کد مطلب:  34813 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
19 تیر ، انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات (1305 ش)

19 تیر ، انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات (1305 ش)

نوزدهم تیر 1305، نخستین شماره روزنامه اطلاعات به صورت تک برگی به سردبیری عباس مسعودی در تهران منتشر شد. روزنامه اطلاعات قدیمی‌ترین روزنامه در حال انتشار ایران
زمان مطالعه: 1 دقیقه

انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات

19 تیر ، انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات (1305 ش)
19 تیر ، انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات (1305 ش)

نوزدهم تیر 1305، نخستین شماره روزنامه اطلاعات به صورت تک برگی به سردبیری عباس مسعودی در تهران منتشر شد. روزنامه اطلاعات قدیمی‌ترین روزنامه در حال انتشار ایران است. نخستین‌بار در اتاق ساختمانی در خیابان علاالدوله (فردوسی امروز)، دفتری با نام دفتر اطلاعات توسط عباس مسعودی درست شد که کارش تهیه و تنظیم خبرهای سیاسی و حوادث روز برای نشریه‌های گوناگون آن دوران بود.

سه سال بعد از تاسیس دفتر اطلاعات، سرپرست آن از وزارت معارف خواستار دریافت امتیاز تاسیس روزنامه شد. انتشار اطلاعات در آغاز فقط دو صفحه را در برمی‌گرفت و تیراژ آن 500 نسخه بود. اعضای کادر آن نیز جز سرپرست و مدیر روزنامه فقط دو نفر بودند. اما به تدریج این مرکز گسترش یافت و با گذشت زمان محدوده کارش از انتشار یک روزنامه بسیار فراتر رفت تا آنجا که به صورت یکی از بزرگ‌ترین موسسه‌های فرهنگی خاورمیانه درآمد.

اطلاعات بین‌الملل، جوانان، اطلاعات هفتگی (قدیمی‌ترین مجله ایران که از ابتدای فروردین سال 1320 منتشر می‌شود)، روو دو تهران Revue de Téhéran (به فرانسه)، دنیای ورزش، اطلاعات علمی و ماهنامه سیاسی-اقتصادی از نشریات وابسته به این موسسه هستند. پیش‌تر طی سال‌ها مرکز روزنامه در نزدیکی میدان توپخانه تهران قرار داشت. پس از انقلاب اسلامی ایران موسسه اطلاعات به همراه موسسه کیهان به بنیاد مستضعفان واگذار شد.

پس از مدتی این دو موسسه زیرنظر ولی فقیه قرار گرفت و حجت‌الاسلام سید محمود دعایی به عنوان نماینده ولی فقیه سرپرست این موسسه منصوب شد. ستون «دو کلمه حرف حساب» که از دهه 1360 در روزنامه اطلاعات به قلم کیومرث صابری‌فومنی (گل آقا) منتشر شد که به پیشی گرفتن این روزنامه از رقیب دیرین خود کیهان انجامید و زمینه انتشار هفته‌نامه طنز گل آقا در سال‌های بعد شد.

: برای دریافت مشاوره درباره 19 تیر ، انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات (1305 ش) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «19 تیر ، انتشار نخستین شماره روزنامه اطلاعات (1305 ش)» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید