کد مطلب:  57176 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
واکنش شورای شهر به خاموشی شبانه معابر تهران/ماجرای خاموشی چیست؟

واکنش شورای شهر به خاموشی شبانه معابر تهران/ماجرای خاموشی چیست؟

شورای شهر تهران: خاموشی ها، چهره شب شهرمان را به هم ریخته و شهر را برای حیات و زیست شبانه به خصوص برای پیاده‌ها نامناسب نموده است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران طی تذکری نسبت به توجه به تامین روشنایی معابر تهران در شب تاکید کرد.

به گزارش آسمونی به نقل از همشهری آنلاین، مجید فراهانی در جریان دویست و شصتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران طی تذکری، نوشت: خاموشی معابر تهران، چهره شب شهرمان را به هم ریخته و شهر را برای حیات و زیست شبانه به خصوص برای پیاده‌ها نامناسب نموده است. متاسفانه مدتی است روشنایی معابر و خیابان‌های اصلی، کوچه‌ها، مسیرهای پیاده و حتی بزرگراه‌های اصلی شهر به شدت کاهش پیدا کرده است.

فراهانی تاکید کرد: عدم تامین روشنایی معابر شهری زمینه‌ساز حوادث ترافیکی، فراهم شدن بستر مناسب برای بزهکاری و بدل ساختن معابر امن شهر به فضای بی‌دفاع شهری و کاهش احساس امنیت شهروندان عزیز است، امری که نه فقط چهره شهر را سیاه و تاریک می‌کند بلکه بر تصویر و تصور شهروندان وگردشگران از شهرمان تهران نیز اثر خواهد گذاشت.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران گفت: بر اساس تبصره 2 ماده 11 «قانون سازمان برق ایران» (مصوب 1346) و «آئین‌نامه نحوه تامین و تعیین هزینه روشنایی معابر و جابجایی تاسیسات آب و برق» (مصوب 1364 هیئت وزیران) «هزینه روشنایی معابر توسط شرکت های برق منطقه‌ای راساً از محل عوارض مقرر بر مصرف برق تامین و برداشت می‌شود.»

او ادامه داد: وظیفه‌ای که عدم اجرای مناسب آن توسط شرکت برق تهران و خاموشی معابر شهر سبب شده تا برخی گمان کنند شهرداری تهران در انجام وظایف خود کوتاهی می‌کند، حال آنکه تامین روشنایی معابر و پرداخت هزینه‌های آن بر اساس نص صریح قانون برعهده وزارت نیرو و شرکت‌های برق منطقه‌ای است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بر همین اساس اینجانب به عنوان نماینده مردم شریف تهران در اجرای بند 3 ماده 80 قانون شوراهای اسلامی کشور، درباره «لزوم توجه به تامین روشنایی معابر تهران در شب» برای بار دوم به شرکت توزیع برق تهران تذکر می‌دهم و انتظار دارم در همکاری با شهرداری بیش از پیش به مسئله تامین روشنایی معابر شهر و ارتقاء ایمنی و امنیت شهروندان عزیز از این طریق توجه کنند.

فراهانی افزود: متاسفانه یک سال پیش هم درباره این مهم به شرکت توزیع برق تهران تذکر دادم اما متاسفانه دوباره شاهد آن هستیم که شرکت برق در حالی که هزینه روشنایی معابر را از محل عوارض بر مصرف برق مشترکان تهرانی دریافت می‌کند، این خدمت را از همشهریان عزیزمان دریغ کرده و با این اقدام زمینه بروز حوادث، سوانح و کاهش امنیت شهروندان در فضاهای شهری ایجاد می‌شود.

واکنش شورای شهر به خاموشی شبانه معابر تهران/ماجرای خاموشی چیست؟
واکنش شورای شهر به خاموشی شبانه معابر تهران/ماجرای خاموشی چیست؟

ماجرای خاموشی معابر چیست؟

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری فارس، همه ساله در حد فاصل فصل پاییز و زمستان و با شدت گرفتن سرمای هوا، شاهد افزایش مصرف چشمگیر گاز در بخش خانگی هستیم.

به استناد اظهارات مسئولان شرکت گاز، آمار مصرف بخش خانگی در ایام سرد سال به بیش از 80 درصد کل گاز مصرفی کشور می‌رسد.

به دنبال این افزایش مصرف نجومی گاز طبیعی، شرکت گاز در سال‌های اخیر بدون توجه به اجرای سیاست‌های مدیریت مصرف و در نظر گرفتن شیوه‌های تشویقی و تنبیهی به منظور ایجاد انگیزه برای صرفه‌جویی مشترکان خانگی در اقدامی نامناسب نسبت به قطع گاز ورودی به صنایع بزرگ و همچنین نیروگاه‌های تولید برق اقدام می‌کند.

پلیس با قطع برق بزرگراه‌ها مخالف است

همچنین روزنامه همشهری نوشت: سردار محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راهور تهران گفته است: چند روزی است که روشنایی محور‌های بزرگراهی از ساعت 9 شب تا 4 صبح قطع می‌شود و عده‌ای گمان می‌کنند این کار توسط پلیس انجام می‌شود. پلیس وظیفه‌ای در قطع و وصل‌کردن برق ندارد و قطعا صددرصد با این کار مخالف هستیم. مسئولان توانیر نامه‌ای ارسال کرده و در آن ذکر کرده‌اند که در تامین برق مشکل دارند و زیرساخت‌ها نیاز به بازسازی دارد و از این‌رو در زمان‌های مشخص چراغ‌های برخی از معابر را خاموش می‌کنند. این کار حتما معضلات ترافیکی و... درپی خواهد داشت و میزان حوادث را افزایش می‌دهد و مشکلات متعددی برای مردم به‌وجود می‌آورد و از این‌رو پیگیر هستیم تا این مشکل هرچه سریع‌تر مرتفع شود.

به‌طور کلی یکی از مشکلات شهر تهران، عدم‌تامین روشنایی کافی در برخی از معابر پرتردد است، مانند اطراف بزرگراه‌ها که به‌دلیل نوع پوشش عابران، منجر به حوادث می‌شود و پلیس هم به‌عنوان مدافع حقوق مردم همیشه به‌دنبال این است که میزان روشنایی در سطح شبکه معابر تهران به حداکثر برسد.

به همین دلیل در برخی حوادث که ناشی از عدم‌تامین روشنایی است، مسئولان سازمان‌ها و متولیان را به‌عنوان مقصر در تصادفات به مراجع قضایی معرفی کرده ایم و این کار را همچنان انجام می‌دهیم. در مورد خاموشی‌های اخیر به هر حال مسئولان توانیر معذوریت دارند و برای تقویت زیرساخت‌ها این کار لازم است که سعی می‌کنیم همکاری داشته باشیم تا هرچه زودتر این مشکل رفع شود.

: برای دریافت مشاوره درباره واکنش شورای شهر به خاموشی شبانه معابر تهران/ماجرای خاموشی چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «واکنش شورای شهر به خاموشی شبانه معابر تهران/ماجرای خاموشی چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید