کد مطلب: 4132 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تست نمایشگر Samsung Galaxy S4 با HTC One

تست نمایشگر Samsung Galaxy S4 با HTC One

دو تا از تلفن های هوشمند اندرویدی در بازار امروز را اینجا داریم که هر یک به شکلی خاص، نمایشگرهای خود را به رخ...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دو تا از تلفن های هوشمند اندرویدی در بازار امروز را اینجا داریم که هر یک به شکلی خاص، نمایشگرهای خود را به رخ دنیا می کشند. اچ تی سی وان با بالاترین تراکم پیکسل موجود در بین تلفن های هوشمند، و گلکسی اس 4 با پیکسل های الماسی و فناوری AMOLED. اما در بررسی جدیدی که Cnet انجام داده، باز هم مشخص شده برد در زمینه نمایشگر با پرچمدار سامسونگ است، هر چند این برد با اختلاف فاحش نیست.

وقتی به اعداد بالا نگاه کنیم، برد در زمینه میزان روشنایی نمایشگر با One است. در زمینه تاریکی و کنتراست Galaxy S4 برنده است ولی در زمینه خطای نمایش رنگ ها غیر از خاکستری، در بقیه وان عملکرد بهتری نشان داده است.

 

Test

HTC One

Galaxy S4

Full brightness

100% (white)

498.54

285.54

0% (black)

0.2853

0.0005

Contrast ratio

1,747:1

571,080:1

Grayscale error

6.59

4.55

Average color error

16.15

18.77

Red error

15.65

20.59

Green error

14.12

17.09

 

 

 

 

 

 

 

 تنظیمات بیشتر، بهتر

 

 


One مثل بیشتر تلفن ها تنها امکاناتی نظیر تنظیم خودکار سطح روشنایی با استفده از سنسور و تغییر سطح روشنایی را ارائه می کند ولی GS4 داستان متفاوتی دارد. دو تنظیم اضافه دیگر با نام Screen mode با 4 زیرتنظیم و Auto adjust screen tone را دارد که دومی برای محیط های پر نور به کار می آید. پس در زمینه تنظیمات، محصول سامسونگ سرتر است.

 

 

روشنایی، تاریکی، و کنتراست

 

 

One با حداکثر روشنایی 500 نیت، قاتل GS4 با 285 نیت است. این یعنی کیفیت تصویر بهتر و تضمین مشاهده تصویر خوب از نمایشگر در زیر تابش خورشید. در آن سو، یعنی میزان تاریکی نمایشگر، GS4 می تواند به میزان 500 برابر (!) تاریکتر از One شود که دیگر جایی برای حرف باقی نمی گذارد. یعنی در یک اتاق تاریک، اگر تمام پیکسل های GS4 رنگ سیاه را تولید کنند، شما نمایشگر روشن را به سختی از محیط تاریک اطرافش تشخیص خواهید داد. در زمینه کنتراست هم GS4 در یک اتاق تاریک، می تواند کنتراست 360 برابری نسبت به One ارائه کند. در نور عادی، تصاویر GS4 زنده تر و متن ها خواناتر به نظر می رسند ولی در زیر تابش مستقیم خورشید، One یکی یک دانه است.

 

 

درجه دقت رنگ ها

 

 

در بررسی صورت گرفته، تصاویر گلکسی اس 4 زنده تر از وان بوده اند. البته بعضی رنگ ها به خصوص قرمز در نمایشگر گلکسی اس 4 رنگ پریده تر (یعنی نارنجی!) به نظر می رسند. البته که اگر رنگ های پر غنای AMOLED را می پسندید، امکان تنظیمات غیر-استاندارد برای رفع مشکل وجود دارد. مشکل بعدی رنگ خاکستری است که در جی اس 4 به سبز و در وان به آبی گرایش دارد. این ایراد در عکس های سیاه و سفید بیشتر به چشم می آید. در مجموع، می توان ایراداتی را به دقت رنگ هر دو نمایشگر وارد کرد.

 

ویدیو و عکس

 

 

در مشاهده ویدیو، کنتراست بالاتر و رنگ سیاه عمیق تری که نمایشگر جی اس 4 ارائه می کند، لذت تماشا را بیشتر کرده. کنتراست میان پس زمینه سیاه و اشیای رنگی به نمایش در آمده در تصاویر یا ویدیوها، بسیار چشمگیر است. اما در مقابل نمایشگر وان نسبت به جی اس 4 رنگ پریده به نظر می رسد. زوایای دید جی اس 4 نیز نسبت به رقیب خوش ساختش، برتری دارد.

 

اندازه نمایشگر و رزولوشن

 

 

نمایشگر وان 0٫3 اینچ کوچکتر از جی اس 4 است ولی جزئیات در هر دو، عالی است. به عبارتی “مگر اینکه تلفن را به چشمتان بچسبانید تا بتوانید پیکسل ها را از هم تشخیص دهید” که مسلما چه در خانه، چه در بیرون از خانه، توصیه نارنجی بر عدم انجام این کار است. البته با اینکه قطر نمایشگر وان اندکی کوچکتر است، ولی تفاوت اندازه و مساحت نمایشگر از آنچه فکرش را بکنید به چشم می آید.

 

 

جمع بندی

مثل همیشه، ابتدا باید گفت که سلیقه ها با هم فرق دارند. بعضی ها تنظیمات بیشتر گلکسی اس 4 و کنتراست افسانه ای آن را ترجیح می دهند و برخی دیگر، نمایشگر تابناک اچ تی سی وان را. دقت رنگ ها در هر دو نمایشگر با اشکالات اندکی روبرو است ولی گلکسی اس 4 در حالت Movie، هم عکس ها و هم ویدیو ها را بهتر نشان می دهد.

 

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تست نمایشگر Samsung Galaxy S4 با HTC One»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 5 = ?