کد مطلب:  46151 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
در هیئت دولت تصویب شد : حدف 4 صفر از پول ملی

در هیئت دولت تصویب شد : حدف 4 صفر از پول ملی

با مصوبه هیات دولت در رابطه با حذف چهار صفر از پول ملی واحد تومان، 10 هزار ریالی یک تومان جدید خواهد بود؛ یعنی حذف چهار صفر از ریال و سه صفر از تومان.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
حدف 4 صفر از پول ملی - Remove 4 zeros of national currency
حدف 4 صفر از پول ملی - Remove 4 zeros of national currency
حدف 4 صفر از پول ملی - Remove 4 zeros of national currency

به گزارش آسمونی : سرانجام بعد از مدت‌ها اما و اگر در رابطه با حذف صفر از پول ملی، امروز هیات دولت لایحه حذف چهار صفر را به تصویب رساند که در این صورت، هر 10 هزار ریالی یک تومان جدید خواهد بود.

در این حالت 500 هزار ریال 50 تومان، 200 هزار ریال 20 تومان، 10 هزار ریال یک تومان و 50 هزار ریال پنج تومان جدید در واحد پول ملی ایران می‌شود.

البته این لایحه در دولت مصوب شده و باید برای نهایی شدن در مجلس نیز به تصویب برسد و پس از آن در دستور کار قرار گیرد.

گفتنی است؛ حذف صفر از پول ملی از دهه 80 و در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مطرح شد که شرایط نامساعد اقتصادی و راهکاری برای پوشش افزایش تورم عنوان شده بود، ولی در نهایت با توجه به مهیا نبودن شرایط از جمله پیش آمدن بحران‌های ارزی و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها که موجب افزایش تورم شده بود به نتیجه نرسید.

جریان حذف صفر از پول ملی در دولت روحانی نیز چند بار مورد توجه قرار گرفت و زمانی که سیف ریاست بانک مرکزی را بر عهده داشت معتقد بود با وجود اینکه این سیاست مورد تایید بانک مرکزی است، ولی تا زمان فراهم شدن شرایط از جمله ثبات اقتصادی و تورم تک رقمی پایدار برای آن اقدام نخواهد شد.

به هر ترتیب با حضور همتی در ریاست بانک مرکزی موضوع حذف صفر از پول ملی به طور جدی در دستور کار قرار گرفت و با وجود نظرات متفاوتی که از سوی کارشناسان در این باره وجود داشت در نهایت امروز لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت به تصویب رسیده است.

لازم به توضیح است که در سری اخیر چاپ چک‌پول‌های 500 هزار ریالی از سوی بانک مرکزی، چهار صفر آن با رنگ‌کمتر دیده و عدد 50 پررنگ‌تر دیده می‌شود که همین موضوع شائبه زمینه سازی برای حذف چهار صفر را در اذهان ایجاد کرده بود.

: برای دریافت مشاوره درباره در هیئت دولت تصویب شد : حدف 4 صفر از پول ملی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «در هیئت دولت تصویب شد : حدف 4 صفر از پول ملی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید