مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  26554 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نوشابه چه ضررهایی دارد

نوشابه چه ضررهایی دارد

آنچه در این بخش آسمونی می خوانید درمورد مضرات نوشابه است .اینکه اکثر مردم ایران از ناراحتی معده در عذابند و...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نوشابه چه ضررهایی دارد
نوشابه چه ضررهایی دارد

آنچه در این بخش آسمونی می خوانید درمورد مضرات نوشابه است .اینکه اکثر مردم ایران از ناراحتی معده در عذابند و بیشتر مراجعان و مشتریان پزشکان به دلیل بیماری معده و فروش داروخانه ها از دارو های معده نیز به همین خاطر است. آسمونی در این بخش عوارض نوشابه را بیان می کند.

 نوشابه چه ضررهایی دارد

وقتی یک نوشابه می خورید در بدن شما چه اتفاقی می افتد :

10 دقیقه بعد: 10 قاشق چای‌خوری شکر وارد بدن‌تان می‌شود. می‌دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی‌شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می‌گیرد و شیرینی‌اش را خنثی می‌کند.

20 دقیقه بعد: قند خون‌تان بالا می‌رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک‌جای انسولین می‌شود. کبدتان شروع می‌کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.

40 دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمک‌های‌تان گشاد می‌شود، فشار خون‌تان بالا می‌رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند. گیرنده‌های آدنوزین مغز حالا بلوک می‌شوند تا از احساس خواب‌آلودگی جلوگیری کنند.

45 دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا می‌کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد می‌کنند، تحریک می‌شوند.این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می‌شود.

بعد از 60 دقیقه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می‌چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند. میزان بالای قند خون و شیرین‌کننده‌های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.

مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می‌شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت‌ها نیز از دست می‌رود.

مدتی بعدتر: کم‌کم آن غوغایی که در بدن‌تان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک‌پذیر می‌شوید یا خیلی کرخت و بی‌حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید،دفع کرده‌اید؛ آبی که می‌شد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدن‌تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می‌رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می‌کنید.     

نوشابه چه ضررهایی دارد : نوشابه‌خورترین ملت جهان

سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در ایران 42 لیتر است. با مقایسه این آمار با آمار دیگر کشورهای جهان به این نتیجه وحشتناک می‌رسیم که ما در سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار مقام اول را در جهان پیدا کرده‌ایم.

برای این که بیشتر وحشت کنید، بد نیست بدانید که:

  1. میانگین مصرف نوشابه‌های گازدار در دنیا برای هر فرد 10 لیتر است.
  2. در بیست سال اخیر، مصرف نوشابه های گازدار در کشور، نزدیک به 15 درصد رشد داشته است.
  3. در طی این بیست سال، مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.
  4. سرانه‌ مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندار جهانی است.
  5. طبق آمار، 90 درصد کودکان 24 ماهه تا 12 ساله کشورمان، روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف کرده‌اند.
  6. 25 درصد از کودکان ایرانی به نوعی با سوءتغذیه دست‌به‌گریبانند.
  7. یک‌سوم از مرگ‌ومیرهای کشور به علت بیماری‌های قلبی‌عروقی است که یکی از عوامل اصلی بروز آن، تغذیه غلط است.
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره نوشابه چه ضررهایی دارد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نوشابه چه ضررهایی دارد» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید