کد مطلب:  42981 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟

انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟

همه بارها و بارها اسم انرژی هسته ای را در اخبار و روزنامه ها شنیده ایم و خوانده ایم و می دانیم که انرژی هسته...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

همه بارها و بارها اسم انرژی هسته ای را در اخبار و روزنامه ها شنیده ایم و خوانده ایم و می دانیم که انرژی هسته ای یکی از مهمترین موضوعات برای همه کشورهای جهان می باشد. اما آیا می دانید انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟ برای آشنایی بیشتر در مورد نحوه تولید انرژی هسته ای این بخش آسمونی را بخوانید.

انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟
انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟

اکثر نیروگاه‌های حرارتی با مهار انرژی حرارتی آزاد شده از سوخت‌های فسیلی برق تولید می‌کنند، نیروگاه‌های انرژی هسته ای نیز انرژی آزاد شده از هستهٔ اتم‌ها در فرایند شکافت هسته‌ای درون رآکتور هسته‌ای را مورد استفاده قرار می‌دهند. گرمای هستهٔ رآکتور، به وسیلهٔ یک سیستم سرمایشی دفع می‌شود و با استفاده از این گرما، توربین بخار متصل به ژنراتور، به منظور تولید الکتریسیته به حرکت در می‌آید.

کیک زرد

پس از استخراج سنگ معدن تکه سنگ‌ها به آسیاب فرستاده می‌شود تا به خوبی خرد شده و خرده سنگ‌هایی با ابعاد یکسان تولید می‌شود. اورانیم توسط اسید سولفوریک از دیگراتم‌ها جدا می‌شودعلم شیمی و محلول حاصل که دارای اورانیم است، تصفیه و خشک می‌شود. محلول به دست آمده، کنستانترهٔ جامد اورانیم است که به آن کیک زرد گفته می‌شود.

nuclear-power
nuclear-power

تبدیل

کیک زرد جامد است، ولی برای برای استفاده در مرحلهٔ بعد یعنی غنی سازی، از فناوری ویژه‌ای استفاده می‌شود تا بتوان آن را تبدیل به گاز uf6یا همان هگزا فلورید تبدیل کنیم. uf6 در دمای اتاق جامد است اما در دمایی نه چندان بالا به صورت مایع در می‌آید.

غنی‌سازی

برای آن که گاز uf6 به دست آمده از مرحلهٔ تبدیل، به عنوان سوخت هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرد، باید ایزوتوپ قابل شکاف آن را غنی کرد. برای یک رآکتور آب سبک سوختی با 5 درصد اورانیم 235 نیاز است، در حالی که برای ساخت بک بمب اتمی باید حداقل90 درصد غنی شده باشد. در حال حاضر دو روش برای غنی سازی اورانیم وجود دارد : انتشار گاز (فیزیکی) استفاده از نیرو ی گریز از مرکز (سانتریفیوژ) در روش جدا کردن به وسیلهٔ سانتریفیوژ، گاز uf6 طبیعی را به مخزن‌هایی استوانه‌ای تزریق می‌کنند و گاز را با سرعت زیادی می‌چرخانند، نیروی گریز از مرکز باعث می‌شود مولکول‌های سنگین تر گاز uf6های سبک‌تر جدا شود. امروزه فناوری غنی‌سازی جدید تری نیز نیز توسعه یافته‌است که با استفاده از کاربردهای لیزر غنی‌سازی را انجام می‌دهد.

انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟
انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟

زباله‌های هسته‌ای

در هر هشت مگاوات ساعت، انرژی الکتریکی تولید شده در نیروگاه هسته‌ای 30 گرم زبالهٔ رادیو اکتیوی به وجود می‌آید. اگر چه مقدار آن بسیار کم است اما بسیار مادهٔ خطرناکی است! و دفع آن نیز به شیوهٔ صحیح ودرست به مراتب از سوخت‌های دیگر پر هزینه تر می‌باشد.

نظر خود را درباره «انرژی هسته ای چگونه تولید می شود؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید