کد مطلب:  27557 
9 نظر
9 نظر
زمان مطالعه: 12 دقیقه
رشته آموزش زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان انگلیسی یکی از رشته های مورد علاقه بسیاری از افراد است. اگر می خواهید با رشته آموزش زبان...
زمان مطالعه: 12 دقیقه
رشته آموزش زبان انگلیسی
رشته آموزش زبان انگلیسی


رشته آموزش زبان انگلیسی یکی از رشته های مورد علاقه بسیاری از افراد است. اگر می خواهید با رشته آموزش زبان انگلیسی بیشتر آشنا شوید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی در مقاطع مختلف می پردازیم.

رشته زبان های خارجی به خصوص زبان انگلیسی (مهم ترین زبان تحصیل در خارج)، از جمله رشته های پر طرفدار در میان دانشجویان علوم انسانی بوده و به دلیل کارکردهای متنوع و مختلف این رشته و گرایش های مربوطه، همواره با استقبال دانشجویان، به خصوص بانوان همراه می شود. شاید یکی از دلایل آن را، تسلط کم ایرانیان به خصوص دانشجویان ایرانی نسبت به زبان های خارجی، به خصوص زبان انگلیسی باید دانست که بعضا با انتقاد محققان غربی نیز همراه شده است.

افزایش هزینه های تدریس عمومی و خصوصی زبان انگلیسی (به خصوص در زمینه IELTS–TOEFL–GRE) و فرصت های کاری گوناگونی که فرا روی دانش آموختگان رشته های زبان انگلیسی در نهادهای دولتی و خصوصی و بازرگانی و آموزشی وجود دارد، در کنار تسلط به پر مخاطب ترین زبان بین المللی، سبب می شود تا یادگیری علمی و آکادمیک این زبان در چند دهه اخیر، روند صعودی را در میان دانشجویان ایرانی پیدا کند.

اکنون از مقطع کارشناسی تا دکترا در کلیه گرایش های زبان انگلیسی، می توان در دانشگاه های داخل در سطح ممتاز تحصیل کرد و نیازی به تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور نیست. البته هستند کسانی که برای یادگیری آسان تر و دقیق تر زبان انگلیسی در محیط native، رهسپار کشورهای خارجی شده و برای این کار، هزینه و وقت زیادی صرف می کنند.

اما اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی در دانشگاه و در گرایش های مختلف زبان را دارید، توصیه می کنیم از فرصت های تحصیلی در داخل کشور استفاده کنید و در نهایت، برخی از دوره های تخصصی را در موسسات بین المللی خارج از کشور طی کنید یا در کنفرانس ها و کارگاه های تخصصی بین المللی برای بازآموزی شرکت کنید.

البته تحصیل در رشته کارشناسی زبان انگلیسی، تنها به دلیل آشنایی با این زبان، رهیافت خوبی نیست. چرا که می توان با 1 یا 2 سال وقت، زبان انگلیسی را در سطح آیلتس 6 فرا گرفت و برای تحصیل در آنسوی آب ها، از این مدرک به عنوان English language proficiency استفاده نمود.

چرا زبان انگلیسی؟

در واقع رشته آموزش زبان انگلیسی رشته ای است که مشکلاتی که سر راه آموزش زبان انگلیسی قرار دارد را مرتفع می سازد و راه حل هایی برای آنها ارائه می دهد. آموزش زبان انگلیسی، بیشتر به مسائل مربوط به زبان اول، زبان دوم (خارجی) و حتی مسائل مربوط به ترجمه و تفسیر و اینکه چگونه می‌توان زبان را به بهترین نحو تدریس کرد و عوامل اجتماعی مؤثر در یادگیری زبان کدامند. همچنین چگونه تکنولوژی می‌تواند بر یادگیری و تدریس زبان تأثیر داشته باشد نیز اشاره می کند.

دسترسی به سرفصل ها و گرایش های کلیه رشته های علوم فنی، مهندسی ، پایه، زبان های خارجی و علوم انسانی را در سایت وزارت علوم بدست آورید

teaching-english-field
teaching-english-field


رشته آموزش زبان انگلیسی در ایران، در میان رشته‌های مربوط به زبان، از نظر ادامه تحصیل دارای شرایط بهتری است و شما می توانید تا مقطع دکتری در این رشته ادامه تحصیل دهید. این قضیه برای رشته های زبان آلمانی و فرانسه و حتی اسپانیولی و روسی نیز حاکم است. اما کاربرد زبان انگلیسی در ادارات و سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی کشور بیشتر است و بالطبع، تقاضا برای استخدام منابع انسانی مسلط به زبان انگلیسی آکادمیک، بیشتر خواهد بود.

چه کسانی بهتر است در رشته زبان انگلیسی تحصیل کنند؟

این پرسش مهمی است. خیلی از دانش آموزانی که قصد دارند زبان انگلیسی را برای تحصیل در دانشگاه انتخاب کنند، این سوال را مطرح می کنند که آیا آنها فرد مطلوبی برای تحصیل در این رشته و گرایش های مربوطه هستند یا خیر. اگر چه ورود به مقطع کارشناسی زبان انگلیسی در گرایش های سه گانه ای که در زیر توضیح داده می شود، نیاز به سطح زبان انگلیسی خیلی خوبی ندارد، اما برای ورود به مقطع ارشد و دکترا، حتما باید مهارت های زبانی شما خیلی خوب باشد.

اگر هدف شما از تحصیل در گرایش های رشته زبان انگلیسی، صرفا تقویت زبان انگلیسی و تسلط به زبان انگلیسی است و لاغیر، این رشته را انتخاب نکنید. چرا که تسلط به زبان انگلیسی الزاما از طریق تحصیل در گرایش ادبیات زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد ایجاد نمی شود و شما می توانید حتی در منزل و با ابزارهای فناوری اطلاعات، زبان انگلیسی یا هر زبان خارجی را فرا بگیرید.

شما می توانید زبان انگلیسی را در مراکز غیر آکادمیک فرا گرفته و به جای 4 سال وقت گذاشتن برای تحصیل در رشته زبان، رشته دیگری را بخوانید و در کنارش، زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. در بازار آیلتس و تافل و جی آر ایی، شاهد مدرسان موفقی هستیم که بعضا در رشته های زبان انگلیسی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور تحصیل نکرده اما خود آموخته بوده و به سطحی رسیده اند که می توانند مدرس و حتی ممتحن آیلتس یا تافل باشند.

تحصیل در گرایش های زبان انگلیسی و تدریس زبان، نیازمند مهارت های چند گانه است که باید به آن ها مسلط شوید

اگر قصد شما برای تدریس حرفه ای زبان انگلیسی در مدارس و دانشگاه و همچنین فعالیت های تجربی و تحقیقاتی در عرصه زبان در سطوح مختلف است و می خواهید به عنوان کارشناسی حرفه ای زبان انگلیسی که مدرک دانشگاهی دارد فعالیت کنید، این رشته و گرایش های مربوطه از کارشناسی تا دکترا توصیه می شود.

استفاده از منابع و متون علمی و برقراری ارتباط فرهنگی با سایر ملل، مستلزم دانستن زبان خارجی است و تنها راه دست یافتن به این اهداف آشنایی با حداقل یک زبان زنده و بین المللی است و از آن جا که درس زبان انگلیسی جزو مواد درسی و از اهمیت به سزایی برخوردار است، در این راه توجه به جنبه های فنی و تخصصی در آموزش زبان و ایجاد مهارت های خواندن و درک متون، تلفظ و بیان صحیح در تهیه برنامه درسی این دوره از اولویت و اهمیت برخوردار است. برنامه جدید دروه کارشناسی آموزش زبان انگلیسی در یک دوره چهارساله می تواند در آماده ساختن دبیران زبان کارآمد، مؤثر و مفید واقع شود.

رشته آموزش زبان انگلیسی
رشته آموزش زبان انگلیسی


این رشته به بررسی و تحقیق در مورد مسایل مربوط به یادگیری زبان می‌پردازد. مشکلات و موانع یادگیری زبان را بررسی کرده و راه حل‌هایی را نیز ارائه می‌دهد. رشته آموزش رشته‌ای است که در واقع از چندین رشته دیگر حاصل شده است و مفاهیم و مبانی آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهد. مفاهیم رشته‌هایی از قبیل جامعه شناسی و روانشناسی با محوریت آموزش زبان، در این رشته مطرح می‌شوند. مسایل دیگری از قبیل دوزبانگی، تحلیل گفتمان، آموزش یادگیری زبان دوم، سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های زبانی نیز در حوزه این رشته قرار می‌گیرد.

اهداف رشته آموزش زبان انگلیسی

هدف دوره کارشناسی آموزش زبان انگلیسی تربیت دبیرانی است که با برخورداری از دانش نظری و مهارت های عملی در دوره چهارساله توانایی و تسلط در تدریس زبان انگلیسی در دبیرستان را کسب نموده و ضمن دارا بودن نگرش مثبت نسبت به کار خود به نحو مطلوب از عهده آموزش زبان انگلیسی در دبیرستان برآیند و دانش آموزان را به فراگیری این زبان علاقه مند سازند.

طول دوره و شکل نظام در رشته آموزش زبان انگلیسی

دوره کارشناسی رشته آموزش زبان انگلیسی شامل هشت نیمسال متوالی یا چهار سال تحصیلی و به صورت نظام واحدی است. طول هر نیمسال 16 هفته است. زمان تدریس هر واحد درسی در طول یک نیمسال از نوع نظری 16 و هر واحد عملی و آزمایشگاه 32 ساعت است.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان در ایران در میان رشته‌های مربوط به زبان از نظر ادامه تحصیل دارای شرایط بهتری است این رشته در ایران تا مقطع دکتری تدریس می‌شود و تا چند سال آینده هم به تعداد دانشگاه ‌هایی که در داخل کشور اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در این رشته می‌نمایند افزوده خواهد گردید.

توانایی‌های لازم برای فارغ‌التحصیلان رشته آموزش زبان انگلیسی

فارغ التحصیلان در این رشته باید از سطح بالایی از دانش زبان عمومی برخوردار باشند. علاوه بر دارا بودن دانش زبان عمومی، باید به مسایل مربوط به آموزش، تدریس و یادگیری زبان نیز تسلط یابند. به طور کلی افرادی که وارد این رشته می‌شوند نه تنها باید به زبان انگلیسی علاقه‌مند بوده و از خواندن آن لذت ببرند، بلکه باید به برخی مسایل روانشناسی و آموزشی نیز علاقه‌مند بوده و مهمتر از همه دارای پشتکار فراوان باشند.

زمینه‌های اشتغال رشته آموزش زبان انگلیسی

فارغ‌التحصیلان این رشته از نظر بازار کار شرایط نسبتاً مناسبی دارند. بیشتر فعالیت‌های آن‌ها به آموزش زبان مربوط می‌شود. از تدریس در مؤسسات خصوصی آموزش زبان گرفته تا تدریس در دانشگاه ها، همکاری با مجلات و روزنامه‌های خارجی منتشر شده در داخل کشور، همکاری با صدا و سیما در بخش دوبله کردن فیلم‌های خارجی، همکاری با شرکت‌های مسافرتی به عنوان راهنمای ‌تور البته باید توجه داشت که هر دانشجویی صرفا با پاس کردن واحدهای دانشگاهی نمی‌تواند فرصت‌های شغلی خوبی داشته باشد بلکه این امر بستگی به پشتکار و دانش فرد دارد.

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد

هدف از تشکیل دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی تربیت افراد واجد صلاحیت برای تدریس زبان انگلیسی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و برآوردن نیازهای جامعه از نظر نیروی انسانی متخصص در زمینه تحقیق در مسایل آموزش زبان و ترجمه متون مختلف انگلیسی بزبان فارسی و بالعکس و یلا دیگر مشاغل مربوط میباشد. کسانی که برای این دوره انتخاب میشوند ضمن تکمیل معلومات قبلی خود راجع به جنبه های مختلف زبان بطور اعم، زبان بطوراخص، با اصول نظری، و روشهای و شگردههای تدریس این زبان در دانشگاهها ایران بعد از انقلاب و با عنایت به نیازهای جامعه، آشنایی مطلوب حاصل میکنند.

teaching-english-field
teaching-english-field


طول دوره تحصیل رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد
  1. دوره کارشناسی ارشد آموزشی زبان انگلیسی بصورت ناپیوسته (مستقل)است بدین معنی که فارغ التحصیلان دوره کارشناسی زبان انگلیسی با توجه به شرایط عمومی و اختصاصی رشته که هنگام پذیرش دانشجو اعلام خواهد شد میتوانند در صورت تمایل بلافاصله وارد این دوره شوند.
  2. بطور کلی بخش عمده این دوره را آموزش نظری تشکیل می دهد مضافاً باینکه دانشجو میبایستی در پایان دوره به تهیه و تدوین رساله نیز مبادرت ورزد.
  3. شرایط عمومی ورود به این دوره مطابق ماده 4 و 5 آیین نامه خاص دوره کارشناسی ارشد مصوب 28/10/64 شورایعالی برنامه ریزی میباشد.
طول دوره براساس ماده 6 آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد مصوب جلسه مورخ 28/10/64 شورایعالی برنامه ریزی عبارت است از حداکثر مدتی است که دانشجو باید دروس تعیین شده در این دوره را (پایان نامه ) براساس مقررات مربوطه به پایان برساند طول دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی حداکثر 3 سال است واحدهای هر نیمسال حداقل 9 و حداکثر 14 واحد است.

تعداد واحدهای رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد

ج- واحدهای درسی:

1- واحدهای درسی رشته کارشناسی ارشد زبان انگلیسی کلاً 38 واحد نیمسال است که شامل 34 واحد درسی اختصاصی و 4 واحد رساله میباشد.

2- در تنظیم دروس اختصاصی کوشش برآن شده که به دانشجویات امکان تخصص در زمینه آموزش زبان انگلیسی داده شود و در عین حال قادر باشد اطلاعاتی کافی در سایر زمینه های کسب نماید. برای دست یافتن به این هدف از مجموع 34 واحد درسی اختصاص تعداد 28 واحد اجباری و 6 واحد اختیاری منظور شده است.

بدیهی است گروه آموزشی میتواند با توجه به امکانات آموزشی موجود حداکثر تا 12 واحد در دروس اختیاری را بعنوان دروس تخصصی ارائه نماید.

3- آن گروه از دانشجویان پذیرفته شده در دوره کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی که در دوره کارشناسی درس معارف اسلامی (2) را نگذرانده اند بایستی این درس را بدون آنکه واحدی برای آنها محسوب گردد بگذراند در دوره کارشناسی ارشد بگذرانند.

مواد درسی از بین آخرین گزارشهای تحقیقی و مجلات علمی که توسط صاحبنظران ایرانی و خارجی در زمینه آموزش زبان و زبان شناسی قابل دسترس در ایران است بوسیله استادان دوره کارشناسی ارشد در دانشگاهها انتخاب و توصیه خواهد شد.

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری (Ph.D)

دروه دکتری آموزش زبان انگلیسی بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی است که در این رشته اعطای مدرک می انجامد ومجموعه ای هم آهنگ از فعالیتهای پژوهشی و علمی است که برنامه آن با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص برای کادر هیات علمی دانشگاهها به منظور تدریس سطوح مختلف رشته های زبان انگلیسی تهیه و تدوین گردیده است.

طول دوره تحصیل رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری (Ph.D)

طول دوره دکتری آموزش زبان انگلیسی حداقل 3 سال و حداکثر مجاز طول دوره برای دانشجویان تمام وقت 4 سال است که شامل دو مرحله آموزش و تدوین رساله می باشد.

حداکثر طول مدت مجاز مرحله آموزشی چهار نیمسال است و چنانچه دانشجو بتواند در این مدت مرحله آموزشی را به پایان برساند از ادامه تحصیل محروم خواهد شد.

مرحله تدوین رساله پس از قبولی دانشجو در امتحانات مرحله آموزشی آغاز میشود و با تدوین و دفاع از رساله پایان مپذیرد.

تبصره: افزایش طول دوره با پیشنهاد استاد راهنما و تایید گروه به مدت سه نیسمال امکان دارد.

تعداد واحدهای رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری (Ph.D)

تعداد کل واحدهای آموزشی این دوره 44 واحد بشرح زیر می باشد و در صورت لزوم دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد تعداد واحدهای لازم درسی را نگذرانده باشند باید کمبود واحدهای خود را به پیشنهاد استاد راهنما و تصویب گروه آموزشی دانشگاه جبران نمایند.
  1. دروس اختصاصی(اصلی) 16 واحد
  2. دروس اختیاری8 واحد
  3. گذراندن دروس پیشنیاز حداکثر 18 واحد ( با تشخیص گروه )
  4. پایان نامه 20 واحد
تذکر 1: حداقل واحد در هر نیمسال 4 و حداکثر 8 واحد می باشد

تذکر 2: دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی بوده و در این رشته پذیرفته شوند با نظر گروه واحدهای پیش نیاز لازم را خواهند گذراند. این واحدها از واحدهای کارشناسی ارشد آموزش زبان انتخاب خواهند شد.

تذکر 3: فقط دارندگان مدرک کارشناسی ارشد آموز زبان و ادبیات انگلیسی میتوانند در کنکور این رشته مشترک کنند.

تذکر 4: گروه آموزشی میتوانند با توجه به امکانات حداکثر تا 10 واحد از دروس انتخابی را بعنوان دروس رشته ارائه نمایند. بدیهی است 4 واحد از این دروس جایگزین دروس اصلی خواهند شد.

رشته آموزش زبان انگلیسی
رشته آموزش زبان انگلیسی


نقش و توانایی یا کارایی رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری (Ph.D)

فارغ التحصیلان این دوره با کسب مهارتهای لازم قادر خواهند بود در موسسات آموزش عالی در سمت استاد یار به امر تدریس و تحقیق بپردازند وهمچنین در سایرموسسات به امر تحقیق آموزش و برنامه ریزی کمک نمایند . دانشجویان موظفند پس از گذرانیدن کلیه دروس آخرین نیمسال تحصیلی در امتحان جامع که شامل مسایل آموزش زبان و آزمون، زبانشناسی می باشد شرکت نمایند و پس از موفقیت در امتحان جامع دانشجویان عنوان تز و مقدمه آن را می توانند به گروه موبوطه ارائه و اعضای کمیته خود را که شامل 5 نفر می باشد انتخاب کنند تا پس از بررسی های لازم و تصویب عنوان و مقدمه رساله کار نوشتن آنرا آغاز نمایند.

ضرورت و توانایی رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع دکتری (Ph.D)

با توجه به اهداف انقلاب اسلامی کشورمان در جهت نیل به خودکفائی در زمینه تربیت افراد متعهد و متخصص و نیاز روز افزون دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور به اعضاء هئیت علمی ضرورت تاسیس این دوره محرز میگردد.

بازار کار رشته زبان انگلیسی

به طور کلی، در بین رشته‌های علوم انسانی، مجموعه‌ی زبان انگلیسی از بازار کار نسبتا پررونق‌تری هم از لحاظ فرصت‌های شغلی و هم از لحاظ دستمزد برخوردار است. علت این امر نیاز پایان ناپذیر و روز‌افزون به فراگیری زبان انگلیسی در کشور ماست. ایران عزیزمان کشوری در حال توسعه است و به همین سبب همه روزه نیاز بیشتری به ارتباط با جهان خارج در میهنمان شکل می‌گیرد.

بازار کار مجموعه‌ی زبان انگلیسی را از دو بعد می‌توان مورد بررسی قرار داد. یک دسته‌ی مشاغل، مربوط به کارهای تخصصی و آکادمیک می‌شود و فارغ التحصیلان هر گرایش می‌توانند دروس مربوط به گرایش خود را در موسسات آموزش عالی آزاد یا دولتی و در دانشگاه‌ها تدریس کنند. امروز شاید دست‌کم نیمی از دانشجویانی که وارد مقطع کارشناسی ارشد می‌شوند در پی ادامه‌ی تحصیل در مقطع بعدی، یعنی مقطع دکترا، هستند. علت آن هم همین دسته‌ی اول مشاغل مربوط به گرایش‌های مجموعه‌ی زبان انگلیسی است چراکه برای احراز صلاحیت تدریس فرد چه در دانشگاه‌ها و چه در موسسات آموزش عالی آزاد یا دولتی، به ویژه به صورت دایمی، اغلب نیاز به مدرک دکترا وجود دارد.

در خصوص کارهای کمتر تخصصی، یعنی دسته‌ی دوم مشاغل، مانند ترجمه و تدریس مکالمه‌ی زبان انگلیسی بین هر سه گرایش همپوشانی وجود دارد. بدین معنی که مثلا فارغ التحصیلان هر یک از این سه گرایش می‌توانند در موسسات آموزش مکالمه‌ی زبان انگلیسی مشغول به فعالیت شوند. حتی در موارد زیادی دیده شده که افراد از رشته‌های دیگر نیز وارد بازار کار گرایش‌های مجموعه‌ی زبان انگلیسی می‌شوند و بعضا بسیار موفق هم بوده‌اند. البته طبیعی است که هر یک از فارغ التحصیلان می‌توانند در مشاغلی که به طور خاص مربوط به گرایش خود می‌شوند موفق‌تر عمل کنند.

در بین سه گرایش مجموعه‌ی زبان انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی بیشترین میزان جذب مدرس، مولف، مشاور و محقق را در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آزاد یا دولتی دارا می‌باشد. ولی در زمینه‌ی دسته‌ی دوم مشاغل عملا هیچ فرقی بین گرایش مذکور و سایر گرایش‌ها وجود ندارد زیرا همانطور که گفته شد در خصوص کارهایی مانند ترجمه و تدریس مکالمه‌ی زبان انگلیسی بین هر سه گرایش و حتی با رشته‌های دیگر همپوشانی وجود دارد.
: برای دریافت مشاوره درباره رشته آموزش زبان انگلیسی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «رشته آموزش زبان انگلیسی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید