کد مطلب: 16480 درج نظر
ثبت نام کارت ملی هوشمند

ثبت نام کارت ملی هوشمند

ثبت نام کارت ملی ثبت نام کارت ملی هوشمند به عنوان مقدمه‌ای برای ورود به جامعه اطلاعاتی، می‌تواند موجب...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ثبت نام کارت ملی

ثبت نام کارت ملی هوشمند به عنوان مقدمه‌ای برای ورود به جامعه اطلاعاتی، می‌تواند موجب توزیع عادلانه فرصت‌ها، کاهش بسیاری از هزینه‌های دولت، مردم و بنگاه‌ها شود. این امور می‌توانند نقش به سزایی در پویایی اقتصادی داشته باشند.

ثبت نام کارت ملی

سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، در نظر دارد تا طی یک طرح برنامه‌ریزی شده، کارت های ملّی هوشمند را جایگزین کارت های ملّی فعلی کند. علاوه بر کاربردهای قبلی کارت ملّی، کارت‌های جدید بعنوان کلید ورود به دولت الکترونیک و حرکت به سمت جامعه اطلاعاتی، این فرصت را فراهم می کنند تا افراد به شیوه ای امن وارد فضای دیجیتالی شوند.

با پیاده‌سازی طرح کارت ملّی هوشمند، این امکان فراهم می‌شود که خدمات به روشی ساده، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شوند. این موضوع می‌تواند موجب بهبود سطح کیفی زندگی مردم و بالا بردن سطح رضایت مردم از دولت شود.  • اولویت ثبت نام و پیش ثبت نام برای کارت ملی هوشمند با چه کسانی است؟
1- افراد بالای 15 سال تمام که کارت هوشمند ملی دریافت نکرده اند.

2- افرادی که کارت شناسایی ملی خود را مفقود کرده اند یا یکی از موارد درج شده روی کارت ملی آنها تغییر کرده است. مانند تغییر یافتن نام خانوادگی، نام، نام پدر و…
  • شما باید پس از ثبت اطلاعات خود و نوبت دهی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.
هزینه تکمیل مراحل در خواست کارت در دفاتر پستی و پیشخوان خدمات دولت ، حداکثر ( مبلغ 000‚90 ریال)  برای کلان شهرها ( و برای سایر شهرها با تصویب کارگروه مربوطه ) بوده و چنانچه تحویل کارت هم توسط دفاتر مذکور انجام پذیرد ، (مبلغ 000‚20 ریال) جداگانه دریافت میگردد.
  • تعرفه قانونی ثبت نام کارت هوشمند ملی بصورت الکترونیکی مبلغ 000‚200 ریال می باشد.
نکته مهم : حضور متقاضی در دفتر ثبت نام با در دست داشتن اصل شناسنامه عکس دار، کد پستی، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثابت و همراه الزامی می باشد.

مدارک لازم برای ثبت نام کارت هوشمند ملی 1- اصل شناسنامه عکس دار 2- کدپستی محل سکونت 3- آدرس دقیق محل سکونت 4- شماره تلفن ثابت 5- شماره تلفن همراه

به وبسایت سازمان ثبت احوال کشور با آدرس https://www.ncr.ir/ وارد شوید.

برای ثبت نام کلیه اطلاعات و مشخصات خواسته شده و خصوصا مشخصات الزامی (با ستاره قرمز مشخص شده) را تکمیل کنید.پس از آن جهت نوبت گیری به صفحه مربوطه در سایت که در منوی اصلی مشخص است بروید. حتما یادتان باشد که بلافاصله بعد از دریافت کد رهگیری باید فرم نوبت گیری را تکمیل کنید.کلیه مراحل از ثبت نام کارت ملی تا صدور و تحویل کارت ملی هوشمند با توضیح هر بخش در تصاویر زیر مشخص است:

1- ثبت نام :2- نوبت گیری :3- تکمیل ثبت نام :4- صدور کارت :5- تحویل کارت : 

اگر شما ایرانی هستید و هنوز کارت ملی دریافت نکرده اید با استفاده از توضیحات زیر جهت دریافت آن میتوانید اقدام نمایید.نحوه دریافت کارت شناسایی ملی

برابر ماده 38 قانون ثبت احوال و قانون الزام اختصاص شماره ملی و کد پستی به کلیه اتباع ایرانی مصوب سال 1376 مجلس محترم شورای اسلامی کسانی که سن آنان از 15 سال به بالا می باشد باید دارای کارت شناسایی ملی بوده و همیشه آن را همراه داشته باشند .

نحوه مراجعه جهت دریافت کارت شناسایی ملی

کلیه اتباع ایرانی واجد شرایط درخواست صدور کارت شناسایی ملی به اداره ثبت احوال محل سکونت خود مراجعه و آن دسته از ایرانیان مقیم خارج از کشور که شرایط لازم را دارند با مراجعه به کنسولگری های ایران نسبت به ارائه مدارک و تکمیل فرم درخواست (با استفاده از برنامه فرم سازICRS_FormBuilder.exe) اقدام می نمایند . سن متقاضی بایستی 15 سال تمام باشد و پس از تکمیل فرم درخواست برگ رسید درخواست به متقاضی ارائه می شود .

مدارک مورد نیاز

1- شناسنامه عکسدار متقاضی و یک برگ فتوکپی از صفحه اول آن

2- یک قطعه عکس با زمینه روشن

3- پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری (دو هزار و پانصد ریال)

نحوه دریافت کارت شناسایی ملی

تحویل کارت شناسایی ملی منحصرا" به صاحب کارت و وکلای آنها امکان پذیر خواهد بود .

تحویل کارت شناسایی ملی به ازاء برگ رسید فرم درخواست و شناسنامه عکسدار انجام می شود .

توصیه های ضروری در مورد مدارک لازم برای ثبت نام کارت ملی

1- عکس متقاضی باید 4*6 یا 4*3 با زمینه روشن باشد .

2- عکس با سن جاری متقاضی مطابقت داشته باشد .

تعاریف و مفاهیم

1- شماره ملی :

عددی ده رقمی و منحصر بفرد میباشد که به هر شخص ایرانی اختصاص می یابد .

2- کد پستی ده رقمی :

عددی ده رقمی است که به هر مکان طبق ضوابط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران اختصاص می یابد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «ثبت نام کارت ملی هوشمند»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 9 = ?