مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  8257 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
7 آذر ، روز نیروی دریایی

7 آذر ، روز نیروی دریایی

هفتم آذر سالروز حماسه آفرینی پرسنل ناوچه ی موشك انداز «پیكان» و یوم الله هفتم آذر تبلور ایثار و جان فشانی های پرسنل قهرمان و جان بر كف نیروی دریایی است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

نامگذاری روز نیروی دریایی ارتش

هفتم آذر سالروز حماسه آفرینی پرسنل ناوچه ی موشک انداز «پیکان» می باشد. یوم الله هفتم آذر تبلور ایثار و جان فشانی های پرسنل قهرمان و جان بر کف نیروی دریایی در برقراری ثبات و امنیت در آ ب های نیلگون خلیج فارس و دریای عمان می باشد.

روز نیروی دریایی
ناوچه ی موشک انداز «پیکان»

تاریخچه نیروی دریایی در ایران

ویل دورانت مورخ معاصر در کتاب تاریخ تمدن خود درباره تاریخ و جنگ به دو نکته جالب اشاره می‌کند، وی اعتقاد دارد تاریخ سکه‌ای است با دو رویِ هم‌سان، که یک رویِ آن، وقایعی هستند که اتفاق افتاده‌اند و رویِ دیگر سکه، وقایعی هستند که مورّخ آنها را ثبت کرده است.

هر ایرانی و به ‌ویژه فرماندهان آتی آجا که اکنون در کِسوت دانشجویی در این محل مقدس (دافوس) قرار دارند باید بدانند که اسلاف و پیش‌کسوت‌های آنان تحت چه شرایطی و با چه جان‌فشانی‌هایی موفق شدند نسبت به دفع هجوم دشمن بعثی در 8 سال دفاع مقدس عزیزترین گوهر وجود خود را فدا کنند.

رشادت های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که مسئولیت حفاظت از منافع کشور و تأمین امنیت خطوط مواصلاتی دریایی خودی و مسدود کردن خطوط مواصلاتی و معابر وصولی دریایی دشمن را به‌ عهده دارد به حول و قوّه ‌الهی و به‌کارگیری قابلیت‌های تخصصی کارکنان متعهد و انقلابی، با نهایت ایثار و فداکاری و با سرفرازی تمام در طول جنگ تحمیلی این وظایف را به انجام رسانده است.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی پس از آغاز تهاجم سراسری دشمن، ضمن صدور نخستین اعلامیه بین‌المللی دریایی مبنی ‌بر اعلام ضوابط و محدودیت‌های تردد در خطوط کشتیرانی به ‌منظور اِعمال محاصره دریایی کشور متجاوز، جهت حضور مستقیم در صحنه و اِعمال کنترل و فرماندهی مؤثر، یک قرارگاه مقدم دریایی تحت عنوان نیروی رزمی 421 را در بندر بوشهر تشکیل و کلیه یگان‌های شناور، پروازی، تکاوران، تفنگداران و تیم‌های عملیات ویژه را‌ تحت کنترل عملیاتی این قرارگاه قرار داد.

روز نیروی دریایی
نیروی دریایی ارتش بر روی ناو کشتی

 

نیروی دریایی با توجه به علنی شدن نیّت شوم دشمن و قبل از آغاز تهاجم وحشیانه ارتش بعث عراق با یک اقدام هوشمندانه و به‌ موقع، یگان‌های عمده ناو تیپ هشتم که در بندر خرمشهر مستقر بودند و می‌رفت که با آغاز تهاجم دشمن در آب‌راه اَروَندرود محبوس شوند را به خارج از اروندرود انتقال داده و با به ‌کارگیری آنها در عرصه‌های مختلف عملیاتی، برگ‌های زرینی را به تاریخ دفاع مقدس بیفزاید.

برای ثبت و باقی ماندن افتخارات دفاع مقدس در افکار عمومی جامعه، باید فعّالیت مضاعفی انجام شود. تصوّر تاریخی در هر کشوری، حائز اهمیت است زیرا فقدان حافظه تاریخی، عدم وجود را اثبات می‌کند و تصوّر تاریخی هر کشور، در صورتی احیا می‌شود که آن ملّت، تصوّری روشن از تاریخ گذشته خود داشته باشد.

امام خمینی قدس سره در این باره فرمودند:

به مناسبت رشادت ها و دلاور مردی های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور و به ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب های نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی و در نطفه خفه کردن نیروی دریایی دشمن بعثی، در ابتدای دوران دفاع مقدس، با تأیید امام قدس سره هفتم آذر روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت تا همه ساله حماسه ی با شکوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای عزیز و گرانقدر دریایی گرامی داشته شود.

مقام معظم فرماندهی کل قوا در تاریخ 29 شهریور 1372در بخشی از بیانات خود چنین فرمودند «هیچ صحنه‌ای مثل صحنه جنگ، برای گزارش خصوصیات یک ملّت و همه چیزهایی که در گزاره تاریخی مورد نظر هست، بهتر نیست، شما هر هدفی در گزارش تاریخی دارید، آن هدف را در گزارش میدان جنگ بهتر می‌توانید به دست بیاورید».

7 آذر ، روز نیروی دریایی
نیروی دریای جمهوری اسلامی ایران

 

این نیروی رزمی در صحنه‌های مختلف عملیاتی به ‌نحوی به ‌کار گرفته شد که تا هفتم آذر 1359 یعنی شصت و هفتمین روز جنگ، ضمن انهدام بخش عظیمی از توان دریایی دشمن، سیادت دریایی جمهوری اسلامی ایران را در تمامی پهنه آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس کسب و با قدرت تمام تا پایان جنگ تحمیلی حفظ کند.

بدین ترتیب می‌توان گفت نیروی دریایی نخستین نیرو از نیروهای مسلح کشور بود که توانست به اهداف نهایی جنگ دریایی که همان درهم کوبیدن ماشین جنگی دشمن، کسب و حفظ سیادت دریایی کشور، بستن خطوط مواصلاتی دریایی دشمن و بازنگه‌داشتن خطوط مواصلاتی دریایی خودی است، دست یابد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره 7 آذر ، روز نیروی دریایی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «7 آذر ، روز نیروی دریایی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید