدی موتورسیکلت سواران در تصادفات خط ویژه

وی با بیان اینکه در صورت بروز تصادف در خطوط ویژه، موتورسیکلت سواران برابر قانون 100 درصد مقصر شناخته می‌شوند، افزود: تلاش پلیس، ایمنی تردد مسافران و حتی خود مسافران در خطوط ویژه است و باید این فرهنگ در مردم ایجاد شود که خطوط ویژه تنها محل تردد اتوبوس و خودروهای مجازی است که در قانون پیش‌بینی شده است.

سپهری با اشاره به اولویت‌های یگان عملیات طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس تهران برای اجرای این طرح، اظهارکرد: خطوط ویژه مولوی، جمهوری، قزوین، ولیعصر و ... در اولویت پلیس قرار دارند و البته این طرح در سراسر شهر تهران اجرا می‌شود.

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور تهران درباره حفاظت از مأموران در اجرای این طرح‌ها نیز خاطرنشان کرد: هرکدام از کفی‌های پلیس 8 مامور دارد و علاوه بر آن تعدادی از مأموران کلانتری نیز در محل حاضرند؛ اما متاسفانه در دفعات معدودی شاهد درگیری موتورسیکلت سوارانی که موتورشان توقیف شده با ماموران بودیم که در این خصوص باید بگویم که با این افراد برخورد خواهد شد.

وی با بیان اینکه روزانه 100 تا 150 دستگاه موتور سیکلت از سوی ماموران یگان عملیات توقیف می‌شود، گفت: در وهله اول این موتورسیکلت سواران هستند که باید به قانون احترام گذاشته و پلیس را یاری کنند. ما از تمام موتورسیکلت سواران می‌خواهیم که به قانون احترام گذاشته و آن را رعایت کنند، چرا که این قوانین در راستای صیانت از خودشان است.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره طرح برخورد با موتور سیکلت های مختلف در سطح پایتخت فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «طرح برخورد با موتور سیکلت های مختلف در سطح پایتخت»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 9 = ?