کد مطلب:  45106 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مکان های تفریحی اطراف تهران

مکان های تفریحی اطراف تهران

بااینکه بازدید از جاذبه‌های متعدد تهران می‌تواند اوقات گردشگران را پر کند، اما اطراف تهران نیز به‌خاطر جاهای طبیعی و تاریخی زیاد می‌تواند گزینه‌های خوبی برای گردشگران و اهالی تهران باشد. از غارها تا پارک‌های ملی و شهرهای باستانی را می‌توانید در فهرست برنامه‌ی خود قرار دهید و یکی از بهترین سفرهای یک روزه را برای خودتان رقم بزنید.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

سفر به تنگه واشی،‌ پارک ملی خجیر و سرخه حصار و... را می‌توان جزو مکان های تفریحی اطراف تهران دانست که گزینه‌ی خوبی برای شهروندان تهرانی محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با مکان های تفریحی اطراف تهران این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که اطلاعات مفیدی در همین مورد تهیه کرده ایم.

تنگه واشی
تنگه واشی
تنگه واشی

مکان های تفریحی اطراف تهران

بااینکه بازدید از جاذبه‌های متعدد تهران می‌تواند اوقات گردشگران را پر کند، اما اطراف تهران نیز به‌خاطر جاهای طبیعی و تاریخی زیاد می‌تواند گزینه‌های خوبی برای گردشگران و اهالی تهران باشد. از غارها تا پارک‌های ملی و شهرهای باستانی را می‌توانید در فهرست برنامه‌ی خود قرار دهید.

علاوه‌بر این جاذبه‌ها که همگی از ویژگی‌های خاصی برخوردارند، جاهای دیدنی‌‌ تهران نیز هر یک به نوعی گردشگران را به خود جذب می‌کند. برای سفری برنامه‌ریزی شده و بازدید از تک تک جاذبه‌های مشهور تهران می‌توانید از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه و در نهایت ارزان‌ترین تور تهرانگردی را انتخاب کنید.

تنگه واشی

تنگه واشی یا تنگه ساواشی مکانی با جذابیت‌های گردشگری است که در حدود 17 کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد،‌ منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب و هوا که با هوای خنکش در تابستان می‌تواند مقصد مناسبی برای فرار از گرما باشد. شاید خالی از لطف نباشد که بدانید کلمه «واش» در زبان مازندرانی به معنی چمن است.

در ابتدا 250 متر پیاده‌روی در پیش دارید تا به تنگه‌ی اول و ابتدای دشت ساواشی برسید. سپس مسیر دشت را پیش می‌گیرید تا به تنگه‌ی دوم برسید؛ این دشت زیبا با چمن‌زارها و گل‌هایش یکی از تماشایی‌ترین مکان‌های این تنگه است. مدتی بعد به تنگه دوم می‌رسید، 800 متر آن طرف‌تر آبشار زیبایی را مشاهده خواهید کرد که با 15 متر ارتفاع جوش و خروشی تماشایی به راه انداخته است. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفرتان وقتی است که در رودخانه‌ای که در یک دره سنگی قرار دارد، راه بروید. بهترین زمان برای رفتن به تنگه‌واشی مرداد ماه است، اما در همین زمان هم آب رودخانه سرد است، زیرا جریان آن از میان کوه و تنگه عبور می‌کند که آفتاب‌گیر نیست.

باتوجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و به‌خصوص در تابستان هزاران نفر از ساکنان استان تهران و دیگر استان‌های اطراف به این منطقه مسافرت می‌کنند. در سال‌های اخیر، بسیاری از مؤسسه‌های گردشگری، اقدام به برگزاری تورهای گوناگونی در این منطقه کرده‌اند که همین امر باعث افزایش شهرت و معروفیت این منطقه شده ‌است.

تنگه واشی علاوه‌بر طبیعت زیبا، آثار تاریخی نیز دارد. یکی از سه کتیبه‌ی معروف دوره‌ی قاجار در این تنگه واقع شده‌ که هر سه کتیبه‌ به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌ است. از دیگر جاذبه‌های این منطقه می‌توان به دشت پشت آبشار (دره سکوت)، قلعه اسماعیلیه (بالای تنگه اول) و غار طبیعی تنگه دوم اشاره کرد.2- پارک ملی خجیر و سرخه حصار

سرخه حصار
سرخه حصار
پارک سرخه حصار

پارک ملی خُجیر منطقه‌ای حفاظت‌شده در شرق تهران است که حدود 10,013 هکتار وسعت دارد و از سال 1361 به‌عنوان پارک ملی تعیین شده‌ است. خجیر در کنار منطقه‌ی ارزشمند پارک ملی سرخه حصار، به عنوان بخش کوچکی از منطقه‌ی حفاظت شده جاجرود به‌شمار می‌روند. با توجه به همسایگی این دو پارک ملی، نوع جانوران و گیاهان آنها نیز بسیار شبیه به هم هستند، اما خجیر با حفظ فاصله‌ی خود از تهران، فضایی بکرتر و سالم‌تر برای جانداران فراهم کرده است و از بهترین زیستگاه‌های البرز مرکزی محسوب می‌شود. خجیر، در کنار آنکه می‌تواند زمینه‌ی آشنایی مردم با گیاهان و جانوران منحصربه‌فرد را فراهم کند، نقش به‌سزایی در کاهش آلودگی هوای شهر تهران دارد.

تنها با یک ساعت رانندگی می‌توان از شلوغی و ترافیک شهر تهران فاصله گرفت و به این پارک‌های ملی سر زد و ضمن تماشای بکر و فوق‌العاده‌ای که دارند، عکس‌های زیبا و به‌یادمانی از طبیعت گرفت. علاوه‌بر مناظر زیبایی از بستر گل و گیاه،‌ چشم‌اندازی معرکه از کوه دماوند نیز پیش روی نگاه بازدیدکنندگان خودنمایی می‌کند. پستاندارانی چون پلنگ، کفتار راه‌راه، کل و بز، قوچ و میش، روباه قرمز، گراز، گربه وحشی، گربه پالاس، انواع مارها چون افعی شاخ‌دار، شترمار، تیرمار و خزندگان دیگری مثل بزمجه بیابانی و نیز لاک‌پشت مهمیزدار و پرندگانی نظیر کبک، هدهد، سبزه‌قبا، خوتکا، تیهو، و انواع پرندگان شکاری چون دال، عقاب و سارگپه در این منطقه زندگی می‌کنند.

مهم‌ترین مسیر دسترسی به خجیر از طریق جاده پاسداران به پارچین است. بخشی از جاده تهران به دماوند در نزدیکی منطقه صنعتی کمرد هم از حاشیه شمالی خجیر می‌گذرد.

غار رودافشان

غار رودافشان یکی از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به تهران (در فاصله‌ی حدود 130 کیلومتری) است که در مجاورت روستایی به همین نام در شهرستان دماوند قرار دارد. دهانه‌ی بیضی شکل این غار با ارتفاع حدود 20 متر و طولی بالغ بر 29 متر، یکی از سه دهانه‌ی بزرگ غارها در ایران محسوب می‌شود که برای رسیدن به دهانه‌ی آن باید حدود 20 دقیقه کوهنوردی کرد. جالب است بدانید که غار رودافشان محل زندگی و زادآوری گونه‌ای از خفاش‌ها است. اگر کمی همت کنید و تا انتهای غار پیش بروید، می‌توانید این خفاش ها را از نزدیک تماشا کنید. حواستان باشد که در این محل زیاد دست به سنگ نشوید، چراکه تقریباً همه جا پر از فضولات خفاش‌ها است.

غار رودافشان از جمله غارهای آهکی کشور است که طی میلیون‌ها سال در اثر تراشیده شدن صخره‌های آهکی توسط رسوبات آب تشکیل شده است. با ورود به این غار و کمی پیش رفتن در آن، استالاگتیت‌ها، استالاگمیت‌ها و قندیل‌های بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد. مسیری که گردشگران به بازدید آن می‌روند، حدود 800 متر است. غارنوردی در رودافشان در برخی نقاط سخت می‌شود و باید کمی دست به سنگ شوید. در برخی نقاط هم نردبان‌های فلزی نصب شده است تا عبور و مرور راحت‌تر باشد. دهلیزی در این غار وجود دارد که به معبد آناهیتا معروف است، این دهلیز در ابتدای مسیر قرار دارد که به‌خاطر حوض آب و ستونی که میان آن دیده می‌شود،‌ معبد آناهیتا (الهه آب) نام گرفته‌ است. وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و مقادیری خرده سفال، نشان از سکونت انسان‌ها در غار در روزگار گذشته دارد. این غار در سال 1384 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

: برای دریافت مشاوره درباره مکان های تفریحی اطراف تهران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مکان های تفریحی اطراف تهران» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید