مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  3351 
5 نظر
5 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اسب دریایی

اسب دریایی

اسب دريايی سری بزرگ با پوزه ای لوله ای شكل و دمی نوار مانند و بلند دارد که در آبهای حاره‌ای و معتدل سرتاسر جهان یافت می شود.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

نام: اسب دریایی
نام علمی: Hippocampus
رژیم غذایی: سخت پوستان
میانگین طول عمر: 1 تا 5 سال
وزن: 7 اونس تا 1 پوند
اندازه: از 16 میلیمتر تا 35 سانتی متر

اندازه اسب دریایی ماده درمقابل اندازه اسب دریایی نر
اندازه اسب دریایی ماده درمقابل اندازه اسب دریایی نر

اسب دریایی (seahorse) یک نوع ماهی از خانواده سوزن ماهیان (syngnathidae) است که در آبهای حاره‌ای و معتدل سرتاسر جهان یافت می‌شود. طول بدن اسبهای دریایی از 16 میلی متر تا 35 سانتی متر متغیر است. بدنش تقریبا به طور کامل با توده های استخوانی پوشیده شده که به آن شکل کنده کاری های روی چوب را می دهد. این حیوان بر خلاف نامش یک ماهی است. بیست گونه از این ماهی ها وجود دارند.
آنها تقریبا در تمام اقیانوس ها، به استثنای نواحی سردسیریافت می شوند. اسب دریایی برای نگاه داشتن خود بر روی آب دمش را به گیاهان دریایی متصل می کند. تقریباً 35 گونه شناخته شده اسبهای دریایی در اقیانوسها وجود دارد.

رفتار و خصوصیات

اسب دریایی

اسب دریایی

اسب های دریایی کم تحرک هستند و حداکثر سرعتی که آنها می توانند بدست آورند تا 150 متر در ساعت است.  اسب های دریایی ماهی های غیر تهاجمی هستند که هرگز به ماهی های دیگر حمله نمی کنند، حتی اگر شکارچی باشند. آنها به صورت دسته های 10 تا 15 تایی زندگی می کنند.  حتی یکی از آنها از یک گله می تواند به راحتی در گله دیگر زندگی کند. آنها مستقل و تک همسر هستند. 
اسب های دریایی به شدت در معرض انواع استرس هستند. مثلاً اگر شریک زندگی خود را از دست بدهد، علاقه به تولید مثل را از دست می دهد و ممکن است به هیچ وجه از خوردن غذا امتناع کند، به همین دلیل در عرض 24 ساعت می میرد. 
اسب های دریایی وحشی خیلی خوب با شرایط خانه سازگار نیستند، اغلب آنها دچار افسردگی می شوند و می میرند. اما اسب های دریایی که در آکواریوم متولد می شوند، با آرامش در خانه زنده می مانند.

  • شنا و حفظ تعادل در آب

این ماهی غیر معمول بلند قد، دارای سری به شکل اسب است و به سمت بالا شنا می کند. این حیوان دریایی به زیستگاه های کم عمق دریا علاقه دارد و در زمستان به مناطق عمیق می رود. زیستگاه اسب دریایی صخره های مرجانی و بسترهای شنی علفی است. همچنین آنها را می‌توان در میان جلبک های شناور نیز پیدا کرد. بیشتر اوقات اسبهای دریایی بدون حرکت باقی می‌مانند این حالت را به صورت گیر دادن دم چسبیده خود در لابه لای مرجانها و جلبکهای دریایی انجام می‌دهند و با همین حرکت در مقابل دشمنان ایجاد استتار می‌کنند. چشمها مستقل از سر به طرفین حرکت می‌کنند و به این وسیله دائماً مراقبت دشمنان بوده و همچنین غذای خود را جستجو می‌کنند. نوع ماده این حیوان تخمهای خود را در کیسه نوع نر می‌ریزد و در همانجا نوزادان از تخم بیرون می‌آیند که به شکل اسبهای دریایی کوچک می‌باشند.
این ماهیان به دلیل شکل خاص خود شناگران ماهری نیستند و عمدتاً در امواج و طوفان‌های سهمگین دریا به راحتی از بین می‌روند و تلف می‌شوند. حرکت این ماهیان به جلو توسط باله زدن باله کوچک پشتی آنها است که در هر ثانیه تا 35 بار می‌تواند به لرزه درآید. باله‌های کوچکتر سینه‌ای هم نقش هدایت و فرمان را بعهده دارند.

تغذیه

اسب دریایی از سخت پوستان دریا به ویژه میگو تغذیه می کند. اسب دریایی روش خاصی برای شکار دارد همانند شیوه ای که گربه در شکار به کار می برد. تاکتیک این موجود نیز مانند گربه است. او دوست دارد چند دقیقه قبل از خوردن طعمه خود آن را تماشا کند سپس در سریع ترین زمان ممکن به شکار حمله می کند.

زیستگاه

زیستگاه اسب دریایی در آب های گرمسیری
زیستگاه اسب دریایی در آب های گرمسیری

اسب های دریایی بیشتر در آب های گرمسیری و نیمه گرمسیری زندگی می کنند. بنابراین در سواحل زیر آنها را می توان یافت:

  1. استرالیا
  2. مالزی
  3. تایلند
  4. جزایر فیلیپین

آنها در قسمت های کم عمق زندگی می کنند البته گونه های دیگری هم هستند که در اعماق اقیانوس ها زندگی می کنند. آنها معمولاً تحرک کمی دارند. به جلبک ها و صخره های مرجانی می چسبند و در آنها پنهان می شوند. آنها در استتار عالی عمل می کنند.

تولید مثل

اسب دریایی از جهاتی با ماهیها تفاوت دارد. نوع ماده اسب دریایی مانند سایر ماهیها تخم نمی ریزد و آنها را به حال خود رها نمی کند بلکه تخم ها را درون کیسه ای در بدن اسب دریایی نر می گذارد. اسب دریایی نر تخم ها را تا هنگام خروج نوزاد حفظ می کند. سپس نوزادان از کیسه بیرون می آیند و صاحب زندگی مستقل می شوند. 
طول مدت حاملگی در اسب دریایی بین 2 تا 3 هفته طول می‌کشد. تک همسر داری از جمله دیگر خصوصیات غیر عادی اسبهای دریایی می‌باشد.
از طول عمر اسب دریایی اطلاعات کافی در دست نیست به همین دلیل ناشناخته مانده است. بیشتر گمانه زنی ها و تخمینها ها حاصل مشاهدات آزمایشگاهی و آکواریومی است. طول عمر شناخته شده برای اسب دریایی، برای گونه های کوچکتر یک سال و برای گونه های بزرگتر متوسط 3 تا 5 سال است.

حفاظت و تهدیدها

استتار اسب دریایی در میان گیاهان زیر آب
استتار اسب دریایی در میان گیاهان زیر آب

اسب دریایی استاد مبدل به لباس و سبک زندگی مخفی است. به همین دلیل، اسب دریایی دشمنان کمی دارد که هدفمند این ماهی را شکار کنند. اسب های دریایی توانایی دفاع از خود را ندارند، آنها نمی دانند چگونه فرار کنند. حتی زیرگونه های پر سرعت نیز سرعت کافی برای جلوگیری از تعقیب را نخواهند داشت. اما اسبهای دریایی از روی عمد شکار نمی شوند، زیرا بیشتر آنها با سوزن های تیز کیتین و رویش پوشانده شده اند.

بیشتر گونه های اسب دریایی در آستانه انقراض هستند. اسب های دریایی به شدت در معرض استرس هستند - کوچکترین تغییر در محیط زیست زیستگاه آنها منجر به مرگ اسبهای دریایی می شود. آلودگی اقیانوس های جهان جمعیت نه تنها اسب های دریایی، بلکه بسیاری از ماهی های دیگر را نیز از بین می برد.

  • اقدامات اصلی برای حفاظت های اسبهای دریایی

  1. ممنوعیت صید اسب های دریایی - شکار غیرقانونی محسوب می شود
  2. ایجاد مناطق حفاظت شده که گله های بزرگ اسب دریایی در آنها واقع شده است.
  3. تحریک باروری از طریق تغذیه مصنوعی اسب دریاها در طبیعت
آشنایی با اسب دریایی
آشنایی با اسب دریایی
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره اسب دریایی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اسب دریایی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید