کد مطلب: 3351 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با اسب دریایی

آشنایی با اسب دریایی

اسب دريايی سری بزرگ با پوزه اي لوله اي شكل ودمي نوار مانند وبلند دارد که در آبهای حاره‌ای و معتدل سرتاسر جهان یافت می شود.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شکل ظاهری

اسب دریایی یک نوع ماهی از خانواده سوزن ماهیان (syngnathidae) است که در آبهای حاره‌ای و معتدل سرتاسر جهان یافت می‌شود. طول بدن اسبهای دریایی از 16 میلی متر تا 35 سانتی متر متغیر است. بدنش تقریبا به طور کامل با توده های استخوانی پوشیده شده که به آن شکل کنده کاری های روی چوب را می دهد. این حیوان بر خلاف نامش یک ماهی است. بیست گونه از این ماهی ها وجود دارند.

آنها تقریبا در تمام اقیانوس ها، به استثنای نواحی سردسیریافت می شوند. غذایشان ماهی های کوچک و سخت پوستان است. اسب دریایی برای نگاه داشتن خود بر روی آب دمش را به گیاهان دریایی متصل می کند.

تقریباً 35 گونه شناخته شده اسبهای دریایی در اقیانوسها وجود دارد.

تولید مثل

اسب دریایی از جهاتی با ماهیها تفاوت دارد. نوع ماده مانند سایر ماهیها تخم نمی ریزد و آنها را به حال خود رها نمی کند بلکه تخم ها را درون کیسه ای در بدن اسب دریایی نر می گذارد. اسب دریایی نر تخم ها را تا هنگام خروج نوزاد حفظ می کند. سپس نوزادان از کیسه بیرون می آیند و صاحب زندگی مستقل می شوند. بدن اسب دریایی از صفحات کوچک استخوانی پوشیده است و در واقع نوعی اسکلت خارجی دارد.

طول مدت حاملگی در اسب دریایی بین 2 تا 3 هفته طول می‌کشد. تک همسر داری از جمله دیگر خصوصیات غیر عادی اسبهای دریایی می‌باشد.

شنا و حفظ تعادل در آب

این ماهی غیر معمول بلند قد، دارای سری به شکل اسب است و به سمت بالا شنا می کند. این حیوان دریایی به زیستگاه های کم عمق دریا علاقه دارد و در زمستان به مناطق عمیق می رود. زیستگاه اسب دریایی صخره های مرجانی و بسترهای شنی علفی است. همچنین آنها را می‌توان در میان جلبک های شناور نیز پیدا کرد. بیشتر اوقات اسبهای دریایی بدون حرکت باقی می‌مانند این حالت را به صورت گیر دادن دم چسبیده خود در لابه لای مرجانها و جلبکهای دریایی انجام می‌دهند و با همین حرکت در مقابل دشمنان ایجاد استتار می‌کنند. چشمها مستقل از سر به طرفین حرکت می‌کنند و به این وسیله دائماً مراقبت دشمنان بوده و همچنین غذای خود را جستجو می‌کنند. نوع ماده این حیوان تخمهای خود را در کیسه نوع نر می‌ریزد و در همانجا نوزادان از تخم بیرون می‌آیند که به شکل اسبهای دریایی کوچک می‌باشند.

این ماهیان به دلیل شکل خاص خود شناگران ماهری نیستند و عمدتاً در امواج و طوفان‌های سهمگین دریا به راحتی از بین می‌روند و تلف می‌شوند. حرکت این ماهیان به جلو توسط باله زدن باله کوچک پشتی آنها است که در هر ثانیه تا 35 بار می‌تواند به لرزه درآید. باله‌های کوچکتر سینه‌ای هم نقش هدایت و فرمان را بعهده دارند.

تغذیه

اسب دریایی از سخت پوستان دریا به ویژه میگو تغذیه می کند. اسب دریایی روش خاصی برای شکار دارد همانند شیوه ای که گربه در شکار به کار می برد. تاکتیک این موجود نیز مانند گربه است. او دوست دارد چند دقیقه قبل از خوردن طعمه خود آن را تماشا کند سپس در سریع ترین زمان ممکن به شکار حمله می کند.

طول عمر

از طول عمر اسب دریایی اطلاعات کافی در دست نیست به همین دلیل ناشناخته مانده است. بیشتر گمانه زنی ها و تخمینها ها حاصل مشاهدات آزمایشگاهی و آکواریومی است. طول عمر شناخته شده برای اسب دریایی، برای گونه های کوچکتر یک سال و برای گونه های بزرگتر متوسط 3 تا 5 سال  است.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «آشنایی با اسب دریایی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 9 = ?