کد مطلب:  39166 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی پرویز قلیچ خانی

بیوگرافی پرویز قلیچ خانی

نام های ماندگار جام ملت های آسیا ؛ پرویز قلیچ خانی / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعیپرافتخارترین بازیکن تاریخ...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

نام های ماندگار جام ملت های آسیا ؛ پرویز قلیچ خانی / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

پرافتخارترین بازیکن تاریخ مسابقات کیست؟

 گذر زمان بسیاری از حقایق تاریخی را کمرنگ می کند . به خصوص اگر از این واقعیات فیلم چندانی نمانده باشد. در این حالت باید به گفته ها، شنیده ها و نوشته ها بسنده کرد . یکی از ستارگانی که گذر زمان نام او را از ذهن نسل جدید پاک کرده است ، پرویز قلیچ خانی است . بازیکنی که هر بار در جام ملت های آسیا برای ایران بازی کرد، ایران برنده شد و در پایان جام قهرمان !

به لطف اراده

13 آذرماه 1324 روز تولد پرویز قلیچ خانی است . کیانی شجاع ، کار خود را در این باشگاه از سال 1341 آغاز کرد و طی 6 سال در این تیم به همه جا رسید . در آغاز کار کسی تصور نمی کرد که این بازیکن کوتاه قامت و چاق در فوتبال به جایی برسد اما پرویز در سرما و گرما و زیر آفتاب سوزان و برف زمستان تمرین کرد و به امید اول کیان بدل شد . پرویز مدافعی بود که به آسانی در کارهای هجومی شرکت می کرد .

parviz-ghelichkhani
parviz-ghelichkhani

خاطرات

مهدی حاج محمد هم دوره ای پرویز می گفت : اگر با چشم خودم نمی دیدم، باورم نمی شد یک بازیکن از پشت محوطه جریمه چنان ضربه سری بزند که توپ پس از برخورد به تیر دروازه برگشته و تا میانه میدان قل بخورد ! محمد پنجعلی از روزی می گفت که پرویز همراه با تمامی مدافعان ابومسلم به هوا پرید تا ضربه سر بزند و وقتی روی هوا برخوردها انجام شد ، آنچه باقی ماند ، مدافعانی بودند که همگی روی زمین افتاده بودند . یکی از دوندگان آن دوران از قدرت شوت های قلیچ چنین می گوید : در هنگام تمرین فوتبالیست ها در امجدیه ، ما هم در حال دویدن و تمرین دور زمین بودیم که ناگهان احساس کردم موتورسیکلت با من تصادف کرده است . وقتی برخاستم دیدم پرویز از میانه میدان آمد و از من عذرخواهی کرد . شوت او از میانه میدان مرا سرنگون کرد ... و سرانجام مرحوم مهدی اسداللهی کارشناس بزرگ فوتبال کشورمان که از دهه 20 تا 80 ، کلیه بازیکنان بزرگ فوتبال کشورمان را آنالیز کرده بود می گفت که بدون تردید قلیچ یکی از دو بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران است .

آمار عجیب

آمار و ارقام قلیچ نیز در مقایسه با همدوره ای های وی حیرت انگیز است : قلیچ تنها یک سال از علی پروین بزرگ تر است و هر دو از کیان رشد کردند اما پرویز 5 سال زودتر از پروین به تیم ملی رسید ! تنها بازیکن آسیایی که در 3 دوره المپیک به میدان رفت قلیچ خانی بود . مردی که در سال های 1964، 1972 و 1976 در المپیک های توکیو ، مونیخ و مونترآل مهره کلیدی بود .

نام های ماندگار جام ملت های آسیا ؛ پرویز قلیچ خانی
نام های ماندگار جام ملت های آسیا ؛ پرویز قلیچ خانی
او در جام ملت های آسیا نیز پرافتخارترین بازیکن این مسابقات است . قلیچ خانی در سه دوره جام ملت ها به میدان رفت و در مسابقات 1968 ، 1972 و 1976 مجموعا 12 بازی برای ایران انجام داد و رکورد کم نظیر 12 برد متوالی را با ایران به دست آورد . پرویز 3 بار پیاپی قهرمانی این مسابقات را با ایران از آن خود کرد . و سرانجام دو بار عنوان مرد سال فوتبال ایران ، قهرمانی بازی های آسیایی 1974 و نایب قهرمانی 1966 و عنوان سوم باشگاه های آسیا از دیگر افتخارات بازیکن اسطوره ای فوتبال ایران است .

مورد توجه ترک ها

در روزهایی که رسانه ها همچون امروز قدرت نداشتند و پوشش اخبار بسیار کم بود ، یکی از باشگاه های ترکیه به شدت به دنبال قلیچ خانی بود زیرا ترک ها هم در یک نگاه فهمیده بودند که سطح بازی پرویز از آسیا بسیار بالاتر است . قلیچ خانی در دوران حرفه ای خود در کیان، تاج ، پاس ، عقاب ، دارایی ، پرسپولیس و سن خوزه امریکا بازی کرد و طی 13 سال بازی در تیم ملی ، 73 بازی ملی کرد که 32 بازی را به عنوان کاپیتان انجام داد . او با 12 گل زده یکی از گلزن ترین چهره های دفاعی تاریخ فوتبال ایران نیز لقب گرفت . بعد از قلیچ خانی ، ایران هرگز به فینال مسابقات آسیا نیز نرسید. در این مدت عربستان 3 بار و ژاپن 4 بار قهرمان آسیا شدند . با این حال هیچ بازیکنی نتوانست به رکورد 3 قهرمانی در آسیا دست یابد. دلیل این امر هم، این بود که هیچ تیمی نتوانست سه بار پیاپی قهرمان آسیا شود تا رکورد قلیچ خانی برای همیشه جاودانه بماند.

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی پرویز قلیچ خانی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «بیوگرافی پرویز قلیچ خانی» در کادر زیر بنویسید :

3 * 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید