کد مطلب:  26804 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
حکم و گناه قمه زنی در ماه محرم

حکم و گناه قمه زنی در ماه محرم

یکی از مراسمی که در ماه محرم در برخی نقاط ایران برگزار می شود، قمه زنی است. آیا می دانید حکم قمه زنی در ماه...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

حکم و گناه قمه زنی در ماه محرم
حکم و گناه قمه زنی در ماه محرم

یکی از مراسمی که در ماه محرم در برخی نقاط ایران برگزار می شود، قمه زنی است. آیا می دانید حکم قمه زنی در ماه محرم چیست؟ آسمونی در این بخش در مورد حکم و گناه قمه زنی در ماه محرم صحبت می کند و حکم قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه قرآن و همچین از دیدگاه مراجع تقلید را برای شما عزیزان شرح می دهد.

حکم قمه زنی در ماه محرم

برپایی مجلس عزا و یا یادبود عزیز از دست رفته، از جمله مراسم‌هایی است که هر کشور با توجه به مذهب و رسوم خاص خود آن را اجرا می‌کند، گاهی مانند خاکسپاری در دین اسلام و مسیحیت و یا سوزاندن و به آب سپردند به نمایش درمی‌آید.

کشور ایران، با توجه به حاکمیت اسلامی و آداب و رسوم مختلف، تعریف های متفاوتی را در برگزاری مراسم های عزاداری بیان کرده است که همه قومیت‌ها در رعایت احکام اسلامی با هم متحد هستند.

ماه محرم و نحوه عزاداری بر مصیبت عظمای اهل بیت(ع)، شهادت سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) و یارانشان نیز بنا به آیین های مختلف عزاداری، مانند مراسم تشت گذاری، گِل مالی و ... متفاوت بوده است.

در این بین گاهی یک رفتار غلط تبدیل به رسمی می شود که هیچ ریشه و اساس درستی ندارد، قمه زنی نیز از جمله رفتاری است که صراحتا در قرآن کریم، خداوند آن را با گناه شمردن لطمه وارد کردن بر بدن، نفی می کند.

حکم ضرر رساندن به خود از نگاه قرآن کریم / قمه زنی در ماه محرم از نظر قرآن

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَکُونَ تِجارَةً عَنْ تَراضٍ مِنْکُمْ وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللَّهَ کانَ بکُمْ رَحیماً»

ای اهل ایمان! اموال یکدیگر را در میان خود به باطل [و از راه حرام و نامشروع] مخورید، مگر آنکه تجارتی از روی خشنودی و رضایت میان خودتان انجام گرفته باشد؛ و خودکشی نکنید؛ زیرا خدا همواره به شما مهربان است. ( نساء 29)

قمه زنی در ماه محرم در تفسیر این آیه بنا به استناد از تفسیر نور حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی:

رمز اینکه نهی از قتل، «لا تَقْتُلُوا» بدنبال نهی از حرام‌خوری، «لا تَأْکُلُوا» آمده است، شاید آن باشد که سیستم اقتصادی ناسالم، زمینه‌ی قیام محرومان علیه زراندوزان و بروزدرگیری‌ها و پیدایش قتل و هلاکت جامعه است.

امام صادق علیه السلام به هنگام تلاوت این آیه فرمود: کسی که قرض بگیرد و بداند که نمی‌تواند بازپرداخت کند، مال باطل خورده است. امام باقر علیه السلام در ذیل آیه فرمود: ربا، قمار، کم‌فروشی و ظلم از مصادیق باطل است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره وضو و غسل با آب سرد، آنجا که خطر جانی دارد فرمود: «وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللَّهَ کانَ بکُمْ رَحِیماً».

امام صادق علیه السلام فرمود: اگر مسلمانی به تنهایی وارد منطقه‌ی کفّار شد و کشته شد، خودکشی کرده است.

کشتن رهبران معصوم یکی از مصادیق خودکشی و به هلاکت انداختن جامعه است، امام صادق علیه السلام درباره‌ی «لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ» فرمودند: یعنی اهل‌بیت پیامبر خود را نکشید.

همچنین در سوره بقره آیه 195 اشاره شده است: «وَ أَنْفِقُوا فِی سَبیلِ اللَّهِ وَ لا تُلْقُوا بأَیْدیکُمْ إِلَی التَّهْلُکَةِ وَ أَحْسنُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسنِینَ»

و در راه خدا، انفاق کنید! و (با ترک انفاق)، خود را به دست خود، به هلاکت نیفکنید! و نیکی کنید! که خداوند، نیکوکاران را دوست می‏دارد.

qama-zani-verdict
qama-zani-verdict

علامه امین عاملی در اینباره بیان می کند: «قمه زنی و اعمالی دیگر از این قبیل در مراسم عزاداری حسینی به حکم عقل و شرع حرام است و زخمی ساختن سر، که نه سود دنیوی دارد و نه اجر اخروی، ایذاء نفس است که خود در شرع حرام است و در مقابل این عمل، شیعه اهل بیت را در انظار دیگران مورد تمسخر قرار داده و آنها را وحشی قلمداد می کنند . شکی نیست که این اعمال ناشی از وساوس شیاطین بوده و موجب رضایت خدا و پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل بیت اطهار علیهم السلام نیست .»

قمه زنی در ماه محرم به فتوای مراجع تقلید

اما سوال اینجاست، قمه زدن و یا لطمه وارد کردن به بدن اسلام از نظر مراجع تقلید چه حکمی دارد؟

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه امام خمینی رحمه الله: اگر موجب ضرر نباشد مانع ندارد، ولی در این زمان این عمل نشود .

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه مقام معظم رهبری: قمه زنی علاوه بر اینکه از نظر عرفی از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمی‏شود و سابقه‏ای در عصر ائمه «علیهم السلام» و زمانهای بعد از آن ندارد و تأییدی هم به شکل خاص یا عام از معصوم «علیه السلام» در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب می‏شود بنابراین در هیچ حالتی جایز نیست. (رساله اجوبه، سوال 1461)

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه آیت الله مکارم شیرازی(دام ظلّه): قمه زنی قطعا حرام است و باید از انجام اعمالی که موجب وهن مذهب و یا آسیب به بدن می شود اجتناب کرد.

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه آیت الله سیستانی(دام ظلّه):باید از کارهایی که عزاداری را خدشه دار می کند اجتناب شود .

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه آیت الله جوادی آملی: چیزی که مایه وهن اسلام و مایه هتک حرمت عزادارای است جایز نیست، انتظار می رود از قمه زنی و مانند آن پرهیز شود.

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه آیت الله فاضل لنکرانی: توجه به گرایشی که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در اکثر نقاط جهان پیدا شده است و ایران اسلامی به عنوان ام القرای جهان اسلام، شناخته می‌شود و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام، مطرح است،‌ لازم است در رابطه با مسائل سوگواری و عزاداری سالار شهیدان، حضرت امام حسین ـ علیه السلام ـ به گونه‌ای عمل ‌شود، که موجب گرایش بیشتر و علاقه‌مندی شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وی گردد. پیداست در این شرایط، مسئله قمه زدن نه تنها چنین نقشی ندارد، بلکه به علت عدم قابلیت پذیرش، و نداشتن هیچ گونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوء بر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است، شیعیان علاقه‌مند به مکتب امام حسین ـ علیه السلام ـ از آن خود‌داری نمایند؛ و چنان چه در این مورد، نذری وجود داشته باشد؛ نذر واجد شرایط صحت و انعقاد نیست.

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه آیت الله نوری همدانی: عزاداران محترم و متعهد به جای اینکه قمه را بر فرق خود بکوبند در فکر آن باشند قمه را بر سر دشمنان اسلام که اراضی آنان را اشغال و در فکر تضعیف آنان می باشند و منابع آنان را غارت و بالاخره هر روزی با ترفند جدیدی حیات اسلامی آنها را به مخاطره می اندازند بکوبند . خداوند توفیق بیشتر برای پیمودن این راه به همه ی مسلمانان عنایت بفرماید.

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی: عزاداری حضرت سید‌الشهداء-سلام‌الله علیه- پشتوانه‌ی بقای اسلام و تثبیت تشیع است از این جهت باید به نحوی برگزار شود که اولا تمام ضوابط شرعی در آن رعایت شود.

ثانیا: موجب جذب و گرایش دیگران به راه حسین‌بن‌‌علی علیه‌السلام شود، بنابراین از هر نوع ابزار و ادوات که مایه‌ی خونریزی می‌شود، خودداری کنید.

قمه زنی در ماه محرم از دیدگاه آیت الله بهجت (ره): ازهرعملی که باعث وهن به تشیع می شود باید پرهیز نمود.

ناگفته پیداست که ایرادی بر مویه، عزاداری سالار شهیدان (ع) و مظلومیت اهل بیت (ع) نیست، چه زیبا است که به جای لطمه وارد کردن و انجام فعلی به اشتباه، نیکوترین مسیر را با صدقه دادن و اهدای خون در پایگاه های سلامت طی کنیم. مسیری که چند سالی است پایگاه های اهدای خون، با عنوان «نذر خون» در روزهای تاسوعا و عاشورا، برای یاری رساندن به بیماران، میزبان مردم می شوند.

 

: برای دریافت مشاوره درباره حکم و گناه قمه زنی در ماه محرم فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «حکم و گناه قمه زنی در ماه محرم» در کادر زیر بنویسید :

3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید