کد مطلب:  55240 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
اعلام رسمی آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران

اعلام رسمی آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران

ایالات متحده آمریکا با ضمن متهم کردن ایران به عدم پایبندی به توافق هسته‌ای، رسما شورای امنیت سازمان ملل را از خواست خود برای فعال کردن «مکانیسم ماشه» آگاه کرد.

 

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی : رویترز گزارش داد که آمریکا نامه‌ای را به 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کرده که طی آن جمهوری اسلامی ایران به عدم پایبندی به برجام متهم شده است.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه شب با حضور در مقر سازمان ملل در نیویورک، درخواست فعال کردن مکانیسم ماشه را به رئیس دوره‌ای شورای امنیت اسن سازمان ارائه کرده است.

در این صورت، شورای امنیت یک ماه فرصت دارد قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تصویب کند؛ در غیر این صورت، تحریم‌ها خود به خود بازخواهد گشت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با ارسال نامه‌ای رسمی به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد، تأکید کرد که آمریکا هیچ حقی برای تلاش در جهت احیای تحریم‌ها ندارد و از همین رو این اقدام آمریکا باید از سوی شورا و جامعه بین‌المللی رد شود.

محمدجواد ظریف با یادآوری «لغو مشارکت ایالات متحده در برجام»، نوشته است: «رئیس‌جمهور ایالات متحده رسما لغو یکجانبه مشارکت ایالات متحده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام کرد که این نقض فاحش قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، که برجام ضمیمه‌شده به آن را تأیید کرده، بود. بر همین اساس، دولت ایالات متحده اقدامات غیرقانونی گسترده‌ای را برای لغو مشارکت ایالات متحده در برجام و بازاعمال تمام تحریم‌های لغوشده ایالات متحده در ارتباط با برجام اجرایی کرده و از این طریق مرتکب موارد متعددی از «عدم اجرای عمده» تحت برجام شد که در تضاد فاحش با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل بود.»

همچنین، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه از اقدامات آمریکا علیه توافق هسته‌ای انتقاد کرده و گفته است که تلاش واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران شکست خواهد خورد.

چند روز قبل آمریکا تلاش کرد تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند اما اعضای شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه آمریکا رای مثبت ندادند. بعد از آن، آمریکا تصمیم خود برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران را جدی‌تر کرد اما سخنگوی «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود «آمریکا به دلیل اینکه از توافق هسته‌ای خارج شده است، از چنین حقی برخوردار نیست». با تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، این کشور در سال 2018 از برجام خارج شد.

جان بولتن که در زمان خروج آمریکا از برجام، مشاور امنیت ملی ترامپ بود نیز در یادداشت خود در روزنامه وال‌استریت ژورنال نوشته بود که فعال‌سازی مکانیسم ماشه توسط آمریکا ریسک بالایی دارد و «به ریسکش نمی‌ارزد».

: برای دریافت مشاوره درباره اعلام رسمی آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اعلام رسمی آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه ایران» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید