مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  3655 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
طرز تهیه سمنو

طرز تهیه سمنو

سمنو دارای کلسیم، پتاسیم، فسفر، آهن، اسید فولیک و ویتامین‌های گروه ب است و همینطور آرامش اعصاب را به همراه دارد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

سمنو یکی از سین‌های سفره هفت‌سین عید نوروز ایرانیان است که با جوانه گندم و آرد درست می‌شود. در ادامه با آشپزی آسمونی همراه باشید تا طرز تهیه سمنو را آموزش ببینید.

سمنو

مواد لازم برای تهیه سمنو

گندم 1 کیلو
آرد گندم 3 کیلو
بادام یا فندق به مقدار لازم

 

طرز تهیه سمنو

گندم را تمیز کرده و بشویید. مدت سه روز آن را در آب خیس کنید و طی این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا نوک گندم جوانه بزند. سپس آن را در دستمالی تمیز و خیس بریزید تا ریشه درآورد. بعد از درآوردن ریشه آن را در چند عدد سینی پهن کرده و پارچه‌ای خیس روی آن بیندازید تا گندم ساقه نقره‌ای بزند.

گندم نقره‌ای شده را چرخ کرده سپس آن را در ظرفی ریخته مقداری آب روی آن می ریزم و خوب مخلوط کنید. از صافی رد کرده مواد موجود در صافی را بین دو دست فشار داده تا کاملا شیره آن خارج شود. آرد را در ظرفی ریخته شیره گندم تهیه شده را بتدریج به آرد اضافه کرده و هم بزنید بطوری که گلوله نداشته باشد. (باید توجه داشت که مقدار شیره در حدی باشد که مایه را کاملا رقیق کند) روی حرارت قرار داده و مایه را کاملا هم زده تا زمانی که به جوش آید و غلیظ شود.

این مایه باید مرتب هم زده شود زیرا سمنو زود ته می‌گیرد. آنقدر زدن را ادامه دهید تا اب آن تبخیر شده و به شکل حلوا در آید و رنگ آن کمی سرخ شود (در سمنو شکر یا روغن اضافه نمی‌شود زیرا جوانه گندم بطور طبیعی مقداری شیرین و چربی دارد).

حرارت را ملایم نموده و گاهی آن را هم بزنید تا زمانی که کاملا غلیظ شود و به صورت سمنو در آید. در آخر بادام یا فندق با پوست را در سمنو ریخته بعد از بیست الی سی دقیقه حرارت را خاموش کرده و مورد استفاده قرار دهید.

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره طرز تهیه سمنو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «طرز تهیه سمنو» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید